میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
 
 
اصرار برای بقای شهردار بیمار

در دو نامه استعفا؛ محمدعلی نجفی از وجود یک بیماری خطرناک که مانع ادامه کار می‌شود سخن گفته ولی شورای شهر با وجود این بدیهیات همچنان اصرار بر ماندن نجفی دارد.
زمانیکه مصالح حزبی و جناحی با منافع شهری گره بخورد، دیگر نمی‌توان انتظار زیادی از شورای سیاسی پایتخت داشت. شورایی که علی‌رغم استعفای نجفی و عدم وجود هیچ نوع عملکرد قابل ارزیابی در حوزه‌های مختلف عمرانی، اجتماعی، فرهنگی و خدمات‌رسانی از سوی شهردار، همچنان اصرار بر ماندن وی در پست شهرداری دارد.
حتی علی‌رغم اینکه محمدعلی نجفی اذعان به بیماری و عدم توان ادامه کار دارد، باید عنوان کرد در صورت عدم وجود بیماری، وی خیلی قادر به اداره شهر نبود؛ چراکه نجفی در مدیریت اجرایی کلان در ۷ ماه گذشته بسیار ضعیف ظاهر شده و ادامه این روند می‌تواند پایتخت را با چالش‌های جدی روبه‌رو سازد.
عملکرد نجفی در زلزله آذرماه و برف بهمن‌ماه سال گذشته ثابت کرد که او نمی‌تواند مدیر اجرایی قوی باشد؛ امری که حتی با انتقادات صریح برخی از زعمای اصلاح‌طلب همچون محمدرضا عارف روبه‌رو شد.
روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین‌ماه سال جدید در جلسه هم‌اندیشی شورا و شهردار در حالیکه تکلیف شهردار با خودش مشخص بود ولی شورای شهر تکلیفش مشخص نیست. مرتضی الویری، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر پس از جلسه اعلام کرد که تمامی اعضای شورای شهر بر ماندن نجفی تاکید دارند و بیماریی که نجفی عنوان می‌کند خطرناک است را عادی جلوه داد: «بیماری‌ای که درباره نجفی نیز مطرح شده است، یک نوع بیماری عادی است و خیلی‌ها این بیماری را دارند.»
در همین رابطه معاون نظارت شورای شهر از عدم موافقت اعضای شورای شهر در پذیرش استعفای نجفی خبر داده است. افشین حبیب‌زاده با ارائه توضیحاتی درباره بیماری نجفی و اخلالی که ممکن است در اداره شهر به خاطر آن ایجاد شود، از مخالف اعضای شورای شهر در جلسه ۱۹ فروردین با استعفای نجفی نیز سخن گفته است.
در این میان بحث اجبار نجفی به ادامه کار نیز شنیده می‌شود. بحثی بی‌فایده که چالش مدیریتی در شهر تهران را بیش از پیش بغرنج‌تر خواهد ساخت. محمد سالاری، عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه دلیلی برای تغییر شهردار نمی‌بینیم گفته است: «در صورت عدم پذیرش استعفا، شهردار تهران متعهد به ادامه وظیفه است.»
زهرا نژادبهرام، از مدافعان سرسخت مدیریت اجرایی نجفی! نیز در اظهاراتی بر ادامه کار وی پس از درمان اشاره کرده است: «اعضا به اتفاق به این نتیجه رسیدند که نجفی همچنان به کار خود ادامه دهد و استعفایش را نپذیرند. معتقدیم نجفی مرخصی بگیرد تا درمانش انجام شود.»
حلقه گمشده اینگونه اصرارها را باید در اظهارنظر محمود میرلوحی جست‌وجو کرد. معاون اجرایی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه قاطعانه استعفای نجفی را رد می‌کنیم، گفته است: «اگر به راحتی استعفا را بپذیریم، اعتماد به شورا کاهش می‌یابد. نظر قاطع شورای شهر رد استعفای نجفی است و بر این تصمیم اصرار دارد. نظر ما این است که این استعفا به صلاح نیست و این رویکرد دلایل مختلفی دارد.» میرلوحی در نهایت از منافع اصلاح‌طلبان برای این رویکرد سخن می‌گوید: «اصلاح‌طلبان پشتوانه رای به لیست امید بودند و شورای شهر و مدیریت آقای نجفی در این مساله ذی‌نفع هستند، در نتیجه باید منافع آن‌ها را نیز در نظر گرفت.»
پذیرش شکست در حالیکه هنوز به یکسالگی شورای شهر اصلاح‌طلب نزدیک نشده‌ایم، برای اعضای آن بسیار سنگین است. شورایی که با شعارها و وعده‌های زیاد برای دمیدن روح جدید در کالبد شهر وارد گود مدیریت شهری شد ولی نتوانست در حساس‌ترین و مهم‌ترین تصمیم‌گیریش یعنی انتخاب شهردار موفق عمل کند و علی‌رغم مشخص بودن ناتوانی نجفی در اداره شهر دست به این انتخاب سیاسی زدند و حال این شهروندان تهرانی هستند که باید تاوان این اشتباه را پس بدهند.
در ۸ ماه گذشته علاوه بر اینکه پروژه‌هایی با پیشرفت ۹۵ درصدی در مدیریت سابق تکمیل نشدند بلکه پروژه‌هایی مهم و استراتژیکی مانند خط ۷ مترو نیز به دلایل سیاسی تعطیل و متوقف شدند. فارس

شورای پنجم در انتخاب شهردار شکست خورد
عضو سابق شورای شهر تهران با اشاره به شکست شورا در انتخاب نجفی و اصرار اعضا به ماندن وی گفت: این مسائل باعث شده که شهر حدود ۷ تا ۸ ماه بلاتکلیف بماند، اینها نزدیک سه سال دیگر فرصت دارند و باید دلشان برای شهر بسوزد.
ابوالفضل قناعتی اظهار کرد: اینها از همان ابتدا مطرح کردند که ۴ ماه است، بر روی انتخاب گزینه شهردار مناسب کار کرده‌اند و به اعتقاد خودشان نجفی بهترین گزینه بوده است در حالی که به اعتقاد بنده با توجه به اتفاقاتی که افتاد، مشخص شد آنها بدترین گزینه را به عنوان بهترین گزینه انتخاب کردند.

کد مطلب: 103828
 
Share/Save/Bookmark