میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۴
 
 
تکرار کابوس سیل لرستان
از طغیان رودخانه‌ها تا دستور تخلیه منازل

بارش باران در اغلب مناطق لرستان آغاز شده است، رودخانه خرم‌آباد به دلیل بارش‌های سیل‌آسای، در شرایط طغیان قرار گرفته و با ادامه روند بارش‌ها، سرریز خواهد کرد.
بارندگی‌ها بر اساس گزارش هواشناسی، به مراتب قدرتمندتر از بارش‌های فروردین ماه سال جاری بوده، به‌گونه‌ای که برای برخی نقاط همانند خرم‌آباد و پلدختر، بارش‌هایی بین ۱۷۰ تا ۲۰۰ میلی‌متری پیش‌بینی شده است. همچنین بارش شدید باران موجب شد که محور قدیم پلدختر از سوی عوامل راهداری مسدود شود و محورهای دهلیج، چولهول و پاعلم را جایگزین این محور اعلام کنند. با تداوم بارش‌ها و امکان طغیان «خرم‌رود»، مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان از ساکنان حاشیه این رودخانه درخواست کرد سریعا منازل خود را ترک کنند.
رضا میرزایی با بیان اینکه دبی سیلابی رودخانه خرم‌آباد در داخل شهر از ۷ مترمکعب در ثانیه به ۱۴۰ متر مکعب در ثانیه افزایش یافته و با توجه به تداوم بارش‌ها، به سرعت در حال افزایش است. فرماندار چگنی ضمن اعلام آماده‌باش تمامی اعضای ستاد بحران این شهرستان، به ساکنان حاشیه کشکان هشدار داد که با توجه به سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها، از مجاورت در کنار این مسیرها خودداری کنند. قدرت‌الله ترابی‌نژاد افزود: مناطقی به منظور اسکان اضطراری مردم آماده و چادرهایی برای سکونت آن‌ها در این مناطق برپا شده است، تا در صورت نیاز و احتمال وقوع بحران به این مناطق انتقال داده شوند. فرماندار دورود نیز با اشاره به بارش شدید باران در این شهرستان اظهار کرد: تداوم بارش‌ها موجب شد بخشی از آب سدهای «مروک» و «صالح» را تخلیه کنیم. مجتبی بیرانوند اما ضمن هشدار به ساکنان مناطق آسیب پذیر دورود، از مردم درخواست کرد نسبت به تخلیه منازل خود اقدام نمایند. فرماندار کوهدشت نیز با اشاره به شدت گرفتن بارش‌ها در این شهرستان، خاطرنشان کرد: به ساکنان برخی مناطق شهری و روستایی این شهرستان دستور دستور تخلیه منازل داده شده است. حسن رضائیان فرماندار پلدختر نیز بیان داشت: به منظور جلوگیری از هرگونه حادثه احتمالی، اکثر ساکنان بخش غربی شهر پلدختر و معمولان و ۹ روستای بخش مرکزی در معرض خطر سیل تخلیه شدند.

کد مطلب: 112971
 
Share/Save/Bookmark