میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
نایب رئیس شورای ملی زعفران خبر داد
تهدید‌های طلای سرخ ایران

مشکلاتی امروزه پیش‌روی تولید و تجارت طلای سرخ ایران که سالانه ۴۰۰ میلیون دلار ارز برای کشور می‌آورد، وجود دارد که بیم آن هست در آینده نزدیک جایگاه تولید و سهم صادراتی خود را در جهان از دست بدهیم. این سخنان نایب رئیس شورای ملی زعفران است که سال‌هاست بر این مسند تکیه کرده است.
غلامرضا میری مهمترین مشکلات پیش روی زعفران این طلای سرخ را که آوازه آن در جهان به نام ایران گره خورده است را قاچاق، نبودن سیاست‌های نامناسب صادراتی از جمله پیمان‌سپاری ارزی، دلالی‌ها در بخش تولید و صادرات و خشکسالی‌‌ها عنوان کرد.
زعفران سال‌هاست به عنوان یک محصول کشاورزی ویژه و ارز‌آور برای ایران محسوب می‌شود. سالانه ۴۰۰ میلیون دلار از بابت صادرات این محصول ارز نصیب کشور می‌شود که در شرایط فعلی که تحریم‌های نفتی از سوی آمریکا می‌خواهد آغاز شود این میزان ارز یک غنیمت بزرگی برای کشور است.
نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: اگر موانع تولید و صادرات زعفران کشور را برندارند کشورهایی مانند ازبکستان، یونان، کشمیر، ایتالیا و مراکش می‌تواند بازارهای ما را در آینده نزدیک از دستمان بگیرد.
نبودن استراتژی مناسب صادراتی در سال‌های گذشته باعث شده که طلای سرخ ایران به کشورهای دیگر قاچاق شود. جدیدترین مقصد قاچاق به افغانستان است که از آنجا به کشورهای ثالث که اتفاقا مقصد صادراتی ایران است، نظیر اسپانیا و بازارهای اروپایی می‌رود و با بسته‌بندی‌های شکیل و با برندهای مخصوص صادر می‌شود.
نایب رئیس شورای زعفران می‌گوید: در حال حاضر کشورهای دیگر اقبال بیشتری به تولید زعفران پیدا کرده‌اند و ظرفیت این را دارند در صورتی که از زعفران کشور ما حمایت نشود در آینده نزدیک بازارهای ما را بگیرند.
وی به سیاست‌های نامناسب صادراتی در کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: پیمان‌سپاری ارزی که اخیراً پس از نوسان‌های ارزی تصویب شد خیلی ناسنجیده و بدون مطالعه است. در حالی که زعفران کیلویی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار به کشورهای دیگر صادر می‌شود اما در داخل کشور صادرکنندگان را ملزم کرده‌اند که ۱۴۵۰ تومان در با ارز نیمایی بازگرداند و این اصلاً شدنی نیست و چنین فرایندی سهم صادرات ما را به شدت کاهش می‌دهد.
از میری درباره میزان صادرات زعفران امسال سؤال می‌شود وی پاسخ می‌دهد که در ۶ ماه گذشته ۴۰ درصد از نظر وزنی و ارزشی صادرات زعفران افزایش یافته است.
نایب رئیس شورای زعفران در پاسخ به اینکه دلیل رشد ۴۰ درصدی صادرات زعفران به رغم پیمان‌سپاری ارزی که جنابعالی آن را مانع صادرات می‌دانید چه بوده است، گفت: اکثر صادرکنندگان زعفران امروزه پولشویی انجام می‌دهند یعنی آنها صادرات زعفران را به عنوان ابزاری برای خروج ارز از کشور استفاده می‌کنند. وی ادامه می‌دهد: کسانی که به هر طریقی می‌خواهند ارز از کشور خارج کنند و یا محصولات دیگری را وارد کنند از صادرات زعفران به عنوان یک ابزار استفاده می‌کنند.

کد مطلب: 106654
 
Share/Save/Bookmark