میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۳۰
 
 
روز لغو تحریم تسلیحاتی صادرات آغاز شود
تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران یکشنبه هفته آینده ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹ لغو می‌شود...

تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران یکشنبه هفته آینده ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹ لغو می‌شود، لغو این تحریم‌ها نیازمند پشتوانه است، پشتوانه‌ای که بتواند روند صادرات تسلیحات ساخت ایران را میسر کند و در صورت نیاز، خرید تسلیحات را نیز باعث شود. برای آن که لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران به طور عملی اتفاق بیفتد، نیازمند پشتوانه رسانه ای و تبلیغاتی هستیم تا در این زمینه با روشنگری و شفاف سازی، روند قانونی آن را برای افکار عمومی دنیا تبیین کند. در این مسیر نباید اجازه داد که بلایی که بر سر لغو تحریم‌های اقتصادی آمد بر سر لغو تحریم‌های تسلحیاتی ایران نیز بیاید. ایران اکنون نیز در وضعیت لغو تحریم‌های اقتصادی قرار دارد اما به واسطه یکجانبه گرایی آمریکایی‌ها و همراهی بسیاری از کشورهای دنیا که از ترس تهدید آمریکا است، با جمهوری اسلامی ایران مراودات اقتصادی و بانکی ندارند و به همین خاطر، هم اکنون ده‌ها میلیارد دلار از پول‌های ایران در برخی کشورها بلوک شده است. تحریم‌های اقتصادی شورای امنیت سازمان ملل براساس برجام لغو شده اما عملا اجرا نمی‌شود، اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل نمی‌کنند، کشورهای همپیمان آمریکا از سیاست‌های ایالات متحده تبعیت می‌کنند و برخی دیگر از ترس تهدیدات کاخ سفید تحریم‌ها را لغو نمی‌کنند. چنین وضعیتی دوام زیادی نخواهد آورد چرا که اقتصاد جهان به گونه‌ای است که نمی‌تواند کشوری چون جمهوری اسلامی را از گردونه خود خارج کند و به زودی در این زمینه شکست مهمتری بر آمریکا تحمیل خواهد شد.
اما در زمینه لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران؛ جمهوری اسلامی در زمینه تولیدات تجهیزات و تسلیحات نظامی خودکفا است و براساس دکترین نظامی خود نیازهای نیروهای مسلح را در داخل تولید می‌کند. ایران اکنون نیازی به واردات سلاح ندارد، بلکه ظرفیت آن را دارد تا بتواند تسلیحات ساخت خود را صادر کند و از این صادرات نیز منبع درآمدی به دست آورد. کشورهایی در دنیا و منطقه هستند که خواهان خرید تسلیحات از جمهوری اسلامی ایران هستند، چرا که آنها نیز همچون جمهوری اسلامی تحت تحریم‌های اقتصادی و تسلیحات قرار دارند. کشورهایی همچون عراق، سوریه، لبنان و برخی دیگر در منطقه وجود دارند که می‌توان به آنها تسلیحات صادر کرد، با توجه به این که سوریه و عراق هم اکنون نیز درگیر جنگ با تروریست‌های تکفیری هستند، سلاح‌های جمهوری اسلامی ایران می‌تواند برای آنها کارگشا باشد. در دورترین نقطه دنیا نیز در کنار مرزهای آمریکا، یعنی کشورهای ونزوئلا، کوبا و برخی دیگر از کشورهای منطقه حضور دارند که اعلام آمادگی کرده اند تا از ایران تسلیحات نظام خریداری کنند. ونزوئلا نخستین کشور در منطقه آمریکای لاتین بود که، رئیس جمهور‌اش نیکلاس مادورو اعلام کرد که خواهان خرید سلاح به ویژه موشک از ایران است. جمهوری اسلامی ایران از هم اکنون می‌تواند، برنامه ریزی صادرات تسلیحاتی خود را آغاز کند و در روزی که تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل لغو می‌شود، سلاح‌های تولید خود را به کشورهایی چون عراق، سوریه، ونزوئلا ارسال کند. در این میان باید اقتدار جمهوری اسلامی ایران در صادرات تسلیحات تولید داخل نشان داده شود، کافی نیست که تنها این اتفاق براساس تصمیم سازمان‌ملل بیفتد و عملا باید در زمینه صادرات، با بازاریابی و رایزنی، نشان دهیم که آمریکا بار دیگر هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و در عمل این اتفاق باید ثابت شود.
پشتوانه لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران که در روز ۲۷ مهر ممکن خواهد شد، اقدام و عمل است. همانگونه که به ونزوئلا بنزین صادر شد، اکنون می‌تواند با صادرات تسلیحات آن هم با اسکورت ناوگان نیروی دریایی ارتش به سوی این کشور، قدرت و اقتدار خود را بار دیگر به رخ دشمن بکشیم، دشمنی که درگیر مشکلات و چالش‌های داخلی است و توانایی آن را ندارد تا بخواهد واکنشی نشان دهد، حتی اگر واکنش هم داشته باشد، بازنده این کارزار خواهد بود.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 115726
 
Share/Save/Bookmark