میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۴۹
 
 
ماجراهاي يك لشگركشي
تجاوز تركيه به خاك سوريه با هماهنگي و همكاري آمريكا از محورهاي اصلي محافل رسانه اي جهان گرديده است...

تجاوز تركيه به خاك سوريه با هماهنگي و همكاري آمريكا از محورهاي اصلي محافل رسانه اي جهان گرديده است. آنچه تركيه و آمريكا ادعا مي‌كنند مبارزه با داعش است چنانكه تركيه اعلام كرده صدها عضو داعش را بازداشت كرده و اوباما رئيس‌جمهور آمريكا نيز در گفت‌وگو با بي‌بي‌سي برهماهنگي آمريكا با تركيه در مقابله با ورود عناصر داعش از سوريه به تركيه سخن گفته است.
اين سخنان در حالي مطرح شده كه نه آمريكا و نه تركيه هيچ همكاري با نظام سوريه در مبارزه با داعش صورت نداده و حتي حذف نظام سوريه را مطرح كرده‌اند. با توجه به اذعان جهاني مبني بر قرار داشتن نظام سوريه در مبارزه با تروريسم و البته داعش، به صراحت مي‌توان گفت كه ادعاي آمريكا و تركيه مبني بر مقابله با داعش در حالي كه رويكردي به نظام سوريه ندارند ادعايي واهي و توجيه‌گرايانه است. با اين شرايط اين سوال پيش مي‌آيد كه هدف اصلي اين كشورها در اقدام نظامي در سوريه چيست؟
پاسخ به اين پرسش را در دو حوزه اهداف شخصي اردوغان رئيس‌جمهور تركيه و اهداف مشترك وي با اوباما جست‌وجو كرد. نتايج انتخابات اخير تركيه نشان داد كه حزب عدالت و توسعه به رياست اردوغان و نخست‌وزيري داوود اوغلو توان تشكيل دولت مستقل را ندارد در حالي كه حاضر به تقسيم قدرت با ساير احزاب نمي‌باشند. گزينه برگزاري انتخابات زودهنگام اولويت اردوغان براي رسيدن به تشكيل دولت مستقل است. در اين ميان دو رويكرد از سوي دولتمردان آنكارا صورت مي‌گيرد.
از يك‌سو با برجسته‌سازي نقش برخي جريان‌ها از جمله كردها در ناآرامي‌هاي اخير تركيه به تخريب جايگاه مردمي آنان مي‌پردازند و از سوي ديگر با انجام عمليات در سوريه با ادعاي مقابله با داعش و برجسته‌سازي تلفات داعش سعي دارند تا خود را تنها تحقق بخش امنيت براي تركيه معرفي نمايند. اردوغان با اين رويكرد سعي در سوق دادن آراي مردمي به سمت عدالت و توسعه در انتخابات زود هنگام است. در نقطه مقابل اوباما نيز از يك‌سو به دنبال نمايش چهره يك مبارز با تروريسم براي تقويت موقعيت مردمي خود است و از سوي ديگر سعي دارد با بحران‌سازي در سوريه رضايت ارتجاع عربي و رژيم صهيونيستي را كسب نمايد.
در اين ميان يك هدف مشترك براي اوباما و اردوغان وجود دارد و آن ايجاد منطقه امن براي مهره‌هاي خود در جمع گروه‌هاي تروريستي و از جمله گروه ارتش آزاد و نيروهاي به اصطلاح معارضان ميانه‌رو سوري كه در تركيه آموزش ديده‌اند هستند تا از آنها براي سرنگوني نظام سوريه بهره گيرند كه حملات اخير تركيه و آمريكا به سوريه را مي‌توان در اين چارچوب دانست. به عبارتي آنها بار ديگر سناريوي تروريسم خوب و بد را اجرا مي‌سازند كه هدف نهايي آن نابودسازي سوريه و ادامه بحران در منطقه است.

کد مطلب: 93035
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark