میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۲
 
 
آیت الله رئیسی:
تقویت توان بیولوژیکی کشور ضروری است
تقویت توان بیولوژیکی کشور ضروری است
 

رئیس قوه قضاییه گفت: دها کارخانه و کارگاه از رونق افتاده بودند یا در آستانه تعطیلی قرار داشتند اما با تلاش همکاران ما در دادسراها و دادگستری ها مشکلات آنهابرطرف شد و به چرخه تولید بازگشتند.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی در آخرین جلسه شورای عالی قوه قضاییه در سال ۹۸ با تأکید بر لزوم بررسی عملکرد دستگاه قضایی در سال گذشته و ارائه گزارش آن به مردم با بیان این که همکاران قوه قضاییه در سراسر کشور و سازمان های وابسته، اقدامات بسیار خوب و قابل تقدیری در حمایت از کارآفرینان و سرمایه گذاران و رونق تولید و رفع موانع آن انجام دادند، یکی از موانع تولید را فساد عنوان کرد و گفت: دستگاه قضایی در طول سال گذشته حرکت ارزشمندی در جهت مبارزه با فساد انجام داده است.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش از تلاش های صورت گرفته برای رسیدگی به پرونده های قضایی معوقه و کاهش اطاله دادرسی تقدیر کرد و اظهار داشت: همکاران ما در بخش های مختلف قضایی به ویژه در ماه های اخیر با تلاش مضاعف و در حرکتی جهادی به پرونده ها رسیدگی کردند و آمار و ارقام گویای آن است که صدها هزار پرونده معوقه مختومه شد.
در این نشست دکتر زارع پور رئیس مرکز فناوری و آمار قوه قضاییه با اشاره به تمهیدات برخط در نظر گرفته شده برای کاهش مراجعات مردمی به محاکم قضایی، از ایجاد امکان نوبت دهی برخط برای کاهش معطلی مراجعان به دفاتر خدمات الکترونیک و همچنین تکمیل سامانه خودکاربری وکلا خبر داد که بر اساس آن وکلا می توانند علاوه بر ثبت دادخواست، لوایح و دفاعیات خود را نیز از منزل یا دفتر کار و بدون مراجعه به دفاتر مذکور، ثبت و ارسال کنند.
رئیسی در واکنش به گزارش مذکور، با استقبال از تمهیدات صورت گرفته برای کاهش مراجعات مردمی به مراجع قضایی، خواستار تسریع در گسترش زمینه ها و امکانات دادرسی غیرحضوری به پرونده های مردم شد. وی در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از دست اندرکاران عرصه مقابله با کرونا به ویژه در بخش بهداشت و درمان، اظهار داشت: تدبیر حکیمانه مقام معظم رهبری برای تشکیل قرارگاهی به منظور کمک به مجاهدان این عرصه، به منسجم تر شدن فعالیت های میدانی کمک خواهد کرد.
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر این که امروز تقویت بخش دفاع بیولوژیک کشور آمادگی برای پدافند غیرعامل در این حوزه ضرورتی اجتناب ناپذیر است، افزود: یقین داریم حضور نیروهای مسلح در کنار دولت و مردم مانند همه عرصه ها منشاء برکات زیادی خواهد بود، جلوه های ماندگاری را به نمایش خواهد گذاشت و گشایش جدی در امور ایجاد خواهد کرد.
در ادامه این جلسه، رئیس سازمان پزشکی قانونی به استقبال مردم از طرح خودارزیابی بیماری کرونا اشاره کرده و با ارائه آماری در این زمینه، طرح مذکور را برای مدیریت هرچه بهتر اقدامات پیشگیرانه جهت کاهش میزان ابتلا به کرونا موثر دانست.
رئیسی نیز در واکنش به گزارش رئیس سازمان پزشکی قانونی، ضمن تشکر از رسانه ها و خصوصاً رسانه ملّی در جهت آگاه سازی افکار عمومی نسبت به شیوه های پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، گفت: این که می بایست مردم را به همکاری برای مقابله با این ویروس تشویق کنیم امری ضروری است اما هم جامعه پزشکی و هم رسانه ها باید به این نکته توجه داشته باشند که این هشدارها نباید به مرحله‌ای برسد که در جامعه ایجاد وحشت کند.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اقدام صورت گرفته در اعطای مرخصی به ۸۴ هزار زندانی، خطاب به رئیس سازمان زندان ها گفت: در اجرای بخشنامه صادره در این خصوص واقعاً کاری جهادی صورت گرفت؛ چرا که دریافت سند و وثیقه و اجرای فرایندهای قضایی برای این تعداد در مدتی کوتاه، نیازمند یک همت بزرگ و تلاش شبانه روزی است و من به نوبه خود از همکاران عزیز تشکر می کنم.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به زیبایی ها و زشتی هایی که پس از شیوع کرونا در جامعه بروز و ظهور پیدا کردند، یکی از جلوه های ارزشمندی که در این عرصه خلق شد، خدمات ارزنده بخش بهداشت و درمان به مردم عنوان کرد که همچون صحنه های دوران دفاع مقدس ماندگار خواهد شد.
رئیسی در عین حال از احتکار اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم توسط عده‌ای سودجو و منفعت طلب و شایعه سازی ها برای ایجاد اضطراب و دلهره در جامعه، به عنوان نمونه هایی از زشتی ها و پلشتی ها یاد کرد و گفت که این اقدامات قبیح نیز همچون زیبایی ها در تاریخ و ذهن مردم ثبت و ماندگار خواهد شد. 

کد مطلب: 113213
 
Share/Save/Bookmark