میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۹
 
 
کرونا و متنی که می‌تواند متن بماند
کرونا ویروس واژه‌ای است که امروز به کلید واژه اول ادبیات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی امنیتی جهان مبدل شده است...

کرونا ویروس واژه‌ای است که امروز به کلید واژه اول ادبیات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی امنیتی جهان مبدل شده است و حتی برخی می‌گویند می‌تواند زمینه‌ساز جنگ‌های آینده در جهان و تغییر در ساختار نظام بین‌الملل باشد. در کنار آمارهای تلفات جهانی و پیامدهای کرونا بویژه در حوزه اقتصادی یک اصل مهم مطرح است و آن عملکردهای جمهوری اسلامی ایران در مواجه با این بحران و عملکرد سایر کشورهاست.
نگاهی به آنچه طی ماه‌های اخیر در حوزه مقابله با کرونا روی داده چند اصل قابل توجه است. بخش مهم و اساسی در این حوزه توان و ظرفیت‌های بالای پزشکی و درمانی کشور است. چنانکه کادر درمانی با تلاش و از خود گذشتگی توانستند مدیریتی صحیح در این حوزه داشته که نتیجه آن نیز پایین بودن آمار جان باختگان و آمار بالای بهبود یافتگان از کرونا در کشور است که نهادها و سازمان‌های جهانی نیز به آن اذعان کرده‌اند. در این میان نباید فراموش کرد عملکرد موفق و تلاش‌های همه جانبه جامعه کارگری کشور و مردم همیشه در صحنه که بار دیگر این پیام امام (ره) که می فرمودند ملت باید همیشه در صحنه باشد را با تلاش شبانه روزی برای تولید ماسک و وسایل بهداشتی و ضد عفونی کننده رقم زدند. در همین حال مراکز دانش‌بنیان و نخبگانی کشور نیز تلاشی قابل تقدیر را به نمایش گذاشتند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن زمینه ساز خودکفایی کشور در تامین نیازهای مراکز درمانی از دستگاه اکسیژن گرفته تا کیت‌های تشخیص کرونا شدند نکته مهم دیگر در دوران کرونا دستاوردهای مهم در عرصه آموزش مجازی بوده است. هر چند که شروع آموزش مجازی در مدارس و دانشگاه‌ها با مشکلاتی همراه بود اما اکنون می‌توان گفت که ایران توانست کارنامه‌ای به نسبت موفق‌تر از سایر کشورها حتی کشورهای اروپایی در عرصه آموزش به ثبت برساند. نکته دیگر همدلی و همیاری ملی در مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا بوده است. در حالی که جهان شاهد رفتارهای فردگرایانه جوامع غربی در غارت فروشگاه‌های مواد غذایی و بهداشتی بودند در ایران از یک سو مردم مدیریت اقتصاد و تهیه نیازهای زندگی در دوره کرونا را به خوبی انجام دادند و از سوی دیگر اتحاد و همدلی مثال زدنی در حمایت از آسیب دیدگان اقتصادی از کرونا صورت دادند. رفتاری ملی و مردم نهاد که می‌توان از آن با عنوان تجلی فرهنگ ایرانی-اسلامی و انسانیت و بشر دوستی ایرانی یاد کرد و به رخ جهانیان کشید. نکته مهم دیگر عملکرد نیروهای مسلح است در دوران کروناست. در حالی که در بسیاری از کشورها نیروهای مسلح صرفا حافظ امنیت کشور در برابر تهدیدات خارجی هستند در ایران نیروهای مسلح که درتامین امنیت کشور کارنامه‌ای موفق دارند در مقابله با کرونا نیز تمام امکانات خود را به میدان آورده و در کنار سایر نهادهای بهداشتی و درمانی برای حمایت از مردم تلاش کردند و نشان دادند که امنیت از نظر آنها صرفا مقابله با دشمن خارجی و یا تروریسم نیست و با هر عاملی حتی یک ویروس که جان مردم را تهدید کند مقابله و جان مردم را حفظ خواهند کرد.
آنچه ذکر شد بخش کوچکی از دستاوردهای ملت ایران در مقابله با کرونا بوده که با مقایسه همین امور با مشابه آنها در سایر کشورها به خوبی می‌توان عظمت و دستاوردهای ایران در مقابله با کرونا و پیامدهای آن را دریافت. در این میان حفظ این دستاوردها و نمایش صحیح آنها به جهانیان به عنوان نماد قدرت و اراده ایرانی امری ضروری است و در این راه تلاش برای حاشیه نشدن این دستاوردها امری ضروری می‌نماید. مدیریت صحیح بازار اقتصادی کشور نظیر مقابله با آنچه امروز در بازار خودروی کشور به چشم می‌خورد و نیز تبدیل نکردن مسئله کسب این دستارودها در شرایط تحریم به مولفه‌ای برای سوء استفاده دشمن برای نشان دادن اثرگذار بودن تحریم امری مهم در این عرصه است. تاثیرات تحریم بر کاهش ظرفیت‌ها برای مقابله با کرونا و پیامدهای آن امری انکار ناپذیر است اما تکرار بی پایان واژه تحریم‌ها بر سلامت ایران و مقابله با کرونا تاثیر بسیاری دارد صرفا زمینه ساز تشدید توهم اثرگذار بودن تحریم‌ها در اذهان تحریم کنندگان و نیز کم رنگ شدن دستاوردهای ایران در مقابله با کرونا در اذهان عممی جهان می‌شود که پیامد آن استمرار و تشدید تحریم‌ها و نیز حاشیه شدن جایگاه ارزنده ایران در مبارزه با کرونا خواهد شد. دستاوردهایی که متن اصلی این روزهای کرونایی جهان است و برای متن ماندن و حاشیه نشدن‌ آن با عینیت بخشیدن و آگاه سازی جهانی از توان بالای ایران در مقابله با این بحران جهانی باید تلاش کرد.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 113692
 
Share/Save/Bookmark