میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۶
 
 
باران به کمک حال بد هوا آمد
در غیاب آنهایی که باید راهکار درستی برای حال بد هوا تعبیه می‌کردند اما باران صبحگاهی...

در غیاب آنهایی که باید راهکار درستی برای حال بد هوا تعبیه می‌کردند اما باران صبحگاهی چهره آلوده شهر تهران را اندکی شست‌و‌شو داد تا حال هوای آلوده پایتخت و چند شهر دیگر که از اواسط هفته گذشته نفسشان به شماره افتاده بود بهتر شود.
باز هم باد و باران به داد نفس مردمی رسید که سه سال و نیم است که به سیاست‌های محیط‌زیستی دولت و خانم ابتکار دل خوش کرده اند. پیش از این در خاطره‌ها داریم که وضعیت هوای شهر تهران در روزهای اخیر به دلیل آن‌چه وارونگی دما می‌خوانند، بسیار آلوده گزارش و باعث تعطیلی مدارس در این شهر شده است.
آلودگی هوای ناشی از غلظت آلاینده‌ها و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون که از ۱۱ روز گذشته به طور مستمر در کلانشهرها و به‌ویژه استان تهران به‌وجود آمده همچنان کیفیت هوای پایتخت را در شرایط ناسالم قرار داده است.
برپایه این گزارش،‌سامانه فعالی که از روز گذشته از غرب و شمال غرب وارد کشور شده و در مناطق شمالی کشور بارش‌های خوبی به همراه داشته است، به تدریج وارد کرج و تهران شده و بارید تا مردم نفسی تازه کنند هر چند که کیفیت هوا هنوز مطلوب نشده است اما بخشی از مشکلات وارونگی دما و آلودگی را برطرف کرده است.
همچنین نفوذ این سامانه موجب شد تا همزمان با روز اربعین حسینی نسبت به روزهای گذشته شاهد کاهش دمای ۸ درجه‌ای در تهران باشیم و این افت دما تا جنوبی‌ترین نقاط کشور هم نفوذ می‌کند به طوری که در سه تا چهار روز آینده در کل کشور بین ۱۰ تا ۱۵ درجه افت دما خواهیم داشت.
هواشناسی هم این خبر خوب را منتشر کرد که پیش‌بینی می‌شود که بارندگی متناوب باشد و به نسبت بارش خوبی را شاهد باشیم، این سامانه تا دوشنبه در تهران فعال است. البته قرار است امروز (دوشنبه) در پایتخت برف ببارد و هوا سردتر شود. هر چند که بارندگی و برف با توجه به مشکل دیگر کشور مبنی بر لغزنده بودن جاده‌ها و آبگرفتی‌های احتمالی مشکلات جدیدی چون ترافیک‌های طولانی را با خود به همراه می‌آورد اما شاید برای مردمی که یک هفته خاک و آلودگی تنفس کردند تحمل ترافیک در هوای متبوع آسان‌تر از هوای ناپاک باشد.
به هر حال باران آمد و هوا را خوش کرد و البته در همین هوای خوش آنهایی که در آلودگی تهران روزه سکوت گرفته و چمدان بسته از شهر رفته بودند دوباره برگشتند و درباره نظریه‌های جدیدی گفتند که باعث شده است حال هوا بهتر از چهار سال پیش باشد!
آنها آمدند و باز مشکل این هفته آلودگی را هم بر سر دولت قبل خورد کردند و انگار نه انگار که سه سال و نیم خودشان سکان‌دار مسئولیت شده‌اند. حال هوا امروز با رحمت الهی و نزول باران بهتر شده است اما کاش مسئولان از این فرصت استفاده و راهکار بلند مدتی برای حال بدهوا بیندیشند به جای گرفتن انگشت اتهام به سمت یکدیگر.

سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 97626
 
Share/Save/Bookmark