میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
۳۵مجتمع شورای حل اختلاف ویژه اصحاب فرهنگ هنر و رسانه گشایش یافت
سخنگوی قوه قضاییه: بنای دستگاه قضایی در دوره تحول پذیرش نقد با سعه صدر است

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در دوره تحول، بنای ما در دستگاه قضایی این است که با سعه صدر پذیرای نقد‌ها باشیم و حتی نسبت به بی‌مهری‌ها و ناسزا‌هایی که بعضا صورت می‌گیرد، واکنش صریح نشان ندهیم.
غلامحسین اسماعیلی در آیین گشایش ۳۵مجتمع شورای حل اختلاف ویژه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه ضمن تبریک ایام پربرکت ذی‌الحجه اظهار کرد: روز خبرنگار را نیز خدمت جامعه رسانه‌ای کشور و همه مرتبطین با این حوزه مهم تبریک می‌گویم و یاد و خاطره شهید صارمی و همه کسانی را که برای اعتلای نظام جان‌شان را فدا کرده‌اند گرامی می‌داریم.
رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه در ادامه با اشاره به ضرورت بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های شورا‌های حل اختلاف گفت: من اخیرا به سبب انتساب خود به سمت سخنگویی دستگاه قضا، قرابت و پیوندی با جامعه رسانه‌ای کشور پیدا کردم و به این سبب به موضوع اهمیت حل و فصل مسائل رسانه‌ای از طریق ساز و کار شورا‌های حل و اختلاف بیشتر اذعان و اعتقاد پیدا کردم.
سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: ان شاءالله که برای هیچ کدام از اهالی فرهنگ، هنر، رسانه و ما موضوعی برای ارجاع به شورا‌های حل اختلاف پیش نیاید، اما به سبب کارکرد‌های اجتماعی موجود، ایجاد چنین اختلافاتی اجتناب‌ناپذیر است؛ البته من پیش‌تر در یک جمع پزشکی اظهار کردم که امیدوارم روزی نان ما در دستگاه قضا و نان شما در جامعه پزشکی آجر شود و جامعه ما به سطحی برسد که چه از بعد سلامت جسمانی و چه از بعد سلامت رفتاری مردم نیازی به مراجعه به جامعه پزشکی و جامعه قضایی نداشته باشند.
اسماعیلی در ادامه با اشاره به نگرش‌ها و برنامه‌های تحولی در قوه قضاییه در دوره جدید گفت: در عناوین و برنامه‌هایی که در دوره تحول مورد نظر ریاست قوه قضاییه است، توسعه ارتباطات دستگاه قضایی با جامعه رسانه‌ای، هنری و فرهنگی کشور و در یک میزان گسترده‌تر با جامعه نخبگانی کشور می‌باشد.
وی بیان داشت: جامعه رسانه‌ای و فرهنگی و هنری کشور علاوه بر اینکه به صورت مستقل یکی از جامعه‌های مخاطب ما محسوب می‌شود، کانالی برای تعامل ما در دستگاه قضایی با شهروندان و آحاد جامعه است و معتقدیم جامعه مطبوعاتی کشور می‌تواند به عنوان یک کانال ارتباطی با شهروندان به ما یاری رساند.
سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به ابلاغ دستورالعمل حفظ ارزش‌های اسلامی و کرامت انسانی توسط ریاست قوه قضاییه گفت: معتقدیم که در حوزه حفظ کرامت انسانی و ارزش‌های اسلامی، جامعه فرهنگی و رسانه‌ای کشور بسیار می‌تواند نقش‌آفرین باشد و ابلاغ دستورالعمل حفظ ارزش‌های اسلامی و کرامت انسانی از سوی رئیس قوه قضاییه که در چارچوب همین مقوله می‌باشد نیز در تمام فرآیند‌های قضایی و غیرقضایی قوه قضاییه ما را در جهت نیل به اهداف‌مان کمک می‌کند.
رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه افزود: در دوره جدید بنا داریم تا آنجایی که ضرورت‌ها ایجاب می‌کند شکایتی را از اصحاب فرهنگ و رسانه مطرح نکنیم؛ همین دیروز پرونده شکایت از فردی را بررسی می‌کردم که در دوره قبل مصاحبه‌ای تلویزیونی را انجام داده بود؛ اگرچه اعتقاد داریم مطالب بیان شده در آن مصاحبه صحیح نیست، اما بنای ما گذشت و سعه صدر است و این رویکرد را در دوره جدید دنبال می‌کنیم.
وی ادامه داد: امروز با توجه به تخصصی شدن همه امور در جامعه این اقتضا وجود دارد که فرآیند‌های قضایی هم به صورت تخصصی مورد پیگیری قرار گیرد و از مشاوران کارآزموده و مورد وثوق بیشتری در پیگیری پرونده‌های قضایی بهره گرفته شود.
رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه در ادامه با اشاره به انتظارات متقابل دستگاه قضایی از اصحاب فرهنگ و رسانه بیان داشت: همان طور که ما در دستگاه قضایی به دنبال تحول در فرآیند‌ها و برنامه‌ها هستیم از عزیزان و دوستان در حوزه فرهنگ و رسانه نیز انتظار تحقق تحول داریم و معتقدیم رویکرد تحولی ما نباید یکجانبه‌گرایانه باشد؛ بلکه باید اصحاب فرهنگ و رسانه نیز در اخلاق و رفتار و نوشتار و سایر شئون مرتبط با خود، تحولی را محقق کنند و در سایه این تحول کمترین لغزش‌ها از سوی آن‌ها صورت گیرد.
سخنگوی دستگاه قضا در ادامه با بیان خاطره‌ای از پدر عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: من در دوره بعد از انقلاب در مشهد از متلمذان خاص کرسی درس و بحث آیت‌الله صالحی مدرس بودمََ. ایشان همواره در اثنای تدریس خود که از غنای علمی و بیان بلیغ برخوردار بود، مزاح و شوخی می‌کردند؛ اما در یک مقطعی ما شاهد بودیم که ایشان به سبب اینکه مسئولیت امام جماعت یک مسجد را نیز برعهده گرفته بودند، دیگر مانند گذشته مطایبه و مزاح نمی‌کردند و معتقد بودند اگرچه مزاح کردن با معلمی سازگار است، اما این امر متناسب با شان امام جماعت یک مسجد نیست.
رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه تاکید کرد: امروز چهره‌هایی که در جامعه ما مخاطبین خاص دارند و در حوزه‌های فرهنگی و رسانه‌ای فعالیت می‌کنند، باید اقتضائات را بشناسند و به آن‌ها عمل کنند. انتظارات ما از جامعه رسانه‌ای حتی از انتظارات‌مان از جامعه پزشکی نیز بیشتر است؛ چرا که پزشکان در یک مقطع خاص با تعداد محدودی از بیماران مراجعه کننده به خود سروکار دارند؛ اما جامعه رسانه‌ای کشور با مجموعه شهروندان مرتبط است؛ بنابراین اهالی این حوزه از این حیث که برای جامعه الگو و اثرگذار هستند، باید اقتضائات لازم را رعایت کنند. 

کد مطلب: 110253
 
Share/Save/Bookmark