میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۵
 
 
مبارزه دمشق با تروریست‌ها وارد فاز تازه‌ای شد
«حماه» چشم انتظار ارتش سوریه

در ادامه مبارزه با تروریسم، ارتش سوریه دیروز عملیات خود را در شمال غرب حماه آغاز کرد و بلافاصله موفق شد روستای «الجنابره» و ارتفاعات «تل عثمان» را آزاد کند.
گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» گزارش داد که ارتش سوریه در نوار شمالی حماه با تروریستها به شدت درگیر و موفق شده است روستای «الجنابره» را آزاد کند. دیدبان اعلام کرد که درگیریها در شمال این روستا همچنان ادامه دارد و عناصر مسلح در تلاشند که بار دیگر الجنابره را به اشغال خود درآورند. ارتش سوریه همچنین با حمایت هوایی گسترده می‌کوشد که ارتفاعات «تل العثمان» را آزاد کند.
جنگنده‌های روس هم شهرک «السرمانیه» در شمال غرب حماه مواضع گروههای مسلح را هدف قرار دادند. خبرنگار رادیو «شام-اف-ام» نیز که در حماه حضور دارد اعلام کرد که ارتش سوریه عملیات خود را در شمال غرب حماه آغاز کرده است.
وی تصریح کرد، ارتش سوریه در بدو آغاز این عملیات توانست تل عثمان و الجنابره را آزاد کند و بر مزارع اطراف این روستا نیز مسلط شود.خبرگزاری اسپوتنیک هم به نقل از یک منبع نظامی گزارش داد که که عملیات ارتش سوریه به سمت منطقه «عاری از سلاح» در غرب و شمال غرب حماه است.
این منبع تأکید کرد که ارتش سوریه در درگیری با عناصر تروریستی «جیش العزه و جبهه النصره» توانسته این دو منطقه را آزاد کند. عملیات ارتش سوریه در واکنش به حملات مکرر تروریستها و تجاوزات مداوم آنان به مناطق امن در حماه و ادلب بوده و به همین دلیل عملیات خود را آغاز کرده است. پس از دیدار روسای جمهوری روسیه و ترکیه در سوچی در بیست و ششم شهریور ماه گذشته، اعلام شد که یک منطقه عاری از سلاح به عمق ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر در بین خطوط تماس ارتش سوریه و افراد مسلح در شمال غرب سوریه ایجاد خواهد شد و گروه‌های مسلح و ارتش سوریه از این مناطق عقب نشینی کرده و تنها نیروهای روسی و تُرک در آن مستقر خواهند شد.
بر اساس این توافق قرار بود در مرحله نخست یک منطقه عاری از سلاح در اطراف شهر ادلب ایجاد شود. در مرحله دوم نیز باید سلاح سنگین جمع‌آوری می‌شد و در مرحله بعد نهادهای دولتی سوریه پیش از پایان سال جاری میلادی فعالیت خود را آغازکنند. ترکیه که در اجرای این توافق متعهد شده بود تروریستها را از این منطقه خارج کند، نتوانست به تعهد خود عمل کند؛ زیرا تروریستها باید تا ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۷ از این منطقه خارج می‌شدند. در همین ارتباط، عناصر تروریستی جبهه النصره، شهر «السقیلبیة» در استان ادلب را هدف حملات راکتی قرار دادند. تروریستها در غرب حماه نیز روستای «جب رمله» را هدف حملات خود قرار دادند. ارتش سوریه نیز در «اللطامنة، کفرزیتا و حصرایا» به حملات تروریستها پاسخ داد و مواضع آنان را بمباران کرد. عناصر وابسته به ترکیه با حمله به مواضع ارتش سوریه در شمال حلب قصد داشتند عملیات نیروهای سوری در استان ادلب را به تعویق بیندازند که طرح آنان شکست خورد.

کد مطلب: 108779
 
Share/Save/Bookmark