میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۱
 
 
نگاهی بر یک رزمایش
اردن اخیرا شاهد رویکردهای نظامی بوده که پیش از این مشابه آن را نداشته است بویژه اینکه رزمایش‌های نظامی این کشور با حضور کشورهای عربی و غربی

اردن اخیرا شاهد رویکردهای نظامی بوده که پیش از این مشابه آن را نداشته است بویژه اینکه رزمایش‌های نظامی این کشور با حضور کشورهای عربی و غربی برگزار می شد اما این بار به صورت یکجانبه این رزمایش برگزار شده است. مرکز فرماندهی ارتش اردن با نظارت مستقیم پادشاه این کشور، اخیرا رزمایشی را در مناطق غربی اردن با هدف ممانعت از هرگونه تجاوز و حمله نیروهای متخاصم به این کشور و برای شبیه‌سازی جنگ با رژیم صهیونیستی، تحت عنوان شمشیرهای کرامت برگزار کرد.
این تمرینات با اشاره به نبرد کرامت در سال ۱۹۶۸ که در آن نیروهای ارتش اشغالگر به پایگاه جنبش فتح به ریاست یاسر عرفات واقع در روستای کرامه اردن حمله کردند، شمشیرهای کرامت ۲۰۱۹ نامیده شد. این رزمایش با حضور «عبدالله دوم» شاه اردن برگزار شده و حاوی پیامی برای رژیم صهیونیستی بود. عبدالله دوم، پادشاه اردن با لباس نظامی در این رزمایش حضور داشت و شاهد تمرینات بود، علاوه بر او تعداد زیادی از مسؤولان عالی رتبه دولت و پارلمان اردن نیز حضور داشتند. حال این سوال مطرح می‌شود که برگزاری این رزمایش چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ برخی بر این عقیده‌اند که با ایجاد فضای بحرانی در عراق و فعال شدن گروه‌های تروریستی این تهدید امنیتی برای اردن وجود دارد که تروریست‌ها بخواهند وارد این کشور شوند و لذا این رزمایش در چارچوب مبارزه با تروریسم است. این سناریو در حالی مطرح می‌شود که طی سالهای اخیر اردن از جانب تروریست‌ها در عراق و سوریه تهدید بوده و چنین رزمایشی برگزار نشده است لذا نمی توان آن را به مقوله تروریسم نسبت داد. با توجه به این مسئله یک سناریو تهدید باقی می‌ماند و آن مسئله تهدیدات رژیم صهیونیستی است. اخیرا بر اساس معامله قرن صهیونیست‌ها تهدیدات امنیتی برای اردن ایجاد کرده ‌اند در حالی که اردن نیز برخی توافقات با این رژیم را لغو و حتی برخی مناطق تحت اجاره صهیونیست‌ها را دوباره بازپس گرفته است. بحران میان امان و تل آویو روز به روز عمیق تر می شود. برگزاری رزمایش از سوی اردن گواه این است که امان همچنان رژیم صهیونیستی را دشمنی می داند که به دنبال توسعه طلبی به سوق شرق این رژیم علیه اردن است. اینکه اردنی ها بر علنی بودن محاکمه کونستانتین کوتوف صهیونیستی که اخیرا به صورت غیرقانونی از مرز اردن عبور کرده و بازداشت شده است، اصرار کردند، گواه پیامهای مهمی است. این سناریو مطرح است که اردن با این رزمایش این پیام را به صهیونیست‌ها مخابره می کند که برای حفظ امنیت و تمامیت ارضی اش آماده هر اقدامی حتی استفاده از گزینه نظامی است و در برابر تجاوزات و زیاده طلبی‌های صهیونیست‌ها که با همراهی آمریکا و سعودی صورت می گیرد کوتاه نخواهد آمد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 111874
 
Share/Save/Bookmark