میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۷
 
 
حل مشکلات معیشت مردم در اولویت است؟
مقام معظم رهبری در هفته گذشته در اهدای سردوشی به دانشجویان دانشگاه افسری ارتش فرمودند که حل مشکل معیشتی مردم...

۱- مقام معظم رهبری در هفته گذشته در اهدای سردوشی به دانشجویان دانشگاه افسری ارتش فرمودند که حل مشکل معیشتی مردم در اولویت است. در ده سال گذشته معظم‌له مسائل اقتصادی را به عنوان مهمترین معضلات کشور مطرح کردند و به مناسبت‌های مختلف روی آن تاکید می‌نمایند. اقتصاد بدون اتکا به نفت، راهبرد اقتصاد مقاومتی، اجرای قانون اصل ۴۴ ، مبارزه با مفاسد اقتصادی و دیگر مباحث.
۲- آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری در اولین جلسه دولت دوازدهم به اعضای محترم دولت تاکید نمودند که دست از تصدی‌گری بردارند و این امور را به مردم واگذار نمایند پیش‌تر هم در مورد واگذاری اقتصاد به مردم و ناکارآمدی بانک‌ها سخنان متعددی ایراد نمودند.
۳- مجموعه مشکلات و مسائل در مقابل شکوفایی اقتصادی ایران به قرار ذیل می‌باشد که جمع‌بندی نظرات مسئولین دولتی نمایندگان مجلس و اساتید دانشگاه در سال‌های گذشته و در حال حاضر می‌باشد.
• تصدی‌گری اقتصاد توسط دولت در حدود۸۰ درصد
• وابستگی عمده درآمدهای کشور به نفت
• عملکرد ربوی بانک‌ها و تصدی‌گری بانک در امور اقتصادی به جای کمک به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی
• فضای کسب و کار ایران بسیار نامناسب است در سال گذشته ایران از رتبه ۱۱۷ به ۱۲۰ تنزل کرده است که این رتبه از میان ۱۵۰ کشور می‌باشد. بیکاری و رکود با درصد بالایی در کشور ما ملموس است.
• بهره‌وری بسیار پایین ساختار دولت، داشتن چهار میلیون در دویست هزار کارمند، باعث فربه شدن و ناکارآمدی دولت شده است بیش از ۹۰درصد درصد بودجه دولت صرف امور جاری و پرداخت حقوق می‌شود.
• پرداخت یارانه به اقشار ثروتمند و اینکه غالبا این رویه را محمل نامناسبی می‌دانند اما نه دولت و نه نمایندگان مجلس حاضر نیستند قدم جلو بگذارند و یارانه ثروتمندان را حذف کنند.( ماهانه قریب به سه هزار میلیارد تومان هزینه یارانه به ثروتمندان می‌باشد)
• نگاه افراطی به سرمایه‌گذاری خارجی: روشن است که دولت هر چقدر بتواند مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی را جلب کند کار مثبتی انجام داده است اما، عملکرد چهار ساله گذشته و دهه‌های قبل نشان داده است که سرمایه‌گذاران خارجی با احتیاط و با محدودیت‌های زیادی همراه بوده است ضمن اینکه تکیه کردن بیش از حد به سرمایه‌گذاری خارجی باعث غفلت از توانمندی‌های داخلی می‌شود.
۴- هیات دولت بعد از گرفتن رای از مجلس و شروع کار دولت دوازدهم می‌بایستی برنامه‌هایی کاربردی خویش را برای معضلات اقتصادی ارائه می‌کرد. با کمال تاسف هم‌اکنون که بیش از دو ماه از شروع دولت می‌گذرد هنوز حتی یک دستگاه دولتی یا مدیر دولتی برنامه‌های خود را در واگذاری‌های تصدی‌گر‌ها، که مورد تاکید رئیس‌جمهور هم بوده است ارائه نکرده و هیچگونه برنامه‌ای برای بهبود فضای کسب و کار اعلام نیز اعلام نشده است.
به نظر می‌رسد آقایان با اخذ رای از مجلس احساس می‌کنند که خر مرادشان از پل گذشته و با خیال راحت بر مناصب خویش که برخاسته از مطالبات مردم است تکیه زدند و به جای اینکه به فکر حل مشکلات مردم باشند درصدد حل مشکلات خود، اطرافیان و یا حداکثر باند و گروه خویش هستند.

نویسنده: علی یوسف پور

کد مطلب: 101596
 
Share/Save/Bookmark