داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۴۸
 
 
تشتت اصلاح‌طلبان در تصميم‌گيري
تشتت اصلاح‌طلبان در تصميم‌گيري
 
با نزديك شدن به برگزاري نهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي يكي از سوالات مهمي كه در محافل سياسي مطرح مي‌شود، نحوه و چگونگي حضور اصلاح‌طلبان در اين رقابت است.
برخي از اصولگرايان معتقدند كه به طور كلي اين جريان حق ورود به انتخابات را ندارد، اما چهره هاي معتدل اين جريان سياسي با رد چنين تحليل سخت گيرانه‌اي خواستار حضور اصلاح‌طلبان در اين عرصه بوده و حتي اين امر را منجر به برگزاري پرشور انتخابات مي‌دانند. اما يك شرط اساسي مطرح كرده و معتقدند كساني كه پيش از اين براي نظام بحران آفريني نكرده و در آينده نيز معتقد به فعاليت سياسي در چارچوب قانون هستند، از اين حق برخوردارند.
به عنوان نمونه از جمله آنكه محمدرضا باهنر از چهره هاي سرشناس اصولگرا و نايب رئيس مجلس معتقد است حذف اصلاح طلبان از صحنه سياسي كشور و جايگزيني اصولگرايان منتقد، تحليلي ساده انديشانه و غير ممكن است.
اما بحث ورود اصلاح طلبان به عرصه سياسي كشور و انتخابات با اطهار نظراتي كه از سوي برخي شخصيت‌هاي اصلاح طلب مطرح مي‌شود باعث مي‌گردد كه در آينده موافقان حضور اصلاح طلبان تجديد نظر كنند.شرط گذاشتن و حق دانستن حضور در انتخابات پس از آن غائله‌اي از سوي اصلاح طلبان به پا شد كمي زياده خواهي است.اگر اين طيف مي‌خواهد باز هم در عرصه سياسي كشور نقش داشته باشد بايد از اسب چموش خود پياده شود و كمي معقولانه تر موضع گيري كند.

شرط گذاري خاتمي براي حضور در انتخابات
بر اساس اين گزارش درحالي كه واكنش به حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات از سوي اصولگرايان نرم تر شده و تعداد كساني كه خواستار عدم حذف اصلاح‌طلبان از عرصه‌ي سياسي هستند هر روز كمتر مي‌شود، محمد خاتمي رئيس جمهوري سابق از فرصت استفاده كرده و براي نظام شرط‌هايي را قائل مي‌شود.
از جمله آنكه اخيراً گفته است: "ما از سال۸۴ نباید در انتخابات شرکت می‌کردیم! متاسفانه این اشتباه ما بود. این بار اگر شرایط فراهم نشد حتما در انتخابات شرکت نمی کنیم. وی البته افزوده که: این نظر شخصی من است و همه باید بعد از شور و رایزنی با هم تصمیم بگیریم."
اين اظهارات در حالي بيان مي‌شود كه برخي از فعالان سياسي اصلاح طلب معتقدند كه در هيچ شرايطي نبايد عرصه انتخابات را خالي كرد. مانند مسعود پزشكيان نماينده اصلاح طلب مجلس و داريوش قنبري عضو ديگر فراكسيون اقليت كه در گفتگوهاي مختلف تاكيد كرده‌اند كه اصلاح طلبان در انتخابات شركت مي‌كنند.
در ادامه اختلافات موجود در اردوگاه اصلاح طلبان، يكي از چهره‌هاي سرشناس اين جريان آنچه را كه خاتمي شرط عنوان كرده را حق اصلاح‌طلبان ناميده است.
سيد هادي خامنه‌اي دبيركل مجمع نيروهاي خط امام (ره) گفته است: اصلاحات در متن مردم وجود دارد و با تبليغات سوء و منحرف کننده از بين نمي‌رود؛ در حالي ‌که تريبون‌هاي عمومي در اختيار مخالفان اين جريان است و آزادانه از جوسازي عليه اين جريان بهره‌ مي‌برند. اين‌ها از تمام فرصت‌ها، در تمام محافل حتي اجتماعات ورزشي و تفريحي نيز در بيان نظريات خود عليه اين جريان بهره مي‌برند، اما نتوانسته‌اند به نتيجه دلخواه برسند و اين همه هزينه مادي و معنوي کارساز نبوده است. مخالفان به خوبي مي‌دانند که در صورت برداشتن محدوديت‌ها و تهديد‌ها، مقبوليت و مشروعيت اين جريان علني مي‌شود.
وي در پاسخ به پرسشي در مورد آينده سياسي کشور و تنوع حضور اصلاح‌طلبان و منتقدان در انتخابات پيش رو، افزود: اگر فرصت رقابت براي انتخابات مساوي باشد، مي توان در اين مورد اظهار نظر کرد و در وضعيتي که فرصت‌ها براي گفتن، پاسخ دادن به اتهامات و بيان نظرات و انديشه‌ها و انتقادات برابر و عادلانه باشد و بيان نظريات و انتقادات، مصون از عواقب امنيتي و قضايي و محدوديت‌هاي ديگر باشد، مي‌توان شرايط مناسب براي برگزاري انتخابات را پيش‌بيني کرد.
هادي خامنه‌اي معتقد است: در سال‌هاي اخير چندين هزار ساعت عليه جريان اصلاح‌طلبي سخن پراکني شده و تهمت‌هاي شگفت‌انگيزي به اصلاح‌طلبان و منتقدان زده شده، ولي هيچ گاه مجال پاسخ گويي به آنها ايجاد نشده است. وي ادامه داد: با اين حال چگونه مي‌توان انتظار داشت که در انتخابات شرکت کنند و تن به چنين رقابتي بدهند. اگر جريان رقيب معتقد به برگزاري يک انتخاب عادلانه است، بايد خيلي پيش از اين فرصت را آماده مي‌كرد .
دبيرکل مجمع نيروهاي خط امام تأکيد کرد:زمينه ابتدايي‌ترين لوازم براي برگزاري انتخابات عادلانه حق ما است و نه شرط ما، به دنبال تأمين ابتدايي ترين حقوق خود و دوستان و دلسوزان نظام و انقلاب و راه امام هستيم. پس كساني كه با اين مقدمات مخالف‌اند، صراحتاً و شجاعانه بيان کنند که جبهه اصلاحات و خط امام(ره) حق شرکت در انتخابات را ندارند.

اعتراف به اختلاف در اردوگاه اصلاح‌طلبان
اظهارات هادي خامنه اي در حالي بيان شده است كه محمدجواد حق‌شناس عضو شوراي مركزي حزب اعتماد ملي و مدير مسئول روزنامه توقيف شده اعتماد ملي (كه البته اكنون دوباره منتشر مي‌شود)به صراحت از اختلافات پرده برداشته و آن را تشريح كرده است.
وي با اشاره به نحوه ورود جريان اصلاحات به انتخابات مجلس نهم، به خبرگزاري فارس گفته است كه ورود اصلاح‌طلبان به صحنه انتخابات هنوز درست روشن، قطعي و نهايي شده نيست. فعلاً شاخص‌ترين فرد جبهه اصلاحات كه امكان حضورش در عرصه سياسي وجود دارد، خاتمي است كه وي هم در ماه‌هاي اخير مواضعي را در اين راستا اتخاذ كرده و چند شرط مشخص را مطرح كرده است؛ به نظر مي‌رسد اين شروط مقدمه‌اي براي امكان حضور وي و دوستانش در انتخابات شده و خاتمي مي‌تواند با محقق شدن اين شروط، دوستانش را براي ورود به صحنه فعاليت‌هاي سياسي و گفت‌وگو دعوت كرده و قانع كند كه اين حضور مفيد خواهد بود.
وي تصريح كرد: در درون جبهه اصلاحات نظرات نسبتاً تندي هم بعضاً وجود دارد كه آنها مي‌گويند هر نوع ورود به عرصه سياست در اين مقطع مفيد نيست، لذا براي اينكه خاتمي بتواند در اين بخش موفق شده و فرصتي برايش فراهم شود كه بتواند اكثريت جبهه اصلاحات و بدنه اين جريان را براي يك ورود مجدد به عرصه فعاليت سياسي قانع كند، اين نياز به زمينه‌هايي نياز دارد كه عملاً از عهده وي به تنهايي خارج است.

روزه سکوت اصلاح طلبان تا انتخابات شوراها
در ادامه اخبار متناقض از اردوي اصلاح‌طلبان یک منبع آگاه به جوان آنلاين از بررسی پیشنهادی در جلسات جبهه دوم خرداد خبر داد که هدف آن ایجاد اصطکاک شدید میان نیروهای جریان اصولگراست.
به گفته وي، در جلسات اخیر جبهه دوم خرداد كه جهت بررسی استراتژی‌های این جبهه در سال 89 و انتخابات شوراها برگزار شده ضمن تاکید بر اتخاذ استراتژی چراغ خاموش برای حضور در چهارمین دوره انتخابات شوراها پیشنهاد شده است که این جریان در قبال موضوعات مختلف سکوت پیشه کرده و این روند را تا آستانه انتخابات شوراها ادامه دهد.
وی همچنین گفت :در این جلسات پیشنهاد شده است سکوت در این برهه دو مزیت دارد اول این که بخش عمده ای از برنامه های ما را کتمان و تبعات منفی آن را در افکار عمومی مهار خواهد کرد .دوم هم این که با سکوت ما و تدابیری که داریم می توانیم اصطکاک و انشقاق را به سطح اصولگریان بکشانیم.
این منبع آگاه همچنین گفت که اصلاح طلبان مهمترین عامل در ایجاد شکاف میان اصولگرایان را رو در رو قرار دادن مجلس و دولت عنوان کرده و تصریح کرده اند،ما می توانیم با توجه به وجود فراکسیون اقلیت بخشی از خط دهی ها به تعدادی از نمایندگان و همچنین جهت دهی به تعدادی از خبرنگاران همسو را پی گیری و خط شکاف را عملی سازیم. وی در ادامه تبدیل ساختن برخی لوایح و طرح های موجود در مجلس را به «جبهه مخاصمه» علیه دولت،یکی از پیشنهادات مطرح شده دیگر در این جلسه عنوان کرد. اين درحالي است كه نماینده زنجان و عضو فراكسيون اقليت اظهار داشته است: این اصلاح‌طلبان هستند که در خصوص حضور و یا عدم حضورشان تصمیم می‌گیرند و اینکه برخی بگویند اصلاح‌طلبان باید در انتخابات مجلس نهم به چه شکلی حضور پیدا کنند و یا با فلان شرایط می‌توانند شرکت کنند درست نیست.
جمشید انصاری با تاکید بر اظهارنظرهای اخیر درباره حضور اصلاح‌طلبان در عرصه سیاسی کشور و انتخابات مجلس نهم، افزود: اساسا اصلاح‌طلبان بر اساس تشخیص خودشان عمل می‌کنند. انصاری افزود: در نهایت نیز تصمیمی که اصلاح‌طلبان برای حضور و شرکت در انتخابات مجلس نهم می‌گیرند بر اساس مصلحت کشور و مردم خواهد بود.
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس ادامه داد: برخی با رویکردهایی خاص در این زمینه حرف‌هایی می‌زنند و اظهارنظرهایی می‌کنند که به نظر خودشان تاثیرگذار است اما به نظر من بهتر است که در رابطه با نحوه حضور خودشان صحبت کنند. این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اصول‌گرایان و یا هر جناح سیاسی دیگری که می‌خواهد در انتخابات شرکت کند بهتر است در رابطه با برنامه‌ها و نحوه حضور خودش صحبت کند نه اینکه درباره یک جریان یا گروه دیگر صحبت کند.
وی با اشاره به اینکه هر جریانی مصالح خود را بهتر از دیگران می‌تواند تشخیص دهد، ادامه داد: اصلاح‌طلبان نیز در نهایت با خرد جمعی، مبتنی بر شرایط جامعه به جمع‌بندی خواهند رسید که در اولین فرصت اعلام خواهند کرد.
هر چند كه به گفته برخي سياسيون اصولگرا وجود احزاب و طيف‌هاي سياسي لازم است اما بايد به اين نكته توجه داشت كه چه تضميني وجود دارد آقايان اصلاح طلب در هر انتخاباتي كه برگزار مي‌شود انگ تقلب نزنند؟!آنها از هم اكنون مي‌گويند كه بايد انتخابات مشروع و آزاد برگزارشود.مگر تاكنون انتخابات غير آزاد و نامشروع بوده است؟!
اصولگرايان هم نگران نشاط سياسي و انتخاباتي نباشند مردم براي اين انقلاب هزينه كرده اند و مطمئن باشند كه آنها همچون گذشته در انتخابات شركت خواهند كرد.
کد مطلب: 67412
 
Share/Save/Bookmark