میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۳
 
 
نشست غیرعلنی مجلس با حضور وزیر دفاع برگزار شد
حمایت مجلس از تدابیر دفاعی کشور

روز گذشته مجلس با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به منظور بررسی مسائل دفاعی و امنیتی کشور جلسه غیر علنی داشت.
امیرسرتیپ امیرحاتمی در این نشست مسائل و سند دفاعی و امنیتی کشور و رونمایی از هواپیمای جدید را مورد بحث و بررسی قرار داد. همچنین بعد از این نشست یک ساعته، نشست علنی مجلس به ریاست مسعود پزشکیان برگزار شد. در این جلسه زنگنه نیز در مجلس حاضر شد و به سوالات نمایندگان پاسخ داد.

دشمنان دیگر نمي‌توانند بر خاك ایران طمع کنند
مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس در آغاز نشست علنی طی سخنانی اظهار داشت: مجلس از طریق کمیسیون‌های امنیت ملی، کمیسیون برنامه وبودجه و اقتصادی برای امسال و سال آینده هر کاری که از دستمان برآید که بتوانیم قدرت دفاعی کشور را تقویت کنیم، انجام خواهیم داد.
وی افزود: تاخیری که در آغاز جلسه داشتیم به دلیل ۳۱ مرداد روز صنایع دفاعی کشور بود. وزیر به همراه امیران و فرماندهان و مسوولان وزارت دفاع درمجلس حضور داشتند.
نایب رئیس مجلس ادامه داد: این تصور و مزیت که امروز در کشور داریم مانع از تعبیر خواب آشفته دشمنان نظام جمهوری می شود و دیگر نمی‌توانند در اشغال خاک جمهوری اسلامی طمع داشته باشند. پزشکیان در خاتمه گفت: ما از نیروهای گمنام وزارت دفاع که بیشترین دستاورد را برای کشور داشتند، قدردانی می‌کنیم.

اگر در حوزه ایمنی مشکل قانون دارید چرا لایحه نمی‌دهید؟
علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس در جریان سؤال خود از وزیر نفت گفت: اگر در حوزه ایمنی مشکل قوانین و مقررات وجود دارد چرا وزارت نفت در این باره لایحه نمی‌دهد.
وی گفت: موضوع ایمنی موضوعی نیست که ما به راحتی از کنار آن بگذریم و یکی از پراهمیت‌ترین سوالات درباره همین است. وی خاطرنشان کرد: شما در مقابل جان انسان‌ها، امنیت شغلی آنها، اموال مردم مسئولید. نمی‌توان گفت که به ما ربطی ندارد.
از سوی دیگر نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه از وزیر نفت درباره دلیل اینکه چرا مکررا در پالایشگاه‌های کشور شاهد آتش‌سوزی هستیم و چرا نسبت به علت‌یابی و جلوگیری از به وقوع پیوستن چنین حوادثی اقدامی نمی‌شود، سوال کرد.
همچنین غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار نیز درباره علت دریافت غیرقانونی مبالغی در تعرفه گاز مصرفی مشترکان از وزیر سوال کرد و گفت : متاسفانه شرکت گاز برای سال‌های هیچ عملکردی درخصوص بیمه خسارت گاز برای مشترکین نداشته است.

هیچ صنعتی به اندازه نفت با ریسک روبرو نیست
وزیر نفت نیز گفت: شاید هیچ صنعتی به اندازه صنعت نفت با ریسک و خطر روبرو نباشد.
بیژن نامدار زنگنه در پاسخ به سوال علیرضا محجوب گفت: واقعیت این است که با تشکیل وزارت کار، طیف وسیعی از فعالیت‌های متنوع و جذاب اقتصادی به آن داده شد و توجه به ایمنی در این وزارتخانه کم شد.
زنگنه تصریح کرد: بدون شک مسئول قانون از حفاظت کار، وزارت کار است و تمام کارخانه‌ها و تاسیساتی که متعلق به وزارت نفت هم است از نظر ایمنی نظارت عالی بر ایمنی و کار آنها با وزارت کار است. وزیر نفت خاطرنشان کرد: مساله بعدی استهلاک شدید تاسیسات نفت است. هیچ منابعی هم برای نوسازی اینها نداریم.
زنگنه گفت: توتال به صورت رسمی قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را ترک کرده و بیش از ۲ ماه است که اعلام کرده از قرارداد خارج می‌شود. وی افزود : در حال حاضر فرآیند جایگزینی شرکت دیگر در حال انجام است.
وزیر نفت همچنین در پاسخ به سوال کاتب گفت: بر اساس قانون به هر یک از وزارتخانه‌های نفت و نیرو از طریق شرکت‌های تابعه اجازه داده می‌شود مبلغی را که طبق قوانین بودجه سنواتی در قبوض گاز و برق تعیین می‌شود، اخذ و صرفا جهت بیمه خسارات جانی و مالی ناشی از انفجار و آتش سوزی از طریق بیمه با برگزاری مناقصه اقدام شود.
در نهایت قاضی‌پور و محجوب در نشست از پاسخ‌های وزیر نفت قانع شدند.
همچنین غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار در مجلس نیز از پاسخ‌های وزیر نفت به طور مشروط مانع شد.

کد مطلب: 105754
 
Share/Save/Bookmark