میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۶
 
 
پیام‌های یک حمله
رژیم صهیونیستی دیروز یک باردیگر سوریه را مورد تهاجم قرار داد. تجاوزی آشکار به یکی از اعضا...

رژیم صهیونیستی دیروز یک باردیگر سوریه را مورد تهاجم قرار داد. تجاوزی آشکار به یکی از اعضا رسمی سازمان ملل متحد که نقض قوانین جهانی است. هر چند که صهیونیست‌ها بویژه نتانیاهو نخست وزیر این رژیم تلاش بسیار کرده‌اند تا این تجاوز را اقدامی علیه ایران و یک پیروزی برای خود عنوان نماید اما گزارش‌های منتشره نشان می‌دهد که پدافند هوایی سوریه بخش عمده‌ای از موشک‌ها را رهگیری کرده است که عملا شکست این رژیم را آشکار می سازد. در باب اهداف این تجاوز در شرایط کنونی دلایل متعددی مطرح می‌شود که مهمترین آن نیز اهداف داخلی صهیونیست‌هاست. نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها در حالی به انتخابات زودهنگام تن داد که به دلیل پرونده فساد و ناکارآمدی‌هایش با بحران عدم مشروعیت مواجه است لذا سعی دارد تا از مولفه‌های بیرونی برای جلب ارا بهره گیرد.
بخشی از این سیاست در قالب ادعای روابط گسترده با کشورهای عربی صورت می‌گیرد و حلقه تکمیلی آن نیز سفر وی به آمریکای لاتین و آفریقا است. بعد دیگر تحرکات نتانیاهو را تقابل با سوریه تشکیل می‌دهد که حملات اخیر را نیز می‌توان در این چارچوب دانست. نتانیاهو بارها ادعا کرده که ایران را تهدید اول رژیمش می داند و برای مقابله با آن حتی حاضر به گزینه نظامی است. آنها با ادعای مقابله با ایران برآنند تا جلب نظر افراطیون صهیونیست را کسب نمایند. نکته مهم آنکه این تهاجم در حالی صورت گرفت که چند روزی بیشتر از اعلام سران نظامی جدید این رژیم نمی‌گذرد بر این اساس می‌توان گفت که آنها با این تجاوز برآنند تا اقتدار خود را به نمایش گذارند تا نوعی امنیت مصنوعی را برای شهرک نشینان بعد از شکست در غزه و نیز چند عملیات استشهادی در کرانه باختری و تل آویو ایجاد کنند.
در این میان ایجاد فضای بحرانی در منطقه برای اعمال فشار جهانی مبنی بر خروج ایران از سوریه را نیز باید از اهداف این تجاوزات دانست چنانکه در سال ۲۰۰۵ با مجموعه ای بحران سازی از جمله ترور رفیق حریری قطعنامه‌های ۱۵۰۹ و ۱۵۵۹ را علیه سوریه در لبنان در سازمان ملل تصویب و زمینه ساز خروج سوریه از لبنان شدند. در کنار این امور یک اصل بسیار مهم در باب تجاوز دیروز صهیونیست‌ها به سوریه مطرح است و آن نوع واکنش‌های جهانی به آن است. کشورهای غربی، آمریکا و سازمان ملل و برخی کشورهای عربی اخیرا ادعاهایی را در باب مبارزه با تروریسم و کمک به سوریه برای بازسازی مطرح کرده‌اند.
این ادعاها در حالی مطرح شده که سکوت و حتی حمایت آنها از تجاوز اخیر صهیونیست‌ها به سوریه واهی بودن این ادعا را آشکار ساخته و نشان می‌دهد که سوریه برای حفظ امنیت و ثبات خود گزینه‌ای جز ادامه مبارزه و مقاومت و نیز همراهی با متحدان قدیمی‌اش که سالها علیه تروریسم مبارزه کرده اند نخواد داشت. این تجاوز نشان داد که حضور مستشاری ایران و حزب الله و گروه‌های مردمی در سوریه امری درست در تامین امنیت منطقه بوده است و تا زمانی که تجاوز صهیونیست‌ها و آمریکا ادامه دارد این حضور باید ادامه داشته باشد و با تروریست و حامیان آنها مبارزه ادامه داشته باشد.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 107671
 
Share/Save/Bookmark