میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
حسین کنعانی‌مقدم:
شهردار نباید با تصمیم احزاب سیاسی انتخاب شود

کارشناس مسائل سیاسی داخلی گفت: آنچه در شورای شهر تهران به نمایش گذاشته شده حضور جریان‌های سیاسی که به صورت بسته در درون خود برای شهر تهران تصمیم‌گیری می‌کنند، دو جریان اصلاح‌طلبان و کارگزاران دو حلقه تعیین‌کننده شهردار هستند و قاعدتا در این حلقه تنگ افرادی را به عنوان شهردار انتخاب می‌کنند که از توانایی و ظرفیت لازم برای اداره شهر تهران برخوردار نیستند.
حسین کنعانی‌مقدم افزود: بی‌شک مدیران برجسته و کارآمدی در سطوح مختلف در کشور وجود دارند که توانایی اداره مطلوب کلانشهر تهران را دارند، اما چون انتخاب در دایره بسته احزاب سیاسی اصلاح‌طلب انجام می‌شود شایسته‌سالاری مهره گم شده‌ای است که دست یافتن به آن در این بلوا بسیار سخت است. اینکه اعضای شورای شهر تابع جریان‌های سیاسی و حزبی خود هستند به هیچ‌وجه خبر خوبی برای تهران نیست و قطعا تاثیرات منفی بر شهر می‌گذارد چراکه منجر به انتخاب افرادی می‌شود که از کارآمدی و قدرت لازم برای اداره شهر برخوردار نیستند در حالی که فارغ از دغدغه‌های سیاسی می‌توانند انتخاب بهتری نسبت به آقایان مکارم‌حسینی و افشانی داشته باشند.
وی با بیان اینکه شهردار تهران باید به رای مستقیم مردم انتخاب شود خاطر نشان شد: بنده معتقدم شهردار تهران باید بنا به رای مستقیم مردم انتخاب شود چراکه دراین صورت دایره گزینش وسیع‌تر می‌شود و دست مردم برای انتخاب شهرداری کارآمد بازتر خواهد بود. هر چند شورا منتخب مردم است، اما تهران به عنوان یک کلانشهر و ابر شهر و پایتخت جمهوری اسلامی ایران نیاز به تفاوت انتخاب شهردار با سایر شهرستان‌ها دارد.
کنعانی‌مقدم سیاسی بودن شورا را عامل تبعیت محض آن‌ها از جریان‌های سیاسی اصلاح‌طلب عنوان کرده در این‌باره افزود: هنگامی اعضای شورای پنجم با رای سیاسی یک لیست که عقبه آن هم مشخص است انتخاب می‌شوند قاعدتا متعهد به عقبه سیاسی خود متعهد هستند از این‌رو آن‌ها چندان استقلال عمل و فکری ندارند، حتی اگر یک نفر از اعضای شورای شهر مخالف نظر گروه باشد به این دلیل که انتخاب آن عقبه سیاسی است در صورت اظهارنظر مخالف یقینا با بایکوت مواجه می‌شود.
وی افزود: از این‌رو با توجه به عمق و گستردگی مسئولیت شهردار تهران انتخاب شهردار نباید وابسته به مسائل سیاسی و جناحی باشد چراکه شهردار با تمام جریان‌ها در ارتباط است و باید با تعامل مطلوب به شهر جان تازه‌ای ببخشد چراکه مدیر شهر تهران باید مدیران کشور را درگیر مسائل شهری کند. شهرداری تهران با بیش از شصت ماموریت از جمله سازمان‌هایی است که کار بسیاری برای ارائه دارد، مسائل شهری و توسعه‌ای واز آن مهمتر موضوعات اجتماعی و فرهنگی که نیاز صد درصدی به همدلی و همراهی همه مدیران کشور دارد باید مورد توجه شهرداری باشد که فارغ از نگاه جریان‌های سیاسی انتخاب شده باشد. فردا

کد مطلب: 104377
 
Share/Save/Bookmark