میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۵
 
 
گام ضعیف ماکرون
سرانجام پس از مدت‌ها گمانه زنی مبنی بر احتمال عدم برگزاری انتخابات شهرداری های فرانسه به دلیل بحران کرونا سرانجام این انتخابات برگزار شد...

سرانجام پس از مدت‌ها گمانه زنی مبنی بر احتمال عدم برگزاری انتخابات شهرداری های فرانسه به دلیل بحران کرونا سرانجام این انتخابات برگزار شد. بر اساس نتایج دور دوم انتخابات شهرداری‌ها در فرانسه حاکی از پیروزی چشمگیر حزب سبزها و احزاب چپ گرا و شکست متحدان امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه است. با توجه به اینکه در تجربه انتخاباتی فرانسه، انتخابات شهرداری‌ها پیش زمینه انتخابات پارلمانی و نیز ریاست جمهوری قلمداد می‌شود بسیاری تاکید دارند که شکست نامزدهای حزب «جمهوری به پیش» ضربه‌ای مهلک به وجهه سیاسی امانوئل مکرون وارد خواهد کرد که امیدوار بود پس از پیروزی حامیانش در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۷ جایگاه خود را در فرانسه تثبیت کند و زمینه را برای پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ فراهم کند. نکته قابل توجه آنکه متحدان ماکرون نیز در برخی شهرهای کوچکتر پیروزیهای به دست آورده‌اند.
«ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه که در شهر «لو هاوره» نامزد شده بود از پیروزی خود در این انتخابات با کسب ۵۸ درصد آرا خبر داده است. پیروزی که نشانگر محبوبیت بیشتر وی نزد مردم نیست به مکرون است. حال این سوال مطرح است که چرا این نتیجه رقم خورده و ریشه شکست مکرون کجاست؟ هر چند که ناظران سیاسی بحران کرونا را از دلایل کاهش مشارکت مردمی در انتخابات عنوان می‌کنند اما ارزیابی روند تحولات فرانسه نکات قابل توجه دیگری را نیز در باب دلایل شکست مکرون نشان می‌دهد. بخش مهمی از این امر را در سیاست‌های اقتصادی مکرون می‌توان مشاهده کرد.
برخی اصلاحات در قانون بازنشستگی و ناتوانی دولت در رفع نیازهای اقتصادی جامعه از دلایل ریشه ای این مسئله بوده است چنانکه جنبش جلیقه زردها نزدیک به دو سال است که اعتراض‌های گسترده خیابانی را هر شنبه برگزار می‌کند که نشانه‌ای بر نارضایتی عمومی از سیاست‌های اقتصادی مکرون است. نکته مهم دیگر ناتوانی دولت در مقابله با کرونا و حمایت از مردم بوده است که آمار بالای تلفات انسانی و بحران‌های اجتماعی و اقتصادی پیش آمده به دلیل کرونا نمودی از این وضعیت است. نکته دیگر را در حاکمیت ساختار نژادپرستانه بر فرانسه است. در حالی نهضت ضد برده‌داری و ضد نژادپرستی در جهان به پا شده که بسیاری از ساکنان فرانسه که تباری آفریقایی و غیر فرانسوی دارند از نژادپرستی سیستماتیک در این کشور گلایه دارند.
بعد سیاست خارجی فرانسه نیز از دیگر گلایه‌های مردم را تشکیل می‌دهد. فرانسه‌ای که در دوران دو گل استقلال و ازادی داشت و مستقل رفتار می کرد در سالهای اخیر از جمله در دوره مکرون به مهره‌ای برای سیاست‌های آمریکا مبدل شده است که نمود آن را در مواضع بحران پاریس در قبال خاورمیانه می‌توان یافت. به هر تقدیر می‌توان گفت این انتخابات می‌تواند پیش زمینه شکست مکرون در انتخابات ریاست جمهوری باشد و او نیز نامش را در کنار اولاند و سارکوزی به عنوان رئیس جمهور تک دوره‌ای ثبت نماید. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 114277
 
Share/Save/Bookmark