میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۴
 
 
نشست کشورهای عربی با رسوایی خدمت به کمپین انتخاباتی ترامپ برگزار شد
تاراج حیثیت اتحادیه عرب
تاراج حیثیت اتحادیه عرب
 

نشست اتحادیه عرب در حالی برگزار شد که کشورهایی مانند مصر، امارات، عربستان و بحرین با حمایت از سازشکاری امارات و جلوگیری از تصویب خواست فلسطین برای محکومیت این سازشکاری، حیثیت و ابروی اتحادیه عرب را بر باد دادند.
اتحادیه عربی که زمانی برای حمایت از فلسطین تشکیل شده بود به جایی رسیده است که نه تنها از ماموریت و اساسنامه‌اش فاصله گرفته که خود به محور خیانت به فلسطین مبدل شده و این روزها برخی اعضایش برای خدمت به کمپین انتخاباتی ترامپ، حیثیت این اتحادیه را بر باد دادند. اتحادیه عرب در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو خود از صدور بیانیه‌ای در محکومیت توافق امارات و رژیم اسرائیل بر سر عادی‌سازی روابط امتناع کرد و به جای پرداختن به این موضوع، به ترکیه و ایران حمله کرد.منابع آگاه به رسانه‌ها گفته‌اند که امارات و چند کشور عربی، با اعمال فشار پیش‌نویس قطعنامه تشکیلات خودگردان فلسطین را که خواهان محکومیت توافق اخیر بین تل‌آویو و ابوظبی بوده را کنار گذاشته و به‌جای آن، پیش‌نویس طرح امارات بین اعضا توزیع و همان نیز با تعدیلاتی، بیانیه پایانی این اتحادیه شده است.سخنگوی دستگاه‌های امنیتی در کرانه باختری با انتقاد از مواضع اتحادیه عرب در مخالفت با عادی‌سازی روابط بین امارات عربی متحده و رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این اتحادیه در حال جان کندن است.جنبش انصارالله یمن سکوت اتحادیه عرب در برابر عادی‌سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و گفت که این اتحادیه دست به انتحار سیاسی زده است.محمد الهندی عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به مخالفت اتحادیه عرب با محکوم کردن عادی‌سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی،خواستار خروج تشکیلات خودگردان فلسطین از این اتحادیه شد. جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ضمن محکوم کردن اقدام اتحادیه عرب در عدم محکومیت توافق امارات با رژیم اشغالگر قدس، گفت که این اقدام، دست آمریکایی‌ها برای اجرای طرح ضد فلسطینی خود موسوم به معامله قرن را باز خواهد گذاشت.هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ضمن محکوم کردن اقدام اتحادیه عرب در عدم محکومیت عادی‌سازی روابط با تل‌آویو، در باره عواقب این اقدام هشدار داد. همچنین وزارت خارجه یمن با تأکید بر لزوم اعمال فشار جهت اصلاح واقعی سیاست‌ها و مواضع اتحادیه عرب، تصریح کرد که این اتحادیه عملا بی‌ارزش شده است.
این خیانت در حالی صورت گرفت که رسانه‌های رژیم صهیونیستی بامداد جمعه اعلام کردند که نخست‌وزیر این رژیم به همراه خانواده خود در مراسم امضای توافق عادی‌سازی روابط با امارات حضور خواهد داشت.
همچنین منابع خبری گزارش دادند که هیأتی امنیتی از مصر برای بررسی دو پرونده مهم قاهره را به مقصد تل‌آویو ترک کرده است. از سوی دیگر کوشنر مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا گفت عربستان سعودی و بحرین با عبور تمام پروازهای رژیم صهیونیستی از حریم خود به سمت شرق موافقت کردند.
خبر دیگر آنکه مشاور رسانه‌ای ارشد رئیس‌جمهور صربستان با بیان اینکه هنوز انتقال سفارتخانه از تل‌آویو به قدس اشغالی را نپذیرفته‌اند، گفت این موضوع منوط به رفتار تل‌آویو درباره پذیرش موجودیت کشور کوزوو است. از سوی دیگر جنبش «جبهه مردمی برای آزادی فلسطین» ضمن محکومیت اتحادیه عرب، تأکید کرد که این اتحادیه به ابزاری برای کشورهای وابسته و خائن تبدیل شده است تا سیاستهای آنان را حمایت و اجرایی کند.
خیانت اتحادیه عرب به فلسطین و جهان اسلام در حالی صورت می‌گیرد که این رویکرد به تشدید تجاوزات صهیونیست‌ها به منطقه منجر شده است چنانکه رسانه‌های دولتی سوریه گزارش داده‌اند پدافند هوایی این کشور اقدام به مقابله با اهدافی بر فراز منطقه «السفیره»، در نزدیکی شهر حلب کرده است. این گزارش حاکی است این حمله توسط هواپیماهای اسرائیلی انجام شد و پدافند هوایی سوریه چند موشک را قبل از برخورد به هدف منهدم کرد. نکته قابل توجه دیگر آنکه همزمان با خیانت اتحادیه عرب به فلسطین و تحرکات صهیونیست‌ها علیه سوریه،در لبنان به عنوان یکی از حامیان اصلی فلسطین نیز تحولات مشکوکی روی داده است چنانکه رئیس جمهوری لبنان در واکنش به آتش سوزی در بندر بیروت اعلام کرد، از این به بعد وجود اشتباهاتی که به چنین فجایعی منجر شود غیر قابل قبول است و تمرکز بر مطالعه اقدامات موثر برای اطمینان از تکرار نشدن این حادثه ضروری است. میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در آغاز جلسه شورای عالی دفاع پیرامون انفجار بیروت گفت، آتشی که در بندر بیروت درگرفت احتمالا اقدامی خرابکارانه و هدفمند یا نتیجه اشتباه فنی یا نادانی یا اهمال بوده است و در هر صورت باید دلیلش در سریعترین زمان ممکن مشخص و عاملان مجازات شوند. منابع لبنانی از وقوع آتش‌سوزی نسبتاً بزرگ در یکی از انبارهای بندر بیروت لبنان خبر دادند. از سوی دیگر طراحی سعودی به عنوان کشوری که در راس به انحراف کشاندن اتحادیه عرب، برای به زانو در آوردن مقاومت یمن به عنوان یکی از محورهای حمایت از فلسطین نیز ناکام مانده است. سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد که برخی مواضع نظامی و حیاتی در عمق خاک متجاوزان رصد شده‌ است و در آینده هدف قرار خواهد گرفت.

کد مطلب: 115294
 
Share/Save/Bookmark