میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۸
 
 
روحانی در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن:
برای ساخت موشک از کسی اجازه نمی‌گیریم
نمی‌گذاریم آمریکا پیروز شود
برای ساخت موشک از کسی اجازه نمی‌گیریم
 

همه شهرهای ایران با راهپیمایی مردمی حال و هوای انقلابی گرفت. ۲۲ بهمن سال ۹۷ یک روز تاریخی ماندگار انقلاب اسلامی شد. مردم ایران اسلامی در چهلمین سال پیروزی انقلاب خود بار دیگر نشان دادن مشکلات نیز نمی‌تواند آنها را از صحنه به در کند. مردم در حالی پا به خیابان‌ها گذاشتند که اکثر شهرهای کشور را باران و برف فرا گرفته بود.
مردم آمدند و اکنون نوبت مسئولین است تا پاسخ این ایستادگی و استقامت را با خدمت بیشتر بدهند.
روز گذشته تهران نیز همچون دیگر شهرهای کشور با حضور میلیونی مردم همراه بود،‌ مسئولین نیز در این راهپیمایی شرکت داشتند و این حضور حماسی را به چشمان خود دیدند،‌ رئیس‌جمهور، رئیس قوه قضاییه، رئیس مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولین کشور در کنار مردم و زیر باران پا به پای آنها راهپیمایی کردند.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور سخنران مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال در تهران بود. وی در میدان آزادی تهران گفت: ما برای ساختن انواع موشک‌های ضد زره، انواع موشک‌های پدافند هوایی، موشک‌های زمین به دریا، دریا به دریا و زمین به زمین از کسی اجازه نگرفته‌ایم و نخواهیم گرفت.
وی افزود: ۲۲ بهمن امسال ویژگی‌های خاص خود را دارد. از یک طرف همزمان است با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران یعنی ملت ایران امروز وارد چهل و یکمین سال پیروزی انقلاب می‌شود و از طرف دیگر امسال ایام دهه فجر ما عطر و بوی فاطمی دارد؛ همان بزرگواری که در سایه تعالیم پدر، همسرش و فرزندانش، ملت ما توانست دربرابر همه قدرت‌ها بایستد و پیروزی را بدست آورد.
روحانی تاکید کرد: از طرف دیگر امسال در شرایطی جشن ۲۲ بهمن را برگزار می‌کنیم که آمریکای جنایتکار، صهیونیسم و ارتجاع منطقه مردم ما را در فشار و منگنه تحریم قرار داده اند. بنابراین امروز حضور مردم در خیابان‌های سراسر ایران اسلامی و در این شهر بزرگ، عاصمه ایران، به این معناست که نقشه‌های یک ساله دشمن نقش برآب شده است.
رئیس‌جمهور گفت: دشمن هرگز به اهداف شوم خود نخواهد رسید. راه ما و مسیر ما به همان صورت که چهل سال پیش انتخاب کرده بودیم ادامه خواهد داشت.
روحانی گفت: شما ببینید در عرض این چند دهه و در دوران شاهان سست‌عنصر قاجار و پهلوی، دو سوم ایران را جدا کردند و این بدان معناست که رژیم‌های گذشته ما علاوه بر اینکه بر دین، فرهنگ، رفاه و زندگی مردم خیانت کردند، بر تمامیت ارضی ایران نیز خیانت کردند.
رئیس‌جمهور گفت: ملت ایران به دنیا اعلام کردند که امروز ایران با زمان شاهنشاهی تفاوت پیدا کرده و امروز ایران اسلامی استقرار یافته است و جوانان طبق وظیفه دینی و ملی خود در برابر همه دنیا با قدرت خواهند ایستاد.
وی اظهار داشت: مدرن‌ترین هواپیماها، توپخانه‌ها، تانک‌ها و هلی‌کوپترها را دنیا در اختیار صدام قرار داد اما در نهایت شکست نهایی نصیب دشمنان ایران شد و رزمندگان ما با پرچم پیروزی از جبهه به خانه برگشتند.
روحانی گفت: امروز همه دنیا بدانند قدرت جمهوری اسلامی ایران به مراتب از روزهای رزم و جنگ بیشتر است. امروز نیروهای مسلح ما در تهیه انواع سلاح و مهمات خودکفا هستند. امروز ۸۵ درصد تجهیزات و مهمات و نیازمندی‌های ما به دست نیروهای داخلی ساخته می‌شود. ما برای ساختن انواع موشک‌های ضدزره، انواع موشک‌های پدافند هوایی، انواع موشک‌های زمین به دریا و دریا به دریا و انواع موشک‌های زمین به زمین از کسی اجازه نگرفته ایم و نخواهیم گرفت.
وی تصریح کرد: راهمان و قدرت نظامی را ادامه می‌دهیم، قدرت نظامی ایران در طول این چهل سال و به ویژه در طول پنج سال اخیر برای همه جهانیان شگفت‌آور است.
روحانی گفت: ناوچه‌ها، نفربرها، تانک‌ها، سلاح‌های انفرادی و هر آنچه نیروهای مسلح از سلاح و مهمات نیاز دارند و همچنین شهامت نیروهای مسلح، انگیزه و تدبیر آنها شگفت‌آور است.
وی ادامه دارد: وقتی ایران اراده کرد به ملت عراق و ملت سوریه، لبنان، فلسطین و یمن کمک کند جهانیان دیدند که دشمنان به پیروزی دست نیافتند و تلاش دارند از منطقه خارج شوند تا ملت‌های منطقه با آزادی راه خود را ادامه دهند. اولین دستاورد انقلاب اسلامی تمامیت ارضی، حراست از ایران عزیز، که یک میلیمتر از خاک این سرزمین به دشمن واگذار نشد، است. ملت ما در برابر توطئه‌ها پیروز شد.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: دومین دستاورد ملت ایران تغییر نظام مشروعیت در این کشور بود. نظام مشروعیت در گذشته بر این مبنا بود که فردی فرزند کدام طایفه است؛ این اصل بر هیچ مبنای شرعی این نظام منطبق نبود، اما دستاورد نظام جمهوری اسلامی این بود که نظام مشروعیت را بر مبنای اسلام و جمهوریت قرار داد. امروز تمام مسئولین جمهوری اسلامی ایران از مقام معظم رهبری گرفته تا رئیس‌جمهور و اعضای مجلس شورای اسلامی، خبرگان و شوراها با رای مردم و با صندوق آرا مسئولیت را به عهده می‌گیرند.
رئیس‌جمهور گفت: اگر ایمان نباشد، اگر انقلاب ما، انقلاب اسلامی نبود و «انقلاب ایرانی» بود، حتما این انقلاب در برابر انواع توطئه‌ها نمی‌توانست مقاومت کند. اسلامیت این نظام است که توانسته ما را در برابر انواع خطرات حفظ کند.
روحانی تصریح کرد: آنچه باعث شده است روز به روز مردم ما علیرغم فشارهای دشمن با نشاط بیشتر، مسیر خود و آرمان خود را ادامه دهند، آن است که هر دو سال یکبار پای صندوق آراء می‌شتابند و افراد مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند.
وی تأکید کرد: صندوق آراء تضمین حفظ این نظام است. هرکسی هر نوع تغییر می‌خواهد، پای صندوق آراء اعلام می‌کند. پای صندوق آراء است که مردم، نظرات و راه خود را اعلام می‌کنند و فرد موردنظر را در مجلس، ریاست جمهوری، خبرگان و شوراها برمی گزینند.
رئیس‌جمهور افزود: هر چه سعه صدر ما بیشتر باشد و راه را برای حضور احزاب و جناح‌ها باز کنیم، نظام ما مستحکم‌تر خواهد بود. در لایحه جامع انتخابات که دولت تقدیم مجلس کرده است، به این نکات توجه شده است. امیدواریم با تصویب این لایحه در مجلس، شاهد انتخاب‌های پرشورتری در آینده باشیم. وی پیشرفت ملت در مسیرهای مختلف و شکوفایی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و رفاه اجتماعی را از دستاوردهای مهم انقلاب خواند و گفت: اگر جمعیت ما بیش از دو برابر شده است، حداقل باید کار، تلاش، محصول و پیشرفت ما هم نسبت به ۴۰ سال پیش حداقل دو برابر باشد، درحالی‌ که وقتی ما به آمار و ارقام نگاه می‌کنیم، وضع ما بهتر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم.
وی اظهار داشت: قبل از انقلاب اسلامی با اینکه متخصصان آمریکایی و اسرائیلی برای کشاورزی به ایران آمده بودند، کل محصولات کشاورزی ۲۶ میلیون تن بود و امروز محصولات کشاورزی ما ۱۲۲ میلیون تن است؛ یعنی بیش از ۵ برابر تولیدات کشاورزی ما افزایش یافته است.
رئیس‌جمهور گفت: برای آنکه مردم بدانند روند پیشرفت کشور سرعت یافته است، باید گفت در پنج سال اخیر محصولات کشاورزی ما از محصولات رژیم گذشته بیشتر است و ۲۵ میلیون تن بر محصولات کشاورزی افزوده شده است.
وی بیان کرد: صادرات محصولات کشاورزی ما نسبت به قبل از انقلاب به ۲۰ برابر افزایش یافته است. صادرات محصولات کشاورزی ما قبل از انقلاب ۲۸۵ میلیون دلار بوده است اما امروز ۵ میلیارد و ۷۷ میلیون دلار است.
وی ادامه داد: در زمان رژیم گذشته کل گازی که در اختیار مردم می‌توانست قرار گیرد روزانه حدود ۱۱۰ میلیون تن بوده است و امروز به هزار میلیون تن افزایش یافته است. این نشان می‌دهد کارگران و مهندسین ما در بخش نفت چه زحماتی را متحمل شده اند. کل ذخایر نفت ما ۸۸ میلیون تن و امروز ۱۲۰ میلیارد تن است. این بدان معناست با رفتن آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها از صنعت نفت توانسته ایم روی پای خود بایستیم.
وی اظهار داشت: جمعیت تحت پوشش برای استفاده از گاز قبل از انقلاب ۵۱ هزار خانوار بود و امروز حدود ۲۱.۸ میلیون خانوار از گاز استفاده می‌کنند. در رژیم گذشته ۶ مجتمع پتروشیمی و امروز ۵۲ پتروشیمی تاسیس شده است. در گذشته محصولات پتروشیمی ۱.۲ و امروز ۳۰.۷ میلیون تن است. امروز شاهد پیشرفت کشور در زمینه‌های مختلف راه‌آهن، بنادر و انتقال آب هستیم.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز پزشکان و متخصصان در سراسر کشور و حتی مناطق محروم حضور دارند. شرایط امروز ما از لحاظ پزشکی نسبت به قبل پیشرفت سریعی داشته که مورد اعتراف همه دنیاست. وی تصریح کرد: ما تنها کشوری هستیم که بدون اینکه در برابر دشمنان سرفرود آوریم، از فصل هفت سازمان ملل متحد خارج شدیم. این قدرت ملت ایران و قدرت دیپلماسی ماست. ما تنها کشوری هستیم که حق هسته‌ای ما در سازمان ملل و شورای امنیت تثبیت شده است.
روحانی گفت: ما در زمینه محیط‌زیست قدم‌هایی را برداشتیم که اگر انجام نمی‌شد، با مصیبت‌های بزرگی مواجه بودیم. اگر دریاچه ارومیه احیا نمی‌شد، ۱۴ میلیون نفر در غرب کشور آواره بودند.
وی گفت: می‌خواهیم صادرات نفت را از بندر جاسک انجام دهیم که پروژه‌ای مهم و استراتژیک است که تا پایان این دولت انجام خواهد شد.
روحانی با اشاره به نقش مهم ایران در منطقه گفت: ایران تنها کشوری است که می‌تواند به کمک ملت‌های منطقه بشتابد. بدون ایران هیچگونه طرحی در این منطقه قابل اجرا نخواهد بود. این موضوع را استکبار جهانی، آمریکا و صهیونیست‌ها بدانند که این پیروزی از آن ملت ایران خواهد بود.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما راه خود را در بخش حقوق زنان، جوانان، اقلیت‌ها و اهل سنت ادامه می‌دهیم. در این دولت یکی از شعارهای ما حقوق شهروندی بوده است. امروز ۱۸۲۵ نفر از اهل سنت در سمت‌های مختلف مشغول به کار هستند و دو سفیر ما در خارج از کشور از اهل سنت هستند که نشان می‌دهد روز به روز وحدت و یکپارچگی ما بیشتر می‌شود.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: مردم بزرگ ایران! امروز در جنگ بزرگ روانی، اقتصادی و تبلیغی در برابر دشمنان سبوع قرار داریم. این مشکلات را باید با دست همدیگر حل کنیم. هر جا پیروز شدیم، جایی بود که ملت و دولت در کنار هم پشت سر رهبری قرار گرفتند.
وی گفت: آمریکا اعلام کرده بود دی ماه سال گذشته، اردیبهشت و مرداد امسال، ۱۳ آبان و ایام کریسمس، ایران را زمین می‌زنیم که نتوانست. قول داده بودند که ۲۲ بهمن همه سران رژیم فاسد آمریکا در ایران باشند که نشد و نخواهد شد، به این دلیل که ملت ما به خداوند و ائمه و رهبر شجاعشان ایمان دارند و پشت سر رهبری حرکت می‌کنند. ما بی‌تردید در این مبارزه موفق خواهیم بود.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: مردم ما مشکلاتی دارند اما با کمک هم این مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت. وضع آمریکا به مراتب بدتر از آن است که خودشان فکر می‌کردند. جایگاه ایران در منطقه و جهان روز به روز بالاتر است و ما از مشکلات عبور خواهیم کرد.

کد مطلب: 107897
 
Share/Save/Bookmark