میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۵
 
 
پیام قهرمانان عراق
عراق در حالی هفدهمین سال اشغالش توسط نیروهای آمریکایی را سپری می کند که همچنان مسئله امنیت اصلی‌ترین مسئله این کشور را تشکیل می دهد...

عراق در حالی هفدهمین سال اشغالش توسط نیروهای آمریکایی را سپری می کند که همچنان مسئله امنیت اصلی‌ترین مسئله این کشور را تشکیل می دهد. طی روزهای اخیر مرحله سوم عملیات اَبطال العراق یا همان قهرمانان عراق، برای پاکسازی و بررسی برخی مناطق در استان صلاح الدین و مناطق حد فاصل ستاد فرماندهی عملیات دیالی، سامراء و کرکوک از سه محور آغاز شده است.
گروه تروریستی داعش اخیرا در استان‌های کرکوک، صلاح الدین، دیالی که معروف به مثلث مرگ است و استان الانبار فعالیت‌های تروریستی خود از جمله حملات تروریستی، انفجار، کشتن غیرنظامیان و هدف قرار دادن نیروهای امنیتی عراق را آغاز کرده که بنا بر شواهد و قرائن، با هدف ایجاد بهانه برای استمرار حضور آمریکایی‌ها بوده است. نکته قابل توجه آن است که چنانکه سرلشکر«عبدالامیر الشمری» معاون فرماندهی عملیات مشترک عراق در بیانیه‌ای اعلام کرده: نیروی زمینی در ستاد فرماندهی عملیات صلاح الدین، عملیات سامراء و دیالی و لشکر زرهی ۹ و تیپ نیروهای ویژه در محور اول این عملیات، نیروهای پلیس فدرال، فرماندهی لشکر نیروهای ضربتی، نیروهای ویژه پلیس و پلیس فدرال فرماندهی عملیات مشترک در کرکوک در ضمن محور دوم عملیات و سازمان الحشد الشعبی عراق نیز با تیپ‌های خود در دیالی، سامراء، صلاح الدین و کرکوک شرکت دارند. این هماهنگی بیانگر اراده سراسری عراقی‌ها برای مقابله با تروریسم است که از نتایج آن می‌تواند زمینه ساز ثبات و امنیت و اجرای مصوبه پارلمان باشد. پایان فعالیت تروریست‌ها و از بین رفتن کامل آنها در گرو اجرای مصوبه پارلمان عراق مبنی بر اخراج نیروهای آمریکایی از عراق است، چرا که نیروهای آمریکایی از عناصر گروه تروریستی داعش حمایت کرده و سلاح، تجهیزات و نیروهای آنها را در استان‌های مختلف عراق تامین می‌کنند. خروج نیروهای نظامی آمریکا در عراق یکی از مطالبات اساسی مردم، مرجعیت و گروه‌های سیاسی عراق است که پس از تصویب در پارلمان، دولت موظف به پیگیری آن شد و نذاکرات راهبردی بغداد ـ واشینگتن باید نقطه پایانی بر این حضور باشد.
نکته آنکه؛ انجام عملیات اَبطال العراق با اتکاء به مردم و نیروهای مسلح صرفا عراقی بیانگر توانمندی کامل عراق برای مبارزه با تروریسم و عدم نیاز به حضور نیروهای خارجی است به ویژه که راهبرد مردمی کردن موضوع تامین امنیت با تشکیل نیروی مردمی و توانمند الحشد الشعبی در مرحله قبلی مبارزه با داعش موفقیت عراق را در شکست تروریسم تکفیری تضمین کرد. این عملیات‌ها می‌تواند مولفه ای برای دست برتر عراق در روند مذاکرات با‌ آمریکا نیز باشد چرا که واشنگتن از مسئله امنیت به عنوان بهانه ادامه اشغال عراق بهره می‌گیرد و نمایش توان داخلی عراق برای مبارزه با تروریسم می‌تواند این اهرم فشار را از دستان آمریکا خارج سازد.

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 114222
 
Share/Save/Bookmark