میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۵
 
 
نماینده مردم تهران:
خروج از پروتکل الحاقی به معنای خروج از برجام و NPT نیست

نماینده مردم تهران در مجلس گفت مصوبه مجلس برای خروج از پروتکل الحاقی به تایید شورای عالی امنیت ملی و مسئولان نظام رسیده است.
سید محمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی روز گذشته در جمع خبرنگاران در آستانه ۵ اسفند که زمان خروج ایران از پروتکل الحاقی در صورت عدم لغو تحریم ها است، گفت: دغدغه نمایندگان موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه است و با این حال باید تأکید کرد که مشکل اصلی کشور تحریم ها نیست بلکه تنها ۳۰ درصد تحریم‌ها بوده و ۷۰ درصد آن مربوط به مدیریت ناکارآمد و فاسد در کشور است.
وی ادامه داد: روحانی و ظریف از سال ۸۲ تا ۸۴، مذاکراتی را آغاز کردند تا تحریم ها برداشته شود و از سال ۹۲ تا ۹۴ نیز این مذاکرات ادامه پیدا کرد و به پایان رسید که حاصل آن برجامی بود که عایدی برای مردم نداشت.
نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه ۴ نوع تحریم هسته ای، موشکی، حقوق بشر و منطقه(که باعث شد حاج قاسم را تروریست معرفی کنند) باید لغو شود، اظهار داشت: نکته اساسی برجام و تعهدی که ایران داد این بود که ۷۵ درصد تحریم ها بماند و صرفا روی ۲۵ درصد مابقی صحبت شد همچنین صرفا مقرر شده بود تحریم های هسته ای برداشته شود.
نبویان در ادامه تحریم هسته ای را نیز حول محور ۴ موضوع آموزش، تجارت، بانکی و انرژی معرفی کرد و افزود: در برجام از ایران تعهد گرفته شد که دو مورد از این تحریم ها نیز برداشته نشود که ۲۵ درصد تحریم هایی که باید لغو می شد به ۱۲.۵ درصد کاهش یافت لذا تمام این بحث ها روی ۱۲.۵ درصد یعنی تحریم های حوزه بانکی و انرژی است.
وی ادامه داد: شرط اول برجام نیز این بود که ایران تمام تعهدات خود را اجرا کند که بسیار سنگین بود و شامل تعطیلی فردو و بتن ریزی رآکتور اراک بود که بعد از آن آژانس نیز باید راستی آزمایی می کرد و مقرر شده بود ۲۷ دی ۹۴ تحریم های بانکی برداشته شود اما اوبامای دموکرات این تحریم ها را لغو نکرد و در سال ۹۷، ترامپ آنها را افزایش هم داد.
نماینده تهران در مجلس یادآور شد: مشاهده کردیم ۵ سال دولت به صورت یکطرفه تعهدات برجام را اجرا کرد اما هیچ اقدامی از طرف های عضو برجام صورت نگرفت که تأکید کردیم نباید اقدامات یکطرفه باشد و دولت نیز چند اقدام کاهشی را آغاز کرد؛ برای مثال قرار بود درصد غنی سازی ۳.۶۷ درصد باشد که میزان آن را به ۴.۱ درصد و ذخیره ۳۰۰ کیلو را نیز به ۳ هزار کیلو رساندیم اما بی فایده بود.
وی در ادامه با بیان اینکه مصوبه مجلس برای خروج از پروتکل الحاقی به تأیید شورای عالی امنیت ملی و مسئولان نظام رسیده، عنوان کرد: از این رو جمهوری اسلامی از پروتکل خارج می شود و وعده های آمریکا و اروپا هیچ ارزشی ندارد چنانچه پیش از این وعده های بسیاری دریافت کردیم که به هیچ یک عمل نشد.
نبویان همچنین تأکید کرد: مجلس به دنبال احقاق حقوق مردم و لغو کامل تحریم ها است که در صورت عدم لغو، قطعا ما حقوق ملت را از دست نمی دهیم لذا صرفا وعده های عملی طرف های برجامی ارزش خواهد داشت.

کد مطلب: 117265
 
Share/Save/Bookmark