میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۹
 
 
چرا البغدادی بازگشت؟

سنت انتشار ویدئو از سوی سران گروه های تروریستی این بار از سوی ابوبکر البغدادی صورت گرفت. وی با انتشار ویدئویی ادعای ادامه مبارزه را سر داده است. با انتشار این نوار، وزارت دفاع آمریکا به انتشار تصویری ویدیویی از ظهور کم سابقه ابوبکر بغدادی برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ از سوی رسانه‌های وابسته به داعش واکنش نشان داد و متعهد شد، رهبران داعش را که آزاد هستند تحت پیگرد قرار داده و آنها را شکست دهد. حال این سوال مطرح می شود که چرا این نوار در مقطع کنونی منتشر شده و چه اهدافی در ورای آن نهفته است.
انتشار ویدئو بغدادی در شرایط کنونی جای ابهام دارد بویژه اینکه داعش در بدترین شرایط حیاتی به سر می برد و توان ادامه کار ندارد بر این اساس انتشار این ویدئو می تواند اقدامی برای روحیه دادن به تروریست‌ها برای ادامه بحران سازی در سوریه و عراق باشد در این میان این ویدئو پس از نشست ضد تروریسم ریاض منتشر شده که می تواند توجیهی برای تحرکات نظامی سعودی در منطقه به بهانه مبارزه با داعش باشد نکته بسیار مهم آنکه نوار بغدادی همزمان با تحرکات نظامی آمریکا در عراق و سوریه است و این یعنی اینکه آمریکا به بهانه یافتن بغدادی و تایید سند این ویدئو نظامی گری در منطقه را توجیه و حتی به سرکیسه کردن کشورهای منطقه می پردازد این ویدئو می تواند اقدامی برای ایجاد وحشت در عرصه جهانی باشد تا به این بهانه فروش تسلیحات آمریکایی صورت گیرد. در همین چارچوب یک مقام دولت فدرال آمریکا گفته پلیس این کشور توانسته از یک حمله تروریستی در چند منطقه در لس‌آنجلس جلوگیری کرده است.
حمله به دو کنیسه و مرکز دینی در آمریکا طی روزهای اخیر بوده است. انفجارهای تروریستی سریلانکا نیز توسط داعش پذیرفته شده است با این شرایط این سناریو نیز مطرح است که انتشار این ویدئو می تواند برای کم رنگ سازی دستاوردهای جبهه مقاومت در مبار زه با تروریسم و تخریب جایگاه جهانی ان باشد که با تشریح اقدامات مقاومت در مبارزه با تروریسم این خط رسانه‌ای می تواند سوزانده شود در همین حال آمریکا با این ویدئو به توجیه کشتار غیر نظامیان در عراق و سوریه و حتی استقرار بلک واتر در بصره می پردازد.
ترامپ رسما اعلام کرد که اوباما داعش را ایجاد کرده پس انتشار این نوار بدون نظر آمریکا نمی تواند باشد و امریکا با ادعای بودن بغدادی نمی تواند به توجیه ادامه رفتارهای بحران ساز خود در منطقه بپردازد.آمریکا همواره به دنبال بحران سازی در منطقه است چنانکه بخشی از ایمیل های هیلاری کلینتون: سرویس جاسوسی اسرائیل معتقد است «سقوط اسد جنگ شیعه-سنی به راه می اندازد و این امر برای اسرائیل و متحدین غربی اش بد نیست»اقدامات امریکا با نام آنچه یافتن بغدادی می نامد می تواند ادامه این کار باشد. با تمام این تفاسیر حضور بغدادی پس از چند سال نشانه شکست تروریست‌ها در منطقه با حضور جبهه مقاومت است که ادامه حضور ایران در عرصه مبارزه با تروریسم را الزام آور می سازد.

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 108670
 
Share/Save/Bookmark