میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۱
 
 
ناراحتی برخی از همه‌گیر شدن گفتمان رهبری
بیست دوم بهمن‌ماه سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی مردم ایران است که هر ساله با راهپیمایی باشکوه گرامی داشته می‌شود این مراسم ملی و...

بیست دوم بهمن‌ماه سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی مردم ایران است که هر ساله با راهپیمایی باشکوه گرامی داشته می‌شود این مراسم ملی و بزرگ مانند هر اتفاق عظیم دیگری حتماً دارای حواشی نیز هست که البته برخی از این حواشی خاص این رویداد نیست بلکه هر جا که مردم، مسئولین کشور را از نزدیک می‌بینند کم و بیش شاهد برخی کنش‌ها و نیز واکنش‌ها از طرف مردم به مسئولین هستیم.
همان طور که گفته شد این رفتارهای دوطرفه اختصاص به جشن ملی بیست ودوم بهمن ندارد به هر روی امسال نیز دیده شد که در شهری وقتی فرماندار شهرستان با مطالبه‌گری مردم نسبت به منویات رهبری مواجه شد با رفتاری اعتراضی خواستار توقف فرایند مطالبه‌گری مردم شد و این مطالبه‌گری را جریانی انحرافی نامید. او به فردی که در موردی پیگیر منویات رهبر بود مطلبی قریب به این مضمون گفت: «رهبری به شما چه و...» این رفتار عجیب از کسانی که روزگاری همه کاره‌ کشور بودند نیز دیده شده است زمانی که فردی چادرنشین خروج از خط رهبری را تذکر می‌دهد مسئول عالی‌رتبه سابق کشور می‌گوید: «مگر شما وکیل وصی رهبری هستید» و جملاتی از این دست.
نگارنده خود تجربه‌ای شخصی از موضوع دارد زمانی که یکی از دستورات رهبری را به شخصی که مسئولیتی در کشور دارد، ابراز داشت او در پاسخ گفت «رهبری به خود شما گفته است» این رفتارها مخصوص طیف و جناح خاصی نیست شاید بتوان در واکاوی این رفتارها به نکاتی دست یافت و فرضیه‌هایی برای آن‌ها مطرح کرد.
۱- برخی از مسئولین حقی برای مردم قائل نیستند که سخنان رهبری را از دهان مردم بشوند در واقع عده‌ای در ذهن خود این فرض را دارند که ما (یعنی آن شخص مسئول) به رهبری نزدیک‌تر هستیم، اصل ماجرا را ما می‌دانیم و... و اصلاً مردم را چه به این صحبت‌ها.
۲- رهبری، انقلاب، ارزش‌ها و... مال ما است و به مردم ربطی ندارد.
۳- سخنان رهبری خوب است تا وقتی رهبری گوینده‌ آن سخنان باشند نه وقتی توده‌ مردم آن سخن را به عنوان یک مطالبه‌عمومی مطرح کنند، جالب اینجاست که عده‌ای از مسئولین وقتی به دیدار رهبری معظم انقلاب می‌روند سخنان ایشان را یادداشت می‌کنند، در حالی که با وجود سایت دفتر رهبری و سایر وسائل ارتباطی، شاید نیازی نیز به این کار نباش، ولی وقتی مسئولین این سخنان را دهان مردم می‌شوند گویی به ایشان توهین شده است. این در حالی است که رهبری درباره مطالبه گر بودن خصوصاً جوانان می‌فرمایند:« جوان باید مطالبه کند، باید احساس کند که این مطالبه سودمند است، ثمربخش است؛ و تشویق بشود بر این مطالبه و باید احساس کند که او فقط مسئولیتش طرح سؤال و پرتاب کردن یک شعار نیست،» حتما باید گفت که انقلاب مخصوص دسته و عده‌ای خاص نیست، انقلاب محصول حرکت پابرهنگان و دلسوزی دلسوزان است، انقلاب اسلامی حرکتی منحصر به فرد است که رهبر آن مهمترین سخنانش را نه در جمع مسئولان کشور، بلکه در پیشگاه مردم مطرح می‌کند و از مردم می‌خواهد و مردم نیز به او پاسخ مثبت می‌دهند زیرا مردم مدیریت را از تفرعون و خلوص را از ریا تشخیص می‌دهند مردمی بودن بیش از شعار، مهری در نگاه می‌خواهد که بسیاری از آن محرومند و همین عامل باعث می‌شود که با مردم دچار دوگانگی شوند و در دل نیز تعجب کنند که این ارتباط میان رهبری و مردم چگونه شکل گرفته است در حالی که بسیاری از مردم حتی ایشان را از نزدیک ندیده‌اند. 

نویسنده: فرهاد ملا امینی - دبیر مجمع پیروان مهدی موعود (عج)

کد مطلب: 103251
 
Share/Save/Bookmark