میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۳۷
 
 
چند سوال از دست اندر كاران فيلم لاله براي ثبت در تاريخ سينما
موتور «لاله» خاموش مي‌شود؟
روز گذشته بار ديگر اعلام وصول سؤال ملی الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از ...

روز گذشته بار ديگر اعلام وصول سؤال ملی الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص صدور مجوز ساخت فیلم لاله با هزینه سنگین در صحن علنی مجلس، بار ديگر يادآور اين موضوع شد كه مخالفت مجلسي‌ها با اين پروژه پرحاشيه كماكان ادامه دارد.
از مدت‌ها قبل اعلان مخالفت برخي مجلس‌نشينان با پروژه فيلم لاله، ساخت اين فيلم ميلياردي را با حاشيه‌هاي جدي مواجه كرد. اگر چه مجلسي‌ها و به خصوص اعضاي كميسيون فرهنگي اعلان كردند كه در برابر ساخت اين اثر پرهزينه ايستادگي خواهند كرد اما ارشادي‌ها و به خصوص شفيع آقامحمديان مديرعامل مركز گسترش سينماي مستند و تجربي تصريح كرده‌بودند كه اين پروژه در مرحله پيش‌توليد قرار دارد و همچنين ورود مجلسي‌ها را دون شان نمايندگان مجلس دانسته و بر تفكيك حوزه امور مقننه و اجرا تاكيد نمودند.
اما روز گذشته و با اعلان وصول سوال الياس نادران از وزير ارشاد در خصوص اين فيلم بارديگر مخالفت مجلس نشينان رمقي تازه يافت.
همچنين در حالی که سازمان سینمایی فیلم پرحاشیه «لاله» را جزو فیلم‌های فاخر خود به حساب می‌آورد، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس می‌گوید از نظر مجلس این فیلم فاخر نیست.
«جمشید جعفرپور» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این سؤال که آیا از نظر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی فیلم «لاله» جزو فیلم‌های فاخر محسوب می‌شود یا خیر گفته است: همان‌طور که تک‌تک اعضای کمیسیون هم مصاحبه کردند، خیر. ما هیچ ضرورتی نمی‌بینیم برای این فیلم در شرایط کنونی بودجه فیلم‌های فاخر را اختصاص دهیم.
وی ادامه داد: ما اولویت‌هایی داریم که می‌تواند مهم‌تر از ساخت فیلم «لاله» باشد، البته فیلم «لاله» فی‌نفسه فیلم بدی نیست و اگر با بودجه‌های معمولی برای آن سرمایه‌گذار پیدا شود می‌توانند آن را بسازند، اما اینکه ما بگوییم فیلم «لاله» جزء اولویت‌ها است و برای آن در ردیف بودجه فیلم‌های فاخر هزینه کنیم، پاسخ اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در این رابطه منفی است.

«لاله» از اولویت تولید سازمان سینمایی خارج شد
از سوي ديگر علیرضا سجادپور معاون امور فعالیت‌های سینمایی و سمعی و بصری خبر از خروج تولید فیلم سینمایی «لاله» به کارگردانی اسدالله نیک‌نژاد از اولویت‌های سازمان سینمایی را داد.
فیلم سینمایی «لاله» که چندی پیش با استعفای دسته جمعی برخی از عوامل تولید به همراه تهیه کننده این فیلم سینمایی مواجه بود، در تازه‌ترین اخبار مربوط به تولید این فیلم، علیرضا سجادپور معاون امور فعالیت‌های سینمایی و سمعی و بصری از خروج این فیلم از اولویت تولید خبر داد.
خبر خروج فیلم «لاله» از اولویت‌های تولید سازمان سینمایی در حالی اعلام شد که چندی پیش خبری مبنی بر آغاز فیلمبرداری این فیلم شنیده شد. اما گزارش‌هاي منتشر شده در گذشته حاكي از آن است كه این فیلم علی رغم گفته‌هایی مبنی بر آغاز فیلمبرداری، هنوز در مرحله پیش تولید قرار دارد.

پاسخ‌هايي براي ثبت در تاريخ سينماي ايران
حالا به نظر مي‌رسد فيلم لاله در شرايطي قرار گرفته كه در مسير افول است و چراغ لاله به خاموشي گرايش مي‌يابد اما با اين وجود در يك جمع‌بندي مجمل مي‌توان گفت كه از سويي دوستان ارشادي ساخت اين فيلم را در حوزه اختيارات و عملكرد خود مي‌دانند و در اين خصوص حمايت‌هايي را هم از جانب برخي فعالان سينمايي با خود همراه دارند و از سويي ديگر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز در خصوص ساخت اين فيلم اما و اگرهاي فراواني را مطرح مي‌كنند و برخي فعالان و فيلم‌سازان سينمايي نيز ساخت اين فيلم را به خصوص با هزينه پيش‌بيني شده به صلاح امور فرهنگي كشور نمي‌بينند.
در اين خصوص پيشنهاد مي‌شود روابط عمومي سازمان سينمايي و يا مركز گسترش سينماي مستند و تجربي به سوالات زير پاسخ صريح و مبسوط دهد تا علاوه بر ثبت آنها در تاريخ سينماي ايران، ابهام‌زدايي لازم در اين خصوص انجام شود تا شايد در صورت امكان، اين فيلم قادر شود از موانع پيش روي ساخت، گذر كند:
۱ـ اساسا آغاز داستان ساخت اين فيلم (پيشنهاد طرح، تصويب طرح، ورود مركز گسترش به داستان و ....) از چه زماني آغاز شد و چه روندي را تا به امروز طي كرده است؟
۲ـ چگونه مركز گسترش به اين برآورد رسيده است كه كارگردان انتخاب شده براي ساخت اين فيلم قابليت لازم (فني و اخلاقي) براي ساخت اين فيلم را دارا مي‌باشد؟
۳ـ آيا اساسا حمايت از ساخت اين فيلم در چارچوب وظايف تعريف شده براي مركز گسترش قرار مي‌گيرد؟ آيا مركز گسترش در آينده نيز بر اساس توجيه حمايت از اين فيلم، از ساير فيلم‌هايي كه اين توجيه برايشان قابل قبول باشد حمايت خواهد كرد؟
۴ـ بيشترين حمايتي كه تا به حال مركز گسترش سينماي مستند و تجربي از يك فيلم نموده چه مبلغي بوده است؟
۵ـ بودجه اين اثر چه ميزان پيش‌بيني شده و ساخت اين فيلم به چه مبلغي مورد حمايت مركز گسترش قرار گرفته و در شرايطي كه اين بودجه پيش‌بيني شده پاسخگوي هزينه‌هاي ساخت اين اثر نباشد، چه سقفي از حمايت براي پرداخت به اين فيلم سينمايي آينده‌نگري شده است؟
۶ـ آيا در صورتي‌كه اين فيلم در حين ساخت و رسيدن به پايان در برابر ارزش‌هاي ايراني و اسلامي با گره وانشدني مواجه شود و قابل اكران نشودف اين مركز چگونه پاسخگوي خسارات معنوي و مالي پيش آمده خواهد بود؟
۷ـ آيا اين مركز آمادگي دارد براي ساخت چنين پروژه‌اي با فيلم سازان ديگري كه توان ساخت چنين فيلمي را داشته باشند و داراي سوابق بهتري نيز بوده باشند، همكاري نمايد؟

کد مطلب: 78031
, مولف : ايرج فتح الهي
 
Share/Save/Bookmark