میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۳
 
 
اجتماع بزرگ مادران و کودکان در عزای طفل شش‌ماهه کربلا؛
شهر در آغوش شیرخوارگان حسینی
شهر در آغوش شیرخوارگان حسینی
 

همزمان با اولین جمعه ماه محرم، باز هم دلدادگان به آستان اهل‌بیت، یاد و خاطره شش‌ماهه کربلا را زنده نگاه داشتند و مادران و شیرخوارگان با باب‌الحوائج، علی‌اصغر حسین(ع) پیمانی دوباره بستند.
امسال نیز همایش شیرخوارگان حسینی در ۵۳۰۰ نقطه شامل بقاع متبرکه امامزادگان، مصلا‌های نماز جمعه و مساجد، حسینیه‌ها، تکایا و مراکز منتخب در استان‌های مختلف و ۴۱ کشور از جهان برگزار شد.
کشور‌هایی چون هند، پاکستان، بحرین، عراق، عربستان، ترکیه، افغانستان، آذربایجان، کانادا، آمریکا، استرالیا، دانمارک، فرانسه، سوئد، تایلند و برخی کشور‌های دیگر از این همایش استقبال کردند.
در این مراسم، مادران با پوشاندن لباس سبز و سربند یا‌علی‌اصغر(ع) بر تن اطفال و فرزندانشان در سوگ طفل ۶‌ماهه امام حسین(ع) مرثیه‌سرایی کردند و شیرخوارگان خود را نذر یاری امام زمانشان می‌کنند.
در تهران نیز این همایش به رسم سال‌های قبل در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برگزار شد.
در این مراسم خانم حاج عبدالباقی از کارشناسان مذهبی و علوم تربیتی طی سخنانی گفت: در قرآن خداوند آیاتی را به ما معرفی کرده است که بد نیست ما آنها را در زندگی خود الگو قرار بدهیم. یکی از آنها هدیه کردن فرزند خود در راه خداست. همانطور که مادر حضرت مریم(ع) بدون آنکه بداند فرزندش دختر است یا پسر، او را به خداوند هدیه کرد و حضرت عیسی(ع) از برکات این نذر و هدیه است.
وی در ادامه بیان کرد: اینکه شما امروز به فرزندانتان لباس سبز پوشاندید، هم یک نوع بخشش است که شما امروز از آن را پیروی کرده اید. در واقع اینکه شما می‌گویید من فرزندم را به راه ولایت و خدا هدیه می‌کنم، سال‌ها بازتاب این هدیه را در زندگی خود و فرزندتان خواهید دید. برگزاری چنین مراسمی یک نوع مراقبت از تربیت نسل آینده است. البته هدایت تنها دست خداست؛ ولی مهم این است که ما در تربیت فرزندمان مراقبت کنیم تا آنها به وسیله تربیت ما جهنمی نشوند.
در ادامه مراسم، یکی از مادحین اهل‌بیت به مرثیه‌خوانی در رثای طفل شش‌ماهه حسین(ع) پرداخت. همچنین سیدحمیدرضا برقعی شاعر اهل‌بیت(ع) سروده خود را پیرامون مقام حضرت علی‌اصغر(ع) خواند. پس از آن مرتضی طاهری به مرثیه‌خوانی پرداخت.
اما پایان‌بخش این مراسم سخنرانی حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران بود.
حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد در این مراسم گفت: خانه در سایه محبت و عشق و علاقه به یک مدرسه انسان‌ساز تبدیل می‌شود. «جعل بینکم موده و رحمه»؛ باید در خانه دوستی و علاقه موج بزند. شما مادران از این توانایی برخوردارید که خانه خود را فضای محبت قرار داده و راه را برای استحکام بنیان خانه و خانواده فراهم کنید. یک زن وفادار و همسر شایسته از تمام توان و ظرفیت خود برای آراستگی به مودت و دوستی بهره می‌برد. در این راه شما از بالاترین ظرفیت برخوردارید. خانه خود را خانه محبت کنید تا این خانه از شر شیاطین در امان باشد. خانه در تراز قرآن، خانه نورانی به نور عقل است. انسان در سایه عقل به سعادت می‌رسد.
ابوترابی‌فرد اظهار کرد: آموزه‌های قرآن از شما انتظار دارد خانه‌ای بسازید که به مثابه مسجد باشد. باید توجه داشته باشیم که مسجد خانم‌ها، خانه آنهاست. همانگونه که مسجد از ویژگی‌های خاصی برخوردار است، مادران نیز از این توانایی برخوردار هستند که خانه خود را مثل مسجد آراسته کنند. امام خمینی(ره) ذکر می‌کند یکی از آثار مسجد آن است که انسان خواهر و برادر دینی خود را پیدا می‌کند و افراد با انسان‌های صالح آشنا می‌شوند. همچنین می‌فرمایند کسی که با مسجدی‌ها رفت و آمد دارد، به علم مزین می‌شود و با اهل علم آشنا می‌شود و بسیاری از مباحث تربیتی و علمی را فراخواهد گرفت و فرزندانی صالح را برای جامعه اسلامی تربیت می‌کند. دفاع‌مقدس مدیون قدم‌های شما مادران بود و این خانه شماست که راه را برای اصلاح جامعه هموار می‌کند. خواهران گرامی اگر آراسته به اخلاق و ایمان باشید، نور چشم همسر و فرزندان خواهید بود و فرزندان و همسر شما هم نور چشم شما خواهند بود. پشتوانه اسلام و انقلاب باشید و از سخنان رهبر انقلاب الگو بگیرید؛ و خانه خود را آنگونه که مقام معظم رهبری می‌خواهند آراسته و آن را به نور تقوا، قرآن و اسلام منور کنید.

کد مطلب: 106023
 
Share/Save/Bookmark