میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۰
 
 
دیده‌بان حقوق بشر، آمریکا و فرانسه و انگلیس را شریک جنایات عربستان در یمن معرفی کرد
تجهیزکنندگان سعودی قاتلان کودکان

کشورهای غربی در حالی سعی دارند تا خود را از نقش‌آفرینی در کشتار مردم یمن مبرا نشان دهند که دیده‌بان حقوق بشر حمله مرگبار ۱۸ مرداد به اتوبوس کودکان یمنی در منطقه «ضحیان» را «جنایت جنگی آشکار» خواند و به فروشندگان سلاح به ائتلاف سعودی درباره «همدستی» در این جنایت‌ها هشدار داد.
سه سال و نیم است که سعودی جنگی تمام عیار را علیه ملت یمن به راه انداخته و برخی از کشورهای عربی نیز در این کشتار آن را همراهی می‌کنند که نام امارات در این میان بسیار پررنگ است. در این میان کشورهای غربی که تامین کنندگان اصلی سلاح‌های سعودی هستند با ادعای عدم داشتن حضور نظامی در یمن سعی در پاکسازی پرونده جنایات خود در این کشور دارند. ائتلاف سعوی پس از آنکه در ابتدا حمله به اتوبوس حامل دانش‌آموزان در منطقه «ضحیان» یمن را «مشروع» خوانده بود، سرانجام تحت فشارهای بین‌المللی به کشتار کودکان اذعان و آن را یک «حمله اشتباهی» توصیف کرد اما دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که این حمله «یک جنایت جنگی آشکار» بوده است.
دیده‌بان حقوق بشر با این عنوان بیانیه مفصل خود درباره حمله به اتوبوس کودکان یمنی توسط عربستان سعودی را منتشر کرد: «حمله ائتلاف به اتوبوس، آشکارا یک جنایت جنگی است».
حمله مرگبار ۱۸ مردادماه ائتلاف سعودی به اتوبوس حامل کودکان دانش‌آموز در ضحیان، بیش از ۵۰ کشته و ده‌ها زخمی برجا گذاشت؛ کشته‌هایی که ۴۰ تن از آنها کودک بودند. دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه خود به کشورهای تامین‌کننده تسلیحات برای ائتلاف سعودی - اماراتی هشدار داد: «تامین‌کنندگان تسلیحات، با خطر همدست بودن (در جنایت جنگی در یمن) مواجه هستند». در بیانیه این نهاد آمده است: «کشورها باید فورا فروش سلاح به عربستان سعودی را متوقف و از یک تحقیق مستقل سازمان ملل درباره نقض تعهدات توسط همه طرف‌های درگیر در یمن حمایت کنند».
دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: «از مارس ۲۰۱۵ و تشدید درگیری نظامی در یمن، حملات هوایی متعدد توسط ائتلاف (سعودی - اماراتی) انجام شده است که نقض قوانین جنگ بوده‌اند و تحقیقات کافی درباره این حملات انجام نشده است، این حملات تامین‌کنندگان تسلیحاتی (ائتلاف) را در معرض همدستی در جنایات جنگی قرار داده است». این نهاد بین‌المللی ادامه داد: «دیده‌بان حقوق بشر مهمات با منشاء آمریکایی را در حداقل ۲۴ منطقه (غیر از ضحیان) دیگر در یمن که مورد حملات غیرقانونی ائتلاف قرار گرفتند، شناسایی کرده است».
این گزارش‌ در حالی منتشر می‌شود که مخالفت‌ها با جنگ یمن ادامه دارد چنانکه شمار زیادی از مردم و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی سودانی مخالفت خود را با مشارکت نیروهای نظامی کشورشان در تجاوز به یمن اعلام و تاکید کردند، ادامه حضور این سربازان به معنای تجاوز به حقوق سودانی‌ها و یمنی‌ها است و به همین دلیل سودانی‌ها باید زودتر به وطنشان بازگردند.
در همین حال وبگاه «۲۶ سپتامبر یمن» نوشت، تنها یگان توپخانه‌ای ارتش و کمیته‌های مردمی در جبهه ساحل غربی، جبهه نَهِم، جبهه‌های البیضاء ، جبهه الجوف و جبهه‌های مرزی دشمن بیش از ۲۶۷ نفر از نیروهای ائتلاف سعودی را کشته و ۴۰۷ نفر دیگر را زخمی کرد.
در همین چارچوب ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، تجمع نیروهای ائتلاف سعودی و شبه‌نظامیان یمنی همپیمان با این ائتلاف را در ساحل غربی، با یک فروند موشک بالستیک کوتاه‌برد، هدف قرار دادند. خبر دیگر آنکه در حالی که ژنو روز پنج‌شنبه میزبان نشست میان گروه‌های یمنی است، کمیته مرکزی حزب "کنگره مردمی یمن" که در صنعاء مستقر است، اعلام کرد در مذاکرات ژنو تحت نظارت سازمان ملل شرکت می‌کند.

کد مطلب: 105871
 
Share/Save/Bookmark