میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۵
 
 
گزارش اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا
بایدن توان جلوگیری از فروپاشی سیاسی آمریکا را ندارد

بایدن در حالی خود را برای به دست گرفتن رسمی قدرت آماده می‌کند که حتی متحدان آمریکا نیز بر فروپاشی آمریکا تاکید دارند چنانکه چنانکه اکثر اروپایی‌ها بر این باورند که رئیس جمهور منتخب آمریکا قادر به ترمیم نظام سیاسی فروپاشیده این کشور نخواهد بود.
مطالعه شورای روابط خارجی اروپا نشان می‌دهد که اروپایی‌ها معتقدند جو بایدن قادر نخواهد بود که روند سقوط آمریکا در صحنه جهانی را متوقف کند. در حالی که بسیاری از مقامات دنیا از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا استقبال کردند، اما بیشتر مردم اروپا پس از دوره چهار ساله ریاست جمهوری ترامپ قادر به اعتماد دوباره به آمریکا نیستند.مارک لئونارد، مدیر اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا، در این باره می‌گوید اروپایی‌ها بایدن را دوست دارند، اما آن‌ها فکر نمی‌کنند آمریکا به عنوان یک رهبر جهانی قادر به بازگشت به صحنه باشد.هنگامی که جرج دبلیو بوش رئیس جمهور بود، در مورد چگونگی استفاده آمریکا از قدرت اختلاف نظر داشتند. با ورود بایدن به کاخ سفید، آن‌ها در مورد اینکه آیا آمریکا اصلاً قدرت دارد یا نه اختلاف نظر دارند.مطالعه اندیشکده شورای روابط خارجی، که با مشارکت ۱۵ هزار نفر از ۱۱ کشور مختلف اروپایی در پایان سال ۲۰۲۰ صورت گرفت، حاکی از عدم تمایل اروپایی‌ها به حمایت از واشنگتن در اختلافات احتمالی بین المللی است که آن را باید از پس لرز‌های حضور ترامپ در کاخ سفید دانست. این بررسی نشان داد که در هر ۱۱ کشور مورد مطالعه، دست کم نیمی از شرکت کنندگان موضع بی طرف کشورشان را در تنش میان آمریکا و چین خواستار شدند. این در حالی است که کمتر از نیمی از شرکت کنندگان حمایت از واشنگتن را در تنش احتمالی با پکن خواهان بودند.ریاست جمهوری ترامپ در حالی امروز ساعت ۱۲ ظهر به وقت واشنگتن به پایان می‌رسد، که وی نتوانست در رقابت‌های ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تائید مردم آمریکا برای ماندن خود در کاخ سفید را بگیرد و برغم تمامی اقدامات بعضا خارج از چارچوب قانونی فردا باید با کرسی ریاست جمهوری آمریکا خداحافظی کند.
از سوی دیگر وبگاه شبکه خبری سی‌ان‌ان با اشاره به تحولات داخلی اخیر در آمریکا نوشته برای عده‌ای اکنون این کشور به مصداقی برای مرگ دموکراسی تبدیل شده است. وبگاه شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در آغاز این تحلیل به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در روز شنبه درباره انتخابات اوگاندا اشاره کرده است. «مورگان اورتاگوس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شنبه با اشاره به ادعاهای بروز برخی تخلفات و خشونت‌ها در انتخابات اوگاندا گفته بود: «ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم خشونت را رد کرده و از ابزارهای قانونی برای رسیدگی به شکایات استفاده کنند.»
سی‌ان‌ان نوشته این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بعد از تلاش دونالد ترامپ برای ربودن انتخاباتی که در آن بازنده شد، بیانیه‌ای «به شدت گستاخانه» به نظر می‌رسد. سی‌ان‌ان نوشت: «مرجعیت اخلاقی آمریکا مخدوش شده است.»خبر دیگر از آمریکا آنکه مدیرعامل پیام‌رسان تلگرام اعلام کرد که ناظران این شبکه اجتماعی، صدها کانال و پست تلگرامی که در جریان اعتراضات اخیر آمریکا فراخوان‌های خشونت آمیز ارائه کرد، مسدود کرده است.طبق گزارش رسانه آمریکایی، کاخ سفید در پایگاه شکاری «اندروز» نیروی هوایی و چند ساعت قبل از مراسم تحلیف جو بایدن، برای دونالد ترامپ مراسم خداحافظی ترتیب می‌دهد. نکته قابل توجه آنکه سیاست‌های بحران ساز ترامپ در دوران بایدن نیز ادامه دارد چنانکه
در آستانه پایان عمر دولت دونالد ترامپ و برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن، رسانه‌ آمریکایی از درخواست رئیس‌جمهور منتخب این کشور از «جان سولیوان» سفیر واشنگتن در مسکو خواسته است که استعفا ندهد.
همچنین «کارلوس آلفردو وچیو» که نمایندگی اپوزیسیون ونزوئلا در آمریکا را به عهده دارد، می گوید که برای حضور در مراسم تحلیف «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا، دعوت شده است.
در این میان نزدیک به ۵۰ نفر از معترضان مسلح به سوی ساختمان کنگره ایالتی در کُلُمبوس راهپیمایی کرده و روبروی ساختمان تجمع کردند.گروهی از معترضان مسلح در آستانه ادای سوگند جو بایدن برای ریاست جمهوری در آمریکا روبروی ساختمان مجلس ایالتی در شهر کُلُمبوس در ایالت اوهایو گردهم آمدند.
اگرچه معترضان تا بن دندان مسلح بودند و جلیقه‌های ضدگلوله‏، سلاح جنگی و سلاح دیگری همراه داشتند، اما راهپیمایی آنان مسالمت آمیز برگزار شد.

کد مطلب: 116878
 
Share/Save/Bookmark