میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان مقاله
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۰۰
 
 
فتنه‌هاي صهيونيست‌ها براي سلطه بر بيت المقدس تشديد مي‌شود
قدس زير خنجر اشغالگران
قدس زير خنجر اشغالگران
 

به رغم آنكه تحولات در كشورهاي عربي شمال آفريقا و حوزه خليج فارس محور تحولات جهان شده است، اما مسئله فلسطين همچنان در اولويت مسائل منطقه و جهان است. ايستادگي ملت فلسطين و استمرار جنايات و اشغالگري هاي صهيونيست‌ها در كنار سكوت كشورهاي عربي سازشكار و غرب در برابر اين تحولات، موجب شده تا فلسطين همچنان در شمار مهم ترين تحولات منطقه باشد. نكته قابل توجه در اين روند، تشديد تحركات صهيونيست ها براي سلطه كامل بر قدس و اجراي روياي معرفي آن به عنوان پايتخت اين رژيم جعلي است.
هر چند كه اقداماتي مانند تخريب مسجدالاقصي و حذف آثار اسلامي از ديرباز در دستور كار صهيونيست ها بوده و هر روز ابعاد جديدتري به خود مي گيرد، اما سناريوهاي جديدي از جانب صهيونيست‌ها براي سلطه بر اين مكان مقدس طراحي و اجرا مي شود.
اولاً شهرك سازي براي تغيير ساختار از سوي جمعيتي از حربه هايي است كه اين روزها به شدت از جانب صهيونيست‌ها اجرا مي شود. بر اساس گزارش هاي منتشره از سوي صهيونيست ها، ساخت شهرك هاي جديد، تخريب مراكز و آثار اسلامي و تبديل آن به پارك و مراكز عمومي، احداث هتل هاي جديد و ... از جمله اين اقدامات است. صهيونيست ها برآنند تا همزمان با اين تحركات، اخراج فلسطيني ها را نيز اجرايي كنند، چنانكه گزارش ها از اخراج صدها فلسطيني از قدس حكايت دارد. رژيم اشغالگر قدس با ادعاي بدون سند بودن خانه فلسطيني ها، آنها را مصادره و تخريب مي كند، در حالي كه همزمان با ساخت شهرك هاي جديد، صهيونيست ها را جايگزين مي نمايد. اين طرح در ابعاد گسترده اي در كرانه باختري و منطقه «نقب» اجرا مي شود. نكته مهم آنكه، سران صهيونيست براي كاهش واكنش ها از افراطيون براي رسيدن به اين سلطه طلبي ها استفاده مي كنند تا چنان وانمود كنند كه اقدامات آنها برگرفته از مطالبات مردمي است و آنها صرفاً براي رضايت مردم اين اقدامات را صورت مي دهند.
ثانياً بخش ديگر اشغالگري قدس را تكميل ساخت ديوار حائل در كرانه باختري تشكيل مي دهد. صهيونيست ها در حالي به رغم مخالفت نهادهاي بين المللي به ساخت ديوار حائل ادامه داده اند كه در جديدترين اقدام آنها شمال قدس را از ساير مناطق جدا كرده‌اند. با تكميل شدن اين ديوار از يك سو ارتباط ده ها هزار فلسطيني با ساير بخش هاي كرانه باختري قطع شده و از سوي ديگر، صهيونيست ها شمال قدس را به اشغال خود درآورده اند. نكته قابل توجه آنكه صهيونيست ها با تكه تكه كردن كرانه باختري برآنند تا مانع از اجراي اصل تشكيل كشور مستقل فلسطين شوند.
ثالثاً نكته مهم ديگر در اشغال قدس، طرح سوال برانگيز «ابومازن» رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين مبني بر سفر مسلمانان به بيت المقدس است. وي مدعي شده است كه مسلمانان براي حفظ قدس، به اين مكان مقدس سفر كنند، چنانكه يكي از مفتي هاي الازهر مصر اين اقدام را صورت داده و به قدس سفر كرده است. هر چند كه ابومازن ادعا دارد كه اين رويكرد براي كمك به قدس است، اما در اصل اقدامي براي سنديت بخشيدن به سلطه صهيونيست ها بر قدس است. اين طرح در حالي مطرح شده كه چندي پيش صهيونيست ها با غربي ها طرحي را ارائه كردند كه بر اساس آن، ائتلافي از صهيونيست ها، اردن و برخي كشورهاي اروپايي نظير ايتاليا و فرانسه، مسئوليت گردشگري جهاني را بر عهده مي گيرند. در اين طرح، مسلمانان به بيت المقدس سفر كرده و ساكنان اراضي اشغالي نيز به كشورهاي عربي بروند. به عبارتي نوعي تعامل گردشگري ايجاد شود. هر چند كه اين طرح، مدعي اجراي روند صلح است، اما در اصل اقدامي است كه از يك سو عملاً سلطه صهيونيست ها بر بيت المقدس تثبيت مي شود و از سوي ديگر گردشگري و صدور رواديد بهانه‌اي مي شود كه صهيونيست ها فعاليت سياسي و اقتصادي خود در كشورهاي عربي را اجرايي سازند و به نوعي اين رژيم مشروعيت يابد.
با توجه به اين شرايط، طرح ابومازن براي سفر مسلمانان به قدس را بايد فريبي صهيونيستي براي مشروعيت بخشي به اين رژيم و نيز تثبيت اشغالگري اين رژيم بر قدس دانست كه درآمدهاي بسياري نيز براي اقتصاد ورشكسته صهيونيست ها به همراه دارد. طرح ابومازن رسماً خيانت به فلسطين است كه با ادعاي همگرايي با قدس صورت گرفته است.
رابعاً ايجاد حاشيه ها براي انحراف افكار عمومي از قدس از ديگر حربه هاي صهيونيست ها است كه به شدت پيگيري مي‌شود. معطوف ساختن افكار عمومي به تحولات كرانه باختري و غزه با جنايات و كشتارهايي كه صورت مي دهند، برجسته‌سازي مسئله روند سازش و لزوم آغاز مذاكرات كه با كمك ابومازن صورت مي گيرد، بحران سازي در منطقه نظير سلسله تحركاتي كه عليه سوريه انجام مي شود، تقلا براي بحران سازي و ايجاد ناامني در كشورهاي عربي كه قيام هاي مردمي تا حدودي در آنها به نتيجه رسيده است، سلطه بر فضاي رسانه اي براي انحراف افكار عمومي به ساير تحولات جهاني و دوري از مسئله فلسطين و ... از جمله تحركات صهيونيست ها براي پنهان ساختن تحركات صورت گرفته عليه بيت المقدس است. نكته قابل توجه آنكه كشورهاي غربي نيز در اقدامي هماهنگ با صهيونيست ها صرفاً به مسئله كرانه باختري پرداخته و قدس را رها كرده اند تا صهيونيست ها بتوانند اهداف سلطه طلبانه در اين منطقه را اجرايي كنند. صهيونيست ها برآنند تا به هر نحوي شده در فضايي از بحران و التهاب جهاني هدف قديمي خود يعني سلطه بر قدس را اجرايي سازند.
آنها در كنار طرح هاي قديمي، برخي سياست هاي جديد را در دستور كار قرار داده اند كه بخشي از آن توسط تشكيلات خودگردان و بخشي توسط غربي ها اجرا مي شود. در اين شرايط، صرفاً يك مولفه مي تواند به مقابله با اشغالگري صهيونيست ها بپردازد و آن رويكرد فلسطيني ها و جهان اسلام به اصل مقاومت است كه تنها راهكار براي پايان دادن به ماهيت جعلي صهيونيست ها و احقاق حقوق ملت فلسطين است.

کد مطلب: 73711
, مولف : علي تتماج
 
Share/Save/Bookmark