میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۹
 
 
چه کسانی سود می‌برد؟
عراق بار دیگر روزی بحران زده و ناامن را سپری کرد چنانکه منابع امنیتی آمریکایی می‌گویند که عملیات راکتی...

عراق بار دیگر روزی بحران زده و ناامن را سپری کرد چنانکه منابع امنیتی آمریکایی می‌گویند که عملیات راکتی علیه پایگاه آمریکایی در اربیل، با استفاده از کاتیوشا و از داخل منطقه کردستان عراق انجام گرفته است.عملیات اربیل با استفاده از راکت‌های ۱۰۷ میلی‌متری - که نوع معمول در دیگر حملات علیه پایگاه‌های آمریکایی در عراق هستند - انجام گرفته و از فاصله حدود ۸ کیلومتری غرب اربیل شلیک شدند. حال این سوال مطرح است که ریشه این بحران چیست؟
هر چند که گروه عراقی تازه تأسیس سرایا اولیاء الدم با بیان اینکه اشغالگران آمریکایی در هیچ جای عراق امنیت نخواهند داشت، مسئولیت حمله به اربیل را برعهده گرفت اما نگاهی بر تحولات عراق نکاتی دیگر را آشکار می‌سازد. نخست آنکه اربیل به رغم توافقات با دولت مرکزی عراق، برای کمک به امنیت کشور، در مقاطعی با اشتباه محاسباتی رفتار کرده‌اند چنانکه عملکرد نادرست آنها در سال ۲۰۱۴ موجب تسلط داعش بر موصل گردید حال آنکه اشتباه محاسباتی رویکرد داعش به اشغال اربیل بود که به اذعان سران این منطقه اگر حمایت های ایران و سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی نبود، این منطقه به دست داعش افتاده بود. اکنون نیز این مسئله مشاهده می‌شود که سران اربیل به جای رویکرد تعاملی با گروه های مقاومت مردمی و ارتش، به محلی برای برخی گروه‌های شبه نظامی مبدل شده‌اند که از پیامدهای آن را می‌توان بحران اخیر دانست. نکته دیگر آنکه برخی جریان‌های شبه نظامی خارج از مقاومت مردمی و ارتش، ادعای مقابله با اشغالگران را سر می‌دهند اما رفتارهای خودسرانه آنها نه تنها کمکی به امنیت عراق نمی‌کند بلکه زمینه ساز بحران های امنیتی برای عراق و بهانه‌ای برای اهداف اشغالگران شده‌اند.
سوم آنکه دو تحول قابل توجه همزمان با این حملات مشاهده می شود. از یک سو طی روزهای اخیر گزارش ها از تحرکات گسترده آمریکا برای استقرار و تقویت داعش در مرزهای عراق و سوریه حکایت دارد و از سوی دیگر تحرکات رسانه‌ای و تبلیغاتی برای معرفی مقاومت مردمی به عنوان عامل ناامنی و حملات به نیروهای امریکایی شدت گرفته است. این در حالی است که نیروهای مقاومت مردمی در قالب حشدالشعبی عملیات های گسترده‌ای را علیه داعش آغاز کرده اند. این سناریو مطرح است که برجسته سازان حمله موشکی به اربیل به دنبال اعمال فشار بر ای متوقف سازی عملیات حشدالشعبی علیه تروریسم و نیز توجیه ادامه اشغالگری آمریکا هستند در حالی که همزمان تحرکات حمایتی آمریکا از داعش نیز حاشیه می شود. به عبارتی دیگر حملات اربیل توسط هر جریانی که صورت گرفته باشد در نهایت در چارچوب منافع دشمنان امنیت عراق است که به دنبال حذف حشدالشعبی و استمرار حضور اشغالگران هستند. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 117193
 
Share/Save/Bookmark