میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۲
 
 
میانجی‌ها نگران منافع خود هستند
آمریکا با ساختار، ماهیت و فلسفه وجودی جمهوری اسلامی ایران که در جایگاه یک کشور انقلابی با آرمان‌های اسلامی...

آمریکا با ساختار، ماهیت و فلسفه وجودی جمهوری اسلامی ایران که در جایگاه یک کشور انقلابی با آرمان‌های اسلامی استقرار یافته دشمنی دارد. به واقع آمریکا با هر کشوری که سیاست‌های مخالف ایالات متحده که برگرفته از نظام سلطه است، دشمنی می‌کند.
اما در این میان نوع دشمنی و خصومتی که آمریکا با جمهوری اسلامی ایران دارد، با برخی از کشورهایی که سابقه انقلابی هم دارند تفاوت دارد، این تفاوت به خاطر نوع مکتبی است که انقلاب اسلامی ایران آن را بنا نهاده و تأثیرات مثبت خود را بر روی دیگر کشورها به ویژه مردم کشورهای اسلامی گذاشته است. اکنون می‌توان در جای جای دنیا در میان مردمان مسلمان و حتی غیرمسلمان تأثیر انقلاب اسلامی ایران را که مبتنی بر مقاومت عزتمندانه مقابل تهدیدات نظام سرمایه‌داری سلطه است، به خوبی دید.
منطقه غرب آسیا نمونه بارزی از نفوذ معنوی جمهوری اسلامی ایران در میان مردم مسلمان کشورهای اسلامی است و این اتفاق، طبیعی است که دشمنان را به وحشت بیندازد.
کشوری همچون ایران با روحیه انقلابی و ایستادگی مقابل همه تهدیدات و فشارهای نظام سلطه است که باعث شده، چالش‌های بسیاری در اردوگاه این نظام رو به نابودی و اضمحلال شکل بگیرد. همه آنچه که اکنون علیه جمهوری اسلامی ایران تدارک دیده شده و سردمدار توطئه‌ها و دسیسه‌ها نیز آمریکا است، ترس از گسترش روحیه مقاومت و انقلابی گری در دنیای اسلام و حتی در دیگر جوامع بشری است.
اگر می‌بینیم که فردی همچون دونالد ترامپ که ریاست جمهوری ایالات متحده را یدک می‌کشد، همه فکر و ذکر خود را به موضوع ایران اسلامی اختصاص داده و روزی را نمی‌توان دید که او و دیگر مقامات این رژیم علیه جمهوری اسلامی سخن نگویند، حقانیت تفکر انقلاب اسلامی را اثبات می‌کند. تصور کنید که اگر ایران همچون دیگر کشورها و رژیم‌های سرسپرده که به تعبیر ترامپ گاو شیرده هستند، سرتعظیم فرود آورده بود، تاکنون دنیا و همه اقشار و جوامع، همچون ایالات متحده روند اضمحلال اخلاقی و فرهنگی را با سرعت زیاد طی می‌کردند.
مشکل دنیا و همه مردم آن با وجود کشورهای متعدد، سیاست‌هایی است که آمریکا درپی دست یافتن به آنها است. به واقع آن چیزی که آمریکایی‌ها از آن برای ایران تعبیر می‌کنند و می‌گویند ایران باید رفتار عادی یا «نرمال» داشته باشد، درباره آمریکا و سیاست‌های این رژیم صدق می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران یک کشور عادی است، غیرعادی رژیم آمریکا است که برای اهداف خود دست به هر کاری می‌زند تا فرهنگ و نظام فاسد خود را در جهان حاکم کند. آنرمال بودن آمریکا با همراهی رژیم‌هایی چون رژیم صهیونیستی، رژیم سعودی و برخی دیگر از حکام سرسپرده به آمریکا است که باعث شده تا جهان روی آرامش و آسایش را نبیند.
کافی است کارنامه قطور جنایات ایالات متحده را در طول چند سال گذشته ورق بزنیم تا به این واقعیت دست یابیم که این رژیم چگونه با جنایات فجیعی که در کشورهای دیگر مرتکب شده، صلح و آرامش دنیا را نابود کرده و به خطر انداخته است.
اگر می‌بینیم که مقامات برخی کشورهای خارجی برای کاهش یا پایان دادن تنش‌هایی که آمریکایی‌ها با تحریک صهیونیست‌ها با جمهوری اسلامی ایران شکل داده‌اند به تهران می‌آیند تا شاید بتوانند در این زمینه میانجی‌گری کنند، نگران منافع جمهوری اسلامی ایران و مردم آن نیستند، بلکه نگران منافع خود هستند، چراکه می‌دانند اوج گرفتن تنش‌ها باعث به خطر افتادن منافع اقتصادی آنها و چه بسا نابودی آن خواهد شد.
نمی‌توان پذیرفت که جمهوری اسلامی ایران در طی پروسه مذاکراتی که بیش از ۵ سال از عمر خود را برای آن تلف کرد و در قبال آن فعالیت‌های هسته ای صلح آمیز خود را تعطیل و تعلیق نمود، نتیجه مثبتی نداشته باشد. ایران در واقع از یک حق خود در زمینه هسته‌ای گذشت تا حق دیگری را بگیرد، اما اینگونه نشد و همگان دیدند که اعتماد به رژیم آمریکا و نظام سلطه چه به بار می‌آورد.
اکنون که دیده می‌شود برخی همچنان سودای مذاکره و توافق با آمریکا را در سر دارند و با رفت و آمدهای برخی مقامات غربی و شرقی ذوق زده می‌شوند و آن را فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران می‌پندارند، یا رژیم آمریکا را نشناخته‌اند یا خود را به نادانی زده‌اند، یا این که همچون نوچه‌های آمریکا، سرسپرده هستند و قصد دارند تا با سیاست مدارا و کوتاه آمدن مقابل رژیم ایالات متحده که به خاطر شرایط داخلی خود دچار فروپاشی است، باز هم نقد بدهند و نسیه هم نگیرند.
آمریکا گرچه علاوه بر یک جنگ اقتصادی، جنگ روانی و رسانه‌ای گسترده‌ای را علیه جمهوری اسلامی ایران شکل داده است و البته نمی‌توان تأثیر آن را انکار کرد، اما مرور زمان با سیاست مقاومت انقلابی در نظام جمهوری اسلامی ایران باعث خواهد شد تا همه دشمنی‌ها خنثی شود و به خاطر آن که ایالات متحده برای این منظور انرژی بسیار زیادی را خرج کرده، خود باعث نابودی زودتر از هنگام رژیمی خواهد شد که قصد دارد نظام جمهوری اسلامی ایران را نابود کند. البته در این راه وظیفه مسئولین از یک سو و مردم از سوی دیگر اهمیت بسیاری دارد.
کارکرد مسئولین، نوع گفتار و رفتار آنها است که می‌تواند مردم انقلابی ایران اسلامی را به آینده روشن، امیدوارتر کند. بخشی از مشکلات کشور به ضعف در مدیریت‌ها باز می‌گردد با این وجود نمی‌توان تأثیر اقدامات آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را نادیده گرفت، اما شکل دادن به یک ساختار مقاومتی می‌تواند به سادگی مشکلات را از پیش پای انقلاب، مردم و نظام اسلامی بردارد، تنها کافی است که برخی مسئولین به توصیه‌ها و راهبردهایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی با قدرت و توان آنها را پیگیری می‌کنند توجه بیشتری نمایند، آنگاه نتایج و تأثیر چنین سیاستی در جامعه بیشتر دیده خواهد شد. 

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 109354
 
Share/Save/Bookmark