میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۶
 
 
ابعاد پشت پرده خیانت امارات به فلسطین

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست در گزارشی به قلم یوسی میلمان تحلیلگر صهیونیست می‌نویسد که نام اسرائیل در بندهای کوتاهی به ویژه در خصوص فروش تجهیزات اطلاعاتی اسرائیل به امارات و نوسازی هواپیماهای اف ۱۶ اشاره شده بود.
با این وجود نشریه تایمز بخشی از دنیای مخفیانه روابط امارات و اسرائیل را فاش کرد که در کنار روایات مطرح شده از مناسبات و تعاملات دو جانبه مطرح شده است. این گزارش به میزان و عمق مناسبات محرمانه میان تل آویو و ابوظبی اشاره کرده، اما به نظر می‌رسد ابعاد عمیق‌تری از مناسبات ویژه و در حال رشد میان اسرائیل و دولت‌های عربی دیگر را افشا می‌کند.
این مقاله به مبانی همکاری‌های اسرائیل با ابوظبی در دو عرصه از منافع مشترک می‌پردازد که عرصه اول در خصوص دشمنی با ایران و رویکرد دوم در زمینه ترس و نگرانی از جماعت اخوان المسلمین است. بن زاید طی سال‌های گذشته برای موضوعاتی که آن را تهدیدی برای امارات می داند، تسلیحات و تجهیزات نظامی بی‌سابقه به ارزش ده‌ها میلیارد دلار دریافت کرده که بیشتر آن‌ها را از آمریکا و رژیم صهیونیستی خریداری کرده است.
بن زاید همچنین دشمنی دیرینه‌ای با قطر و ترکیه دارد که این کشورها را زیرشاخه‌های جنبش جهانی اخوان المسلمین در جهان عرب می‌داند. وی البته روابط دوستانه‌ای با بحرین و مصر و اردن و عربستان دارد که تمامی این کشورها مخالف رویکردهای اخوان المسلمین هستند.
مجله تایمز به هیچ شرکت اسرائیلی که اقدام به نوسازی ناوگان هواپیماهای نظامی اف ۱۶ اشاره‌ می‌کند، اشاره‌ای نکرده است. بر اساس مشارکتی که میان رژیم صهیونیستی و آمریکا و غرب به ویژه در خصوص ارائه تسلیحات نظامی ویژه به کشورهای عربی وجود دارد، نوسازی هواپیماهای اف ۱۶ اماراتی با مشارکت رژیم صهیونیستی و مشارکت و مجوز پنتاگون و کاخ سفید صورت می‌گیرد. البته آمریکا مشکلی با فروش این تجهیزات به امارات نخواهد داشت، چرا که دولت‌های متوالی آمریکا به ویژه دولت ترامپ، ابوظبی را دوست و متحد خود به حساب می آوردند.
شرکت nso برنامه مشهور بگاسوس را به بن زاید فروخته است. این برنامه به کاربرانش اجازه نفوذ مخفیانه به تمامی تلفن‌ شبکه‌های هوشمند و سرقت اطلاعات آن‌ها را می‌دهد و کاربر را در معرض نظارت دائمی قرار می‌دهد. گروه‌های حقوق بشری همواره دولت محمد بن زاید و سرویس‌های امنیتی و پلیس این کشور را متهم به استفاده از تجهیزات تولید اسرائیل برای جاسوسی ضد مخالفان سیاسی و تحت فشار قرار دادن فعالان حقوق بشر و بدرفتاری و مخالفان دولت می‌کنند.
این شرکت با استفاده از تلاش‌های گسترده‌ای که موسسات امنیتی رژیم صهیونیستی انجام می دهند، فعالیت زیادی برای مخفی نگه داشتن این مناسبات و جلوگیری از انتشار آنها در رسانه‌های جمعی می کنند. متی کوچاوی بازرگان اسرائیلی کسی است که باب انتقال تکنولوژی و تولیدات نظامی اسرائیلی به امارات را باز کرده است. کوچاوی در سخنرانی خود که حدود یک دهه پیش در سنگاپور انجام داد، تاکید کرد که تل‌آویو تجهیزات و کالاهایی را در ابوظبی فروخته است. در سال ۲۰۱۲ کوچاوی فعالیت‌های خود را در این زمینه کاهش داد و آوی لیومی موسس جنجالی و رئیس اجرایی شرکت «ای دی اس» وارد خط تعاملات نظامی با امارات شد. این شرکت یک شرکت تولید هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیلی است.
یکی از ماموریت‌های سنتی سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی، (موساد) فعالیت موازی به عنوان جایگزین وزارت خارجه رژیم صهیونیستی برای مدیریت مناسبات محرمانه با رژیم صهیونیستی و جهان عربی و اسلامی است. تیفل یا اداره ارتباط با سرویس‌های اطلاعاتی خارجی یکی از بخش‌های ویژه موساد است که این ماموریت را بر عهده دارد. در گذشته دیوید میدان رئیس این بخش بود و در حال حاضر او و لیومی نماینده این اداره هستند. او شرکت خود را به قبرس انتقال داد و این دو نفر همکاری قابل توجهی در تولیدات امنیت و فروش آن به امارات ایفا کردند.

کد مطلب: 109552
 
Share/Save/Bookmark