میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۰
 
 
مدیرعامل شرکت گروه مپنا اعلام کرد
ورود ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار طی یکسال

مدیرعامل شرکت گروه مپنا گفت: مپنا به‌عنوان یک دستگاه حل مسئله در اختیار کشور و منافع ملی، این آمادگی را دارد که از همین الآن تا سال آینده ۵هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار بیاورد.
عباس علی‌آبادی اظهار داشت: تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی یکی از مهمترین اقدامات در صنعت برق در راستای حفاظت از محیط زیست و بهبود شرایط زندگی مردم است و نقش مؤثری در صرفه‌جویی در مصرف سوخت دارد. وی افزود: این موضوع از سالها پیش در دستور کار قرار گرفت و گروه مپنا اولین بنگاهی بود که در راستای اجرای آن داوطلب شد.
علی‌آبادی با بیان اینکه "امکان تأمین مالی تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی براساس قانون در دل اجرای این طرح قرار دارد"، گفت: براساس قانونی که در این خصوص تصویب شد، شرکت‌هایی که دارای نیروگاه هستند در صورتی که نیروگاه خود را از سیکل ساده به سیکل ترکیبی تبدیل کنند، از محل سوختی که صرفه‌جویی می‌شود، سرمایه گذاری انجام‌شده بازپرداخت خواهد شد.
وی ادامه داد: در صنعت برق ایران بیشترین تولید برق را از محل نیروگاههای حرارتی انجام می‌دهیم و کاهش مصرف سوخت و افزایش راندمان که دو مقوله مهم در بخش تولید برق حرارتی هستند، با تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی محقق می‌شوند.
مدیرعامل شرکت گروه مپنا با ابراز اینکه متوسط راندمان نیروگاههای کشور حدود ۳۷ درصد است، گفت: با تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی راندمان نیروگاهها از حدود ۳۰ درصد به بیش از ۵۰ درصد ارتقا می‌یابد. وی افزود: استفاده از ظرفیت قانونی بهره‌مندی از منابع مالی حاصل از صرفه‌جویی سوخت، نیازمند مساعدت وزارت نیرو و وزارت نفت است.
علی‌آبادی تصریح کرد: ۱۶۰ واحد سیکل ساده گازی در کشور وجود دارد که مستعد تبدیل شدن به سیکل ترکیبی است که در این صورت حداقل ۸ هزار مگاوات ظرفیت جدید تولید برق بدون مصرف سوخت بیشتر، ایجاد خواهد شد.
وی ادامه داد: امکان این وجود دارد که در بازه زمانی حدود ۵ سال تمام واحدهای سیکل ساده موجود به واحدهای سیکل ترکیبی تبدیل شوند. مدیرعامل شرکت گروه مپنا با اشاره به خاموشی‌های متعدد تابستان سال‌جاری گفت: بسیار جای تأسف است کشوری که یکی از افتخاراتش این است که یکی از بزرگترین نیروگاه‌سازهای دنیاست و در صنعت برق به خودکفایی رسیده، امروز با این مقدار از خاموشی‌ها مواجه شود. وی افزود: من اعلام می‌کنم هیچ ضعفی در صنعت برق ایران از لحاظ فنی وجود ندارد و اگر امروز به این شرایط رسیده‌ایم، اشکال اصلی در اقتصاد برق است.
علی‌آبادی تأکید کرد: اشکال در اقتصاد برق موجب شده تا منابع لازم با کندی به صنعت برق بازگردد و در بسیاری از مواقع برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای، منابع کافی وجود نداشته باشد. تسنیم

کد مطلب: 105268
 
Share/Save/Bookmark