میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۹
 
 
سخنگوی دولت:
برجام نتوانست انتظارات اقتصادی مردم را برآورده کند
برجام نتوانست انتظارات اقتصادی مردم را برآورده کند
 

علی ربیعی با تأکید بر اینکه خروج آمریکا و تحریم های ظالمانه باعث شد برجام نتواند انتظارات اقتصادی مردم را برآورده کند، گفت: از همه قوا برای حل مشکلات دعوت و از دعوت دیگر قوا نیز استقبال می‌کنیم.
علی ربیعی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی، گفت: رهبر انقلاب با سخنرانی خود موجب آرامش بخشی شدند و به سهم خود از طرف دولت از ایشان تشکر میکنم. ربیعی با تاکید بر فرمایش‌های راه گشای رهبر انقلاب، اظهار داشت: جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا جلوه‌ای از همکاری همدلانه رو به سوی حل مشکلات بود. با توجه به اینکه دولت در خط مقدم مبارزه‌ با مشکلات قرار دارد از همه قوا برای حل مشکلات دعوت و از دعوت دیگر قوا نیز استقبال می‌کنیم و می توانیم با ظرفیت‌سازی نوین از مشکلات عبور کنیم.
ربیعی خاطر نشان کرد: در جلسه سران قوا ترسیمی از مشکلات ارزی، اقتصادی صورت گرفت و این جلسه که اولین جلسه با حضور رییس جدید مجلس بود بیشتر بر ترسیم اوضاع گذشت. وی تاکید کرد: متاسفانه در سالهای گذشته به دلیل خروج آمریکا از برجام این توافق کارکرد خود را در بخش زیادی از دست داد و سبب شد عده‌ای راه قضاوت نا صحیح را برگزیدند. ما به دنیا نشان دادیم چیزی برای پنهان کردن نداریم. ربیعی با اشاره به سالگرد برجام اظهار داشت: آنچه از برجام باقی مانده تعهد ایران و معلوم شدن غیر قابل اتکا بودن آمریکا در توافقات چند جانبه است. ما بدون برجام باید میلیون ها دلار خرج می‌کردیم تا این موضوعات را به جهان ثابت کنیم. ربیعی در ادامه افزود: در سال ۹۹ به اندازه ۱۵ سال گذشته وام قرض‌الحسنه بدون ضامن به بازنشستگان پرداخت خواهد شد. حقوق بازنشستگان به خواسته حقوقی آنها نزدیک خواهد شد. براساس مصوبه دولت جامعه ایثارگری تا پایان دولت مطالبات خود را دریافت خواهند کرد. تا پایان مرداد مطالبات مربوط به ماده ۳۸ قانون خدمات ایثارگران پرداخت خواهد شد. وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد شیوع ویروس کرونا با اشاره به اینکه حضور نیافتن در تجمعات رعایت نمی‌شود، عنوان کرد: قرار شد ستاد ملی مبارزه با کرونا شهر به شهر گزارش شیوع را آماده کند.
ربیعی با اشاره به اینکه در شهرهای سفید سخت گیری بیشتری میشود تا تبدیل به شهرهای قرمز نشود، بیان داشت: امیدواریم با نظارت‌هایی که صورت می‌گیرد از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری شود.
ربیعی درباره سفر سرلشکر باقری به سوریه گفت: ما برای تقویت سامانه پدافند هوایی سوریه با تکنولوژی ایرانی اعلام آمادگی کردیم و همینطور سرلشکر باقری با مستشاران ایران در آنجا دیدار و گفتگو کردند. وی درباره بعضی انتقادات به کمک‌های بشر دوستانه به ونزوئلا گفت: فکر می‌کنم سوء تفسیری در این باره صورت گرفته است.
ربیعی گفت: کمکی از سمت ونزوئلا از ما خواسته نشده است. آنچه در روابط ایران و ونزوئلا هست مانند روابط با بقیه کشورها است و هدف ما برخورداری از مناسبات تجاری است. وی در مورد اعتراف رییس‌جمهور به مشکل دولت در مسکن گفت: مشکلات قیمتی تابعی از شرایط مستقیم در حوزه مسکن نیست، بلکه حاصل پولهای سرگردان است. در دولت نهم و دهم ۷۰۰ هزار واحد مسکن ساخته شد اما در دولت یازدهم و دوازدهم ۱ میلیون و سیصد و سی هزار واحد ساخته شده است. ربیعی درباره وارد نشدن ارز به کشور توسط صادرکنندگان بیان داشت: نیازمند هستیم صادرکنندگان قوی در کشور داشته باشیم. صادرکنندگان ما غالبا از افراد خوشنام در کشور هستند. بحث ما افرادی هستند که کارت‌های بازرگانی را گرفته اما ارز را داخل نیاورده اند. وی با اشاره به اینکه قرار شد مهلت بازگشت ارز صادراتی از سه ماه به چهار ماه افزایش یابد، خاطرنشان کرد: در ستاد اقتصادی دولت تصمیم خوبی گرفته شد. گمرک جمهوری اسلامی ایران تعهد برگشت ارز را از کلیه صادر کنندگان اخذ کرده و افرادی که ارز را بازنگردانند با محرومیت، ابطال کارت و برخورد قضایی روبرو خواهند شد.
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا دولت برای بازگشت ارز توسط صادرکنندگان تمهیدی نداشته و الان دچار مشکل شده است؟ گفت: تحریم یک واقعیت است. قرار بود این تحریم اقتصاد ایران را فروبپاشد، بالاخره اینها تاثیر می‌گذارد.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه آقای زنگنه خبرهای خوشی می‌دهد. امیدوارم گشایش‌های خوبی در این زمینه شود. امروز وزارت خارجه به ستاد اقتصادی تبدیل شده است. تولیدات قوت یافته و برخی از استان‌ها به کارخانه تولید تبدیل می‌شوند. ربیعی در مورد سوال مجلس از رییس جمهور، اظهار داشت: سوال حق مجلس است اما رفته رفته تعاملات دولت و مجلس دارد بهتر میشود. من چیزی در مورد استیضاح ندیدم. 

کد مطلب: 114493
 
Share/Save/Bookmark