میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
مسئولیت نمایی نه مسئولیت پذیری
فلسطین اشغالی باردیگر شاهد عملیات استشهادی علیه رژیم صهیونیستی بود. هر چند که چنین...

فلسطین اشغالی باردیگر شاهد عملیات استشهادی علیه رژیم صهیونیستی بود. هر چند که چنین عملیات‌هایی در گذشته نیز به کرات برگزار شده اما این عملیات دارای یک شاخصه قابل توجه بوده و آن اینکه داعش عملیات را بر عهده گرفته و اعلام کرده بود تروریست‌هایی از این گروهک آن را انجام داده‌اند. این ادعا در حالی مطرح شده که جنبش‌های حماس و جبهه مردمی برای آزادی فلسطین در بیانیه‌های جداگانه اعلام کردند مجریان عملیات‌های استشهادی قدس که انجام شد وابسته به این جنبش‌ها بوده‌اند نه گروهک تروریستی داعش. حال این سوال مطرح است که چرا داعشی که تاکنونی چنین عملیات‌هایی نداشته و حتی رژیم صهیونیستی را دوست و متحد خود می‌نامد و حتی مجروحان آن در بیمارستان این رژیم مداوا می‌شوند و نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها رسما با آنها ملاقات می‌کنند چنین ادعایی را مطرح کرده‌اند؟
با توجه به مجموعه مواضع و اقتداماتی که تروریست‌ها از جمله داعش در قبال مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی داشته‌اند به وضوح می‌توان گفت که این گروه‌ها هیچ نقشی در عملیات‌ استشهادی مذکور نداشته‌اند و اعلام ادعای پذیرش مسئولیت این عملیات بیش از آنچه جنبه واقعیت داشته باشد برگرفته از تحولات منطقه است. در هفته‌های اخیر مجموعه‌ای از تحرکات علیه مقاومت فلسطین در جریان است که ریشه آن را در سفر ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عربستان می‌توان دانست. پس از این سفر از یک سو تحرکات تشکیلات خودگردان در داخل فلسطین علیه مقاومت شدت گرفت و از سوی دیگر حذف مقاومت یکی از شروط تحقق وعده‌های تسلیحاتی آمریکا به عربستان شد که نمود عینی آن فشار سعودی به قطر با محوریت اخراج نمایندگان حماس بود. ادعای لیبی مبنی بر اقدامات مخرب گردان‌های الاقصی در این کشور و نیز نسبت دادن برخی بحران‌های منطقه‌ای به گروه‌های فلسطینی حلقه تکمیلی این روند است. همزمان صهیونیست‌ها نیز ادعاهای خود مبنی بر بازداشت اعضای گروه‌های حماس به بهانه تروریسم را مطرح و حتی در سازمان‌ ملل و کشورهای غربی تحرکاتی برای تحریم و اعمال فشار بر مقاومت فلسطین و حامیانشان صورت گرفت. با توجه به این مولفه‌ها نسبت دادن عملیات جدید علیه رژیم صهیونیستی به داعش را می‌توان طرحی برای ادامه توجیهات سرکوب‌گری صهیونیست‌ها، نسبت دادن مقاومت با داعش و تروریسم و در نهایت توجیه سازش ارتجاع عربی با صهیونیست‌ها علیه آنها که تروریسم می‌نامند دانست.
به هر تقدیر می‌توان گفت که داعش مسئولیت پذیری در قبال عملیات اخیر در اراضی اشغالی را نپذیرفته بلکه با ادعای مسئولیت راه را برای اهداف جدید صهیونیست‌ها هموار می‌سازد. راهبردی که البته در گذشته گروه‌های تروریستی همچون القاعده برای آمریکا ایجاد کرده و زمینه‌ساز اشغال افغانستان و عراق شده‌اند.
اکنون صهیونیست‌ها و شرکای آنان به دنبال بهره‌گیری از تروریسم برای ابعاد جدید جنایات و کشتارهایشان هستند که راه مقابله با آن نیز تنها وحدت فلسطینی‌ها و ادامه راه مقاومت است که همواره تحقق بخش اهداف آنان بوده و دستاوردهای بسیاری برای آنان رقم زده است.

کد مطلب: 99697
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark