میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۱۵
 
 
سرگیجه سعودی‌ها از حزب‌الله
لبنان بار دیگر به یکی از کانون‌های اصلی تحولات منطقه مبدل شده که محور آن را نیز اقدام سعد حریری مبنی بر استعفا از مقام نخست‌وزیری آن هم در سف

لبنان بار دیگر به یکی از کانون‌های اصلی تحولات منطقه مبدل شده که محور آن را نیز اقدام سعد حریری مبنی بر استعفا از مقام نخست‌وزیری آن هم در سفر به عربستان و رسانه‌های سعودی تشکیل می‌دهد. هر چند که لایه‌های پنهان این استعفا همچنان آشکار نشده اما در سخنان سران این رژیم نکات قابل توجهی وجود دارد که بخش‌هایی از اهداف این تحرکات را آشکار می‌سازد. ثامر السبهان وزیر مشاور دولت عربستان در امور کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس اعلام کرد که ملک سلمان در دیدار با سعد الحریری در ریاض درباره جزئیات مربوط به دشمنی‎های حزب‌الله علیه عربستان گفت‎و‎گو کرد. مسئول بلندپایه سعودی با بیان اینکه لبنان باید خطر حزب‎الله علیه عربستان را درک کند، افزود: نیروهای حزب‌الله در هرگونه اقدام تروریستی که عربستان را تهدید می‏کند، شرکت دارند. ما نمی‌توانیم بپذیریم که لبنان در جنگ علیه عربستان شرکت دارد.
حال این سوال مطرح می‌شود که چالش‌های ایجاد شده توسط حزب‌الله چیست که چنین خشم سعودی را به همراه داشته است؟ بررسی کارنامه سعودی نشان می‌دهد که این رژیم در لبنان نفوذ قابل توجهی داشته و این کشور را به محلی برای جولان خود و سیاست‌هایش مبدل ساخته و تلاش دارد تا مانند یک مستعمره از آن بهره‌برداری کند. نکته مهم آنکه مقاومت لبنان شامل حزب‌الله، جنبش امل و حتی جریان‌های غیر اسلامی نظیر جنبش میهنی آزاد و گروه‌های قومی و دینی توانسته‌اند با پشتوانه مردمی این سلطه‌گری سعودی را به چالش کشیده و لبنان را به سمت استقلال تصمیم‌گیری در داخل و خارج سوق دهند که تشکیل دولت، انتخاب رئیس‌جمهور و تلاش برای برگزاری انتخابات پارلمانی ۲۰۱۷ در کنار استقلال رای لبنان در اتحادیه عرب و معادلات منطقه از جمله در قبال سوریه و فلسطین، نمودی از این رفتار است.
مسئله دیگر آنکه عربستان همواره سناریوی بحران‌سازی در منطقه را اجرا کرده چنانکه تروریسم اجاره‌ای غربی در منطقه تحت حمایت سعودی اقدام به نابودی سوریه، عراق، لبنان و سایر نقاط منطقه گرفته. همچنین سعودی مستقیما در یمن به کشتار مردم می‌پردازد. مقاومت لبنان از یک سو مستقیما با سیاست تروریسم پروری سعودی مقابله کرده چنانکه جهانیان اذعان دارند حزب‌الله در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. در همین حال مقاومت لبنان به الگویی برای مردم یمن در برابر تجاوز سعودی مبدل شده است که نتیجه آن شکست ائتلاف سعودی - آمریکایی در یمن است.
نکته دیگر هماهنگی سعودی با صهیونیست‌ها و آمریکا علیه مقاومت منطقه است چنانکه وزارت خارجه رژیم صهیونیستی از سفارتخانه‌هایش خواست تا کشورهای مختلف را به حمایت از عربستان و مخالفت با حضور حزب‌الله در دولت لبنان فرا بخوانند. در همین حال مجلس نمایندگان آمریکا گزارش می‌دهد که پیش‌نویس قطعنامه‌ای را که شامل قطع حمایت‌های نظامی آمریکا از ائتلاف سعودی علیه یمن و حلقه تکمیلی آن اعمال تحریم علیه حزب‌الله لبنان است.
به هر تقدیر می‌توان گفت خشم سعودی در اصل برگرفته از نگرانی این رژیم از استقلال و آزادی لبنان و نقش آن در امنیت و ثبات منطقه است که در لوای مقابله با حزب‌الله به دنبال نابود‌سازی این شرایط و تبدیل لبنان به کشوری دست‌نشانده و وابسته به خود است تا مقاومت لبنان مانع از تحقق این طراحی شده است. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 101758
 
Share/Save/Bookmark