میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۰
 
 
عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان:
سند «تربیت جنسی»باید جایگزین ۲۰۳۰ شود

 عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با انتقاد از پنهان‌کاری مسئولان در اجرای سند ۲۰۳۰ گفت: سند تربیت جنسی باید جایگزین آموزش‌های جنسی به کودکان شود.
کبری خزعلی با انتقاد از تبلیغ برای استفاده از واکسن HPV در رسانه ملی افزود: این تنها بخشی از کوه یخ گروه و افرادی است که به طور پنهانی در حال ترویج اهداف و نیات شوم خود در جامعه هستند.
وی ادامه داد: با این روند، امنیت ملی و اقتصاد ملی و سرمایه اجتماعی در خطر است. باید سوابق این افراد بررسی شود تا مشخص شود چه کسانی پشت پرده این اتفاقات هستند. موارد زیادی به صورت مخفیانه در حال انجام است از جمله بخشنامه کشوری وزارت بهداشت درخصوص آموزش مسایل جنسی در مدارس و بخشنامه آموزش و پرورش در همین رابطه.
خزعلی تاکید کرد: مجموعه مرکز ملی کنترل ایدز با بودجه وسیع در همین راستا فعالیت می‌کند. این مجموعه ۶۵ نفر نیرو دارد که از این تعداد فقط ۱۵ نفر ایرانی هستند و بودجه آنها در حوزه زنان خیابانی، کودکان خیابانی و مردان خیابانی هزینه می‌شود. هدف گیری این بودجه نه در حوزه درمان بلکه در حوزه ادامه فعالیت فرد مبتلا و منحرف است.
وی با تاکید بر ضرورت کار علمی و تخصصی و بین رشته‌ای در این حوزه گفت: اگر بیماری جدی است و واکسنی برای آن لازم است، ضروری است تحقیقات بین رشته‌ای در زمینه‌های ایمونولوژی، تخصص عفونی و حتی با حضور جامعه شناسان، روانشناسان و حقوقدانان انجام شود تا نظر بدهند آیا لازم است رسانه ملی در چنین فضایی برای ۸۰ میلیون شهروند از طریق یک فرد معلوم‌الحال که سابقه پناهندگی و... دارد به ترویج واکسن HPV بپردازد.
وی اضافه کرد: برخی برای عدم ارائه آموزش جنسی به کودکان اظهار پشیمانی و حتی گناه می‌کنند این در حالی است که ما سند تربیت جنسی را در کشور داریم که از سنین پایین‌تر آغاز می‌شود و در سنین بالاتر به آموزش‌های جنسی هم می‌پردازد. ما معتقدیم برای کودکان آموزش جنسی ضرورتی ندارد بلکه آموزش‌ها در این حوزه باید متمرکز بر والدین و مربیان باشد تا نحوه برخورد صحیح با کودک را در حوزه جنسی بدانند. بسیاری جوامع با ما هم‌نظر هستند که آموزش جنسی نباید از سنین کودکی آغاز شود و در سنین نوجوانی باید متمرکز بر خویشتن بانی باشد تا در سنین ازدواج همه‌گونه آموزش را در برگیرد.
عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان خاطرنشان کرد: در حال حاضر به جای حمایت از سند تربیت جنسی وزیر بهداشت ما که مشغله بسیاری دارد وقت ملاقات با این فرد می‌دهد و از سوی برخی افراد سفارش می‌شود تا در رسانه ملی حاضر شود.
خزعلی گفت: بیش از ۲۰۰ پزشک از سراسر کشور اعتراض کرده‌اند به ترویج این واکسن و توضیح داده‌اند که این نشانه خطر است. این روند به جایی منجر می‌شود که در ذهنیت جامعه همه افراد را به صورت انسان‌های فاسد ببینیم. با عنوان بهداشت باروری، سلامت جنسی و سلامت بلوغ در حال اجرای سند ۲۰۳۰ هستند و این موارد حتی در برنامه ششم توسعه هم پیش‌بینی شده است. این عدم صداقت از سوی مسئولان پذیرفته نیست و باید به صورت رسمی و در دستگاه قضایی کشور به این روند اعتراض شود. بهتر است صادقانه به مردم بگویند در حال اجرای برنامه توصیه شده سازمان ملل هستیم.
وی افزود: شورای زنان آمادگی دارد که همه دستگاه‌ها بیایند و برنامه درست آموزش جنسی به گروه‌های سنی مختلف تنظیم شود تا مجبور نباشیم یک برنامه غیربومی را اجرا کنیم. مهر

برخی مدارس بعضی نکات سند ۲۰۳۰ را اجرا می‌کنند
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: بعضی مدارس مستقیم یا غیرمستقیم برخی از نکات سند ۲۰۳۰ را اجرا می‌کنند؛ در حالی که این سند از نظر قانونی منسوخ شده و قابلیت اجرا ندارد.
اسدالله عباسی اظهار کرد: به نظر می‌آید آموزش و پرورش باید نظارت و دقت بیشتری در امور آموزشی و تربیتی مدارس داشته باشد تا بعضی از مدارس حرکاتی انجام ندهند که مغایر با اهداف نظام تحول بنیادین در آموزش و پرورش باشد.
عباسی در پاسخ به این پرسش که «حرکت به سمت اجرای سند تحول را چگونه ارزیابی می‌کنید؟»، افزود: این حرکت کند است و رضایت‌بخش نیست؛ باید وزیر آموزش و پرورش تحول اداری انجام دهد و با به‌کارگیری مدیران کارآمد در صف و ستاد استان‌ها و شهرستان‌ها سرعت بیشتری به اجرای سند تحول آموزش و پرورش بدهد. فارس

کد مطلب: 104772
 
Share/Save/Bookmark