میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۴۹
 
 
درباره سخنان روحانی
اگر قانون مجلس نبود از چاله به چاه افتاده بودیم
اگر قانون مجلس نبود از چاله به چاه افتاده بودیم
 
«اگر قانون مجلس نبود پیش از عید نوروز به توافق رسیده بودیم.» رئیس جمهور حسن روحانی این سخن را هفته گذشته برای چندمین بار تکرار کرد تا مقصر ناکامی‌های دولت خود را، دیگران نشان دهد.
تا پایان دوره ریاست جمهوری حسن روحانی کمتر از دو هفته دیگر باقی مانده است. دولتی که همه چشم امید خود را به لطف آمریکا دوخته بود تا شاید او با لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران به واسطه برجام بتواند مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.
مانعی بر سر راه رسیدن دولت تدبیر و امید به توافق هسته‌ای وجود نداشت الا آمریکا که با وجود امضای برجام،‌از آن خارج شد.
روحانی ۸ سال فرصت داشت تا بتواند کشور را از منافع برجام برخوردار کند اما چنین نشد چرا که به هشدارهای منتقدین و دلسوزان توجه نکرد و آنها را به باد استهزا گرفت.
با روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا دولت تدبیر و امید بار دیگر در یک خیال خام،‌امیدوار بود که آمریکا به برجام باز خواهد گشت، اما زهی خیال باطل!
آمریکای دوران جو باید برای بازگشت به برجام شرط‌هایی دارد که غیر قابل پذیرش از سوی ایران است.
ایالات متحده برای برجام تضمین نمی‌دهد همانگونه که از ابتدای آن چنین تضمینی نداده بود.
بایدن در صدد است تا مسائل منطقه و موشکی ایران را به برجام گره بزند و شرط کرده که ایران باید توانمندی موشکی خود را همچون هسته‌ای محدود کند و در منطقه‌ای که خود در آن حضور دارد ورود نکند.
علاوه بر آن لغو تحریم هم در کار نخواهد بود و تنها تعلیق بخشی از تحریم‌ها اعمال خواهد شد.
آمریکا راستی آزمایی لغو تحریم‌ها را هم نپذیرفته است.
با توجه به این ویژگی‌هایی که در جریان مذاکرات وین دیده می‌شود، آیا توافقی که روحانی از آن نام می‌برد و اعتقاد دارد که مصوبه راهبردی مجلس مانع آن شد، شدنی است؟
روحانی یکبار در دولت خود فرصت داشت تا طی مذاکرات به سبک خود،‌با آمریکا به توافق برسد،‌ توافق امضا شد اما اجرا نشد و تنها احرا کننده آن ایران بود.
هشت سال از عمر کشور صرف مذاکرات پوچ و بی‌خاصلی شد که اکنون نتایج آن دیده می‌شود.
همه وقت دولت صرف برجام شد و از امور کشور داری غافل تا جایی که اکنون مسئله تشن آبی در خوزستان به یک مسئله حاد تبدیل شده است.
آیا دولت تدبیر و امید در طول ۸ سال فرصت رسیدگی به مسئله کم آبی و بی آبی خوزستان را نداشت؟
رئیس جمهور قصد دارد با فرافکنی‌های همیشگی خود دیگران مقصر جلوه دهد و افکار عمومی را منحرف کند در حالی که مردم خود به خوبی درک می‌کنند که مسبب اوضاع به وجود آمده در کشور دولت تدبیر و امید است.
دولت روحانی در حال هزینه تراشی برای دولت بعدی است.
درباره سخنان آقای روحانی که چند از نمایندگان مجلس و شخصیت‌ها اظهار نظر کرده و به آن پاسخ داده‌اند.
*روحانی قانون لغو تحریم‌ها را نخوانده

عضو فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس گفت: به احتمال زیاد، رئیس‌جمهور قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران را مطالعه نکرده است و از محتوای آن خبری ندارد.

هادی بیگی‌نژاد در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه تصویب طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران در مجلس فرصت به نتیجه رساندن برجام را از دولت گرفت، اظهار داشت: به احتمال زیاد، رئیس‌جمهور قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران را مطالعه نکرده است و از محتوای آن خبری ندارد.
وی بیان کرد: روحانی و برخی هم‌طیفی‌های وی، در روزهای آخر کاری، به دنبال جریان‌سازی برای چند سال آینده هستند و این مباحث را مطرح می‌کنند تا بگویند که ما می‌خواستیم کار کنیم و تحریم‌ها را لغو کنیم، اما نگذاشتند که کارمان را انجام دهیم.
عضو فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس تصریح کرد: روحانی در این کار تنها نیست و جریان غرب‌گرای داخلی هم که در این هشت سال هر اقدامی را برای کوتاه آمدن در مقابل غربی‌ها انجام دادند، در حال زمینه‌سازی هستند تا در چند سال آینده بگویند ما عامل ایجاد مشکلات در کشور نبودیم و دیگران نگذاشتند تا کار خود را انجام دهیم.
بیگی‌نژاد با بیان اینکه در حال حاضر نگاهی منفی نسبت به دولت فعلی و جریان غرب‌گرای داخلی وجود دارد، گفت: جریان غرب‌گرا تلاش دارد، مشکلات را به گردن نمایندگان مجلس بیندازد، لذا به دنبال این هستند که پایانی خوب و خوش برای دولت تدبیر و امید و آینده روشنی برای تفکر سیاسی خود به وجود آورند.
وی ادامه داد: صحبت‌های روحانی درباره علل عدم رفع تحریم‌ها با واقعیت‌های جامعه سنخیتی ندارد. رئیس‌جمهور که زمانی ادعا می‌کرد تمام تحریم‌ها لغو می‌شود، باید در این باره پاسخگو باشد و بگوید کدام تحریم لغو شده است؟ هیچ تحریمی لغو نشده است.
عضو فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس با بیان اینکه هیچیک از تحریم‌های ایران لغو نشده است، تصریح کرد: رئیس‌جمهور اغلب مباحثی را مطرح می‌کند که صحت ندارد و به مردم اطلاعات غلط می‌دهد، وی باید در این روزهای پایانی دولت، دست از این کار بردارد و درباره واقعیت‌های موجود صحبت کند.
*اظهارات روحانی در مورد «قانون لغو تحریم‌ها» تحریف حقایق است

عضو مجلس خبرگان نیز با بیان اینکه «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» عاملی برای اقتدار مذاکره کنندگان در وین بود، گفت: اظهارات روحانی در مورد این قانون، تحریف و وارونه جلوه دادن حقایق است.

حجت‌الاسلام محمد حاجی ابوالقاسم دولابی در گفتگو با مهر با اشاره به آخرین اظهارات برجامی رئیس جمهور و انتقادی که به مصوبه هسته‌ای مجلس شورای اسلامی داشت، گفت: کشور ما در طول سالیان گذشته در مواجهه با دولت‌های مستکبر تجربه‌های متعددی را به دست آورده است. آمریکا به هیچ وجه حاضر نیست دست از زورگویی برداشته و در برابر حقوق ملت‌های دیگر ذره‌ای عقب نشینی کند.
وی خاطرنشان کرد: اجرای برجام هم به عنوان یکی از نمونه‌های برجسته این تجربه پیش چشم ما است، دولت اوباما همان دولتی که در آمریکا برجام را به تصویب رساند، بیشترین تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی وضع کرد. دولت آمریکا به هیچ عهد و پیمانی وفادار نیست و اگر پای منافع ملی‌اش در میان باشد به هیج پیمانی وفادار نخواهند بود.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مساله مذاکره به عنوان یک ابزار برای دفاع از حقوق و منافع کشور همواره مورد توجه بوده و هست، گفت: مذاکره‌ای می‌تواند موفقیت آمیز باشد که از موضع قدرت انجام شود. اگر مذاکره از موضع ضعف باشد، با توجه به خوی استکباری دولت آمریکا قطعاً به نتیجه نخواهد رسید.
حاجی ابوالقاسم با بیان اینکه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها که از سوی مجلس به تصویب رسید، عاملی برای اقتدار مذاکره کنندگان در مذاکرات وین بود، گفت: اینکه تصور کنیم این مصوبه باعث شد که دشمن تحریم‌ها را بر ندارد، بیش از آنکه خوش خیالی نام بگیرد تحریف و وارونه جلوه دادن حقایق و تطهیر دشمن است.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: رئیس جمهور به جای تقدیر از قانونگذاری هسته‌ای مجلس که به اقتدار مذاکره کنندگان کمک کرد، به تطهیر چهره آمریکا می‌پردازد. امروز برای همه آشکار است که اگر مصوبه مجلس هم نبود قطعاً دولت آمریکا در راستای رفع تحریم‌ها با دولت همکاری نمی‌کرد؛ همانطور که در زمان اوباما و ترامپ تحریم‌ها لغو نشد.

حاجی ابوالقاسم بیان کرد: بایدن هم ابتدا رویکرد خصمانه‌ای در قبال ایران داشت، این خوش خیالی است که مسئولان فکر می‌کنند، می‌توان مشکلات را از راه مذاکره و گفتگو حل کرد؛ البته مذاکره هم اگر از موضع قدرت باشد ممکن است بتواند به حل مسائل کمک کند اما قطعاً حل مسائل را نباید به مذاکره گره زد.
حاجی ابوالقاسم ضمن رد خلاف قانون بودن مصوبه هسته‌ای مجلس شورای اسلامی گفت: به اعتقاد من این مصوبه خلاف قانون اساسی نبوده زیرا مجلس در رأس امور است و می‌تواند در همه زمینه‌ها قانون وضع کند. این قانون از فیلتر شورای نگهبان گذشته و کسی که ضامن تشخیص مغایرت قوانین با قانون اساسی و شرع است، شورای نگهبان است.
وی در پایان تاکید کرد: وقتی شورای نگهبان این قانون را تأیید می‌کند بیانگر آن است که این قانون مغایر شرع و قانون اساسی نیست و اگر قرار باشد هر روز هر کسی ادعا کند این قانون خلاف شرع یا قانون اساسی است، دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد و مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند درست کار خود را انجام دهد.
*دولت ۸ سال معطل مذاکرات بود

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در همین زمینه گفت: تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها باعث شد که قدرت چانه‌زنی تیم مذاکره‌کننده در وین افزایش یابد.
ولی اسماعیلی در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه تصویب طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران در مجلس فرصت به نتیجه رساندن برجام را از دولت گرفت، اظهار داشت: بهتر است که رئیس‌جمهور در روزهای پایانی از عمر دولت تدبیر و امید، دیگر این مباحث را مطرح نکند، چرا که همه می‌دانند مجلس مقصر ادامه تحریم‌ها نیست.
وی بیان کرد: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران مورد تأیید مقام معظم رهبری قرار گرفت و ایشان فرمودند «باید به دقت به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها که قانون خوبی است، عمل شود».
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: مجلس با تصویب این قانون، دست برتر را به دولت داد تا مذاکرات را به خوبی انجام دهد و باعث شد که قدرت چانه‌زنی تیم مذاکره‌کننده کشورمان در مذاکرات افزایش یابد.
اسماعیلی ادامه داد: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، بسیار تأثیرگذار و فرصت خوبی است تا مسئولان دستگاه دیپلماسی ما در مذاکرات از آن استفاده کنند و حق کشورمان را از غربی‌ها بگیرند.
باید راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها در عمل محقق شود
وی ادامه داد: تأکید مجلس آن است که باید راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها در عمل محقق شود، چرا که لغو تحریم‌ها روی کاغذ هیچ فایده‌ای برای ما ندارد.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه غربی‌ها چندین سال است که دروغ می‌گویند و برای لغو تحریم‌های ایران امروز و فردا می‌کنند، اظهار داشت: تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، به غربی‌ها نشان داد که اراده و عزم ایران بسیار جدی است و ما چیزی جز رفع کامل تحریم‌ها را نمی‌پذیریم و اگر آنان همه تحریم‌ها را لغو نکنند و به تعهداتشان پایبند نباشند، ما هم تعهدات خود در برجام را انجام نمی‌دهیم.
اسماعیلی با بیان اینکه توافق برجام بده‌بستان است و همه اعضا باید تعهدات خود را انجام دهند، گفت: قرار نیست که ما فقط به تعهداتمان در برجام عمل کنیم و به آنان امتیاز دهیم و امتیازی از طرف مقابل نگیریم.
روحانی درباره علت عدم رفع تحریم‌ها فرافکنی می‌کند
وی با بیان اینکه صحبت‌های رئیس جمهور مبنی بر اینکه مجلس با تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها فرصت از بین رفتن تحریم‌ها را گرفت، فرافکنی است، اظهار داشت: از آنجایی که دولت فعلی نتوانست از مذاکرات هسته‌ای نتیجه بگیرد، مشکلات را به گردن مجلس شورای اسلامی می‌اندازد.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: نکته حائز اهمیت دیگر آن است که فقط چند ماه است که قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران به تصویب رسیده است، اما دولت روحانی هشت سال است که معطل برجام و مذاکرات است. سوال ما از دولتمردان و رئیس‌جمهور آن است که چرا در آن مقطعی که این قانون وجود نداشت، مذاکرات به جایی نرسید.
کد مطلب: 118958
 
Share/Save/Bookmark