میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۶
 
 
حاشیه‌های جلسه هیأت دولت تحت تأثیر سخنان رئیس جمهور در یزد

سخنان رئیس جمهور در یزد در حاشیه جلسه هیأت دولت نیز بازتاب داشت و بسیاری از پرسش‌های خبرنگاران از اعضای کابینه در همین زمینه بود.
رئیس دفتر رئیس جمهور درباره ۱۸ میلیارد داری که آقای روحانی در سخنانش به آن اشاره کرد با بیان اینکه جزئیات عدم مفقودی ۱۸ میلیارد دلار در هیات دولت مطرح شد گفت: آقایان زنگنه، دژپسند و همتی از جمله افرادی بودند که در این باره گزارش دادند. محمود واعظی در باره اینکه چرا رییس جمهور در سخنانش در یزد درباره مطرح نکردن جزییات عدم مفقودی ۱۸ میلیارد دلار توضیخ نداد گفت: حسن روحانی جزییات پرونده را همانجا مطرح کردند.
وی افزود: در جلسه هیات دولت جزئیاتی در این باره مطرح شد که آقایان زنگنه، دژپسند و همتی جزییات را می‌گویند؛ آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی هم درباره عدم مفقودی ۱۸ میلیارد را گفته و بقیه هم می‌گویند.

سکوت نوبخت در واکنش به سوالی درباره جزئیات اظهارات رئیس‌جمهور
رئیس سازمان برنامه و بودجه در مقابل سوالی درباره جزئیات اظهارات رئیس‌جمهور در یزد سکوت کرد.
محمدباقر نوبخت پس از حضور در میان خبرنگاران پس از پایان جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه جزئیات ادعای رئیس جمهور در مورد اینکه نهادی ۹۴۷ میلیون دلار گرفته چیست؟، سکوت کرد.

۶۰ میلیون نفر مشمول دریافت حمایت‌های معیشتی دولت هستند
علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیات با بیان اینکه در جلسه دولت حدود سه ساعت درخصوص چگونگی حمایت اجتماعی و معیشتی از هفت دهک جامعه بحث شد، اظهار داشت: پیش از این، هم رئیس‌جمهوری و هم من مساله را تا حدودی باز کرده‌ بودیم. ابعاد، چگونگی خانوارهایی که مشمول این مساله می‌شوند، چگونگی شیوه اعتراض، تامین منابع درآمد و... مورد بررسی قرار گرفت.
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امروز تاکید شد این طرح بیش از ۱۸ میلیون خانوار و احیانا افرادی که بیرون از این محاسبات مانده‌اند، در بر خواهد گرفت، تصریح کرد: این افراد با درگاهی که وزارت رفاه مشخص خواهد کرد - که بر دو سازمان حمایتی ما مستقر می‌شود - حدود ۶۰ میلیون نفر را شامل می‌شود که مشمول دریافت حمایت‌های اجتماعی معیشتی هستند.
ربیعی ادامه داد: امروز در مورد شیوه انتخاب بیش از ۱۸ میلیون خانوار بحث شد. ترکیبی از درآمد، شاخص‌های برخورداری و گروه‌های هدف مشخص تعیین‌کننده هستند.
وی با بیان اینکه این شمولیت نه تنها دهک‌های پایین بلکه طبقات متوسط به پایین را هم در بر خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: براساس مطالعات ما، دهک‌هایی که درآمد بسیار بالا دارند، از این طرح خارج می‌شوند. شیوه اعتراض باز است. امروز تصمیم گرفته شد هر زمان اعتراض پذیرفته شود، این پول برای افراد معترض ذخیره شود. هیچ جای نگرانی نیست و با دقت فرمانداران، بخشداران، ستاد اجرایی وزارت رفاه و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با هماهنگی با یکدیگر به سرعت این رسیدگی‌ها را انجام خواهند داد.
وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات رئیس جمهوری در یزد و ارقامی که مطرح شد، همچنین درباره اوراق خریداری شده مدنظر رییس جمهور در دولت اصلاحات و اینکه سر رسید آن در همین دولت بوده، گفت: امروز در دولت تاکید شد که تمام دستگاه‌ها و وزارتخانه اطلاعات مشروح درباره صحبت های روحانی را ارائه دهند.
ربیعی با بیان اینکه بارها درباره ۱۸ میلیارد دلار ارز توضیح داده شد، تصریح کرد: آیا شیوه تبلیغات در زمینه مقابله با فساد دو قطبی کردن نبود؟ جامعه این احساس را دارد که این اقدام همه گیر بوده است؟ حاشیه‌سازی‌هایی که صورت می‌گیرد به مبارزه با فساد آسیب می‌زند وگرنه رئیس جمهوری در انجام رسالت خود پایدار خواهد بود.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره سهمیه‌بندی بنزین گفت: هفته دیگر اعلام خواهم کرد. سناریوهای مختلفی هست که تامین منابع از کجا صورت می‌گیرد و این‌طور نیست که ما یک جا متمرکز شده باشیم.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد این موضوع که گزارش دیوان محاسبات در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی اعلام شده و آنان بیان کردند که این حراج منابع ارزی است؟ اظهار داشت: این اتهامی است که به دولت می زنند، وقتی این رقم ارز را اعلام کردیم و پول به بازار تزریق شد گفتند چه قدر واردات زیاد شده است نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۰ میلیون دلار افزایش پیدا کرد؟ آیا ارز ۴۲۰۰ را می توانیم از دارو و اقلام وزارت کشاورزی برداریم؟ امسال هم اگر گذاشتیم برای این بود که به مرور به تعادل و توازن قیمت برسانیم.

بانک‌ها نباید بابت رمز یکبار مصرف هزینه‌ بگیرند
عبدالناصر همتی درباره ۱۸ میلیارد دلار اظهار داشت: ما توضیح دادیم، اطلاع‌رسانی هم کردیم و ۱۹.۳ میلیارد دلار تامین ارز شده بود و در مقابل ۱۷.۸ میلیارد دلار کالا وارد شده و بقیه آن هم اگر وارد نشده به تعزیرات ارجاع دادیم که بررسی می‌کند که حدود ۱.۲ میلیارد دلار است.
رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا منظور تزریق ارزی است که در سال ۹۶ و ۹۷ شده است، گفت: آن که همیشه بوده است یعنی در سال‌های ۹۴، ۹۵، ۹۶. بالاخره بانک مرکزی همیشه در بازار مداخله می‌کرده که امری طبیعی بوده که بر اساس سیاست‌هایی که برای کنترل نرخ ارز داشتند، انجام می‌دادند.
وی درباره هزینه‌های رمز دوم یک‌بار مصرف نیز گفت: رمز دوم که باید استفاده شود یکی از کارهای ضروری است. الان تعداد زیادی از شکایت‌هایی که به پلیس فتا می‌شود در ارتباط با سو‌ءاستفاده‌هایی است که از تراکنش‌های بانکی است که افراد بدون کارت انجام می‌دهند صورت می‌گیرد.
رئیس‌کل بانک مرکزی ادامه داد: آنچه ما تصمیم گرفتیم این است که از اول دی ماه این را برقرار خواهیم کرد. درباره هزینه هم از ابتدا گفتیم هیچ‌کس نباید از مردم در این رابطه هزینه‌ای بگیرند. نه بانک‌ها هزینه‌ای خواهند گرفت و نه بانک مرکزی. این‌ها را خود بانک‌ها تامین خواهند کرد. (این کار) بخشی از اقدامات بانک‌‌ها برای تامین مشتری‌هایشان است، بنابراین هیچ هزینه‌ای از این بابت به مشتری‌ها نباید تحمیل شود.
همتی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از آنجایی که رئیس‌جمهور ماموریتی برای ارائه گزارش به بانک مرکزی دادند آیا این گزارش به افکار عمومی می‌رسد؟ گفت: بله الان توضیح دادم.

لازم باشد شب انتخابات هم استانداران و فرمانداران را تغییر می‌دهم
عبدالرضا رحمانی فضلی با اشاره به اظهارات اخیر دبیر شورای نگهبان درباره تغییر فرمانداران و استانداران اظهار کرد: براساس قانون و بنابر وظیفه‌ای که دارم هر زمان که احساس کنم منافع مردم، اجرای قانون و انجام ماموریت‌ها و مسئولیت‌ها در جابه‌جایی استانداران و فرمانداران است حتما این کار را انجام می‌دهم، قبلا هم گفته‌ام که اگر لازم باشد در شب انتخابات هم این کار را انجام می‌دهم.
وزیر کشور گفت: من درباره مساله تغییر استانداران و فرمانداران به صورت حضوری به آیت الله جنتی توضیح دادم و گفتم ما با قانونی در بحث بازنشستگان مواجه شدیم. بعضی استانداران بازنشسته شدند و بعضی هم پست های بالاتری گرفتند.
وی همچنین تاکید کرد: به عنوان وزیر کشور میگویم محال است بگذارم حق قانونی کسی چه رای دهنده و چه نامزد انتخابات از بین برود. تمام تلاشم را در این مسیر خواهم کرد بنابراین خواهش دارم فضا را آرام نگه داریم.

فساد در وزارت صنعت را تکذیب می‌کنم
رضا رحمانی در پاسخ به پرسشی درباره صحت برخی اسناد منتشر شده در فضای مجازی در خصوص فساد در این وزارتخانه اظهار کرد: همه‌اش دروغ و کذب است.
رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران ادامه داد: هرکسی هر مدرکی در این خصوص دارد برای من ارسال کند؛ من بیشتر و تندتر از همه با این موضوع برخورد خواهم کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در پاسخ به پرسشی درباره‌ اعلام نظر وزارت اطلاعات در خصوص همکاری شرکت فیلیپ موریس با ایران اظهار کرد: نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت طی مراحل قانونی است؛ و زمانی همکاری با این شرکت را تایید نکرده بودند، ما هم اقدام نکردیم الان نیز اگر این همکاری را تایید کنند، اقدام لازم انجام خواهد شد و هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد. ما تابع قانون هستیم.

واکنش وزیر دفاع به تحریم فرماندهان نیروهای مسلح
سرتیپ حاتمی به تحریم تعدادی از فرماندهان نیروهای مسلح ایران از سوی دولت آمریکا واکنش نشان داد.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار داشت: نیروهای مسلح ما همواره به عنوان خار چشم دشمنان مورد هدف آمریکایی‌ها بوده و این بار هم تعدادی از فرماندهان عزیز ما را مورد تحریم قرار دادند که هیچ اثری نخواهد داشت.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه تحریم برخی از فرماندهان تأثیری در اداره نیروهای مسلح هم نخواهد داشت، گفت: ما اصولاً نیروهای مسلح را به شکل خودکفا و متکی به توانمندی‌های داخل اداره می‌کنیم که این نوع حرکات اثری بر اداره نیروهای مسلح نخواهد داشت.

فراخوان ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن
در استان تهران تا آذر
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ثبت‌نام طرح ملی اقدام مسکن در استان تهران در اولویت سوم قرار دارد گفت: فراخوان ثبت نام آن تا آذرماه اعلام می‌شود. محمد اسلامی درباره طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران گفت: اراضی دولتی که قابلیت برنامه‌ریزی برای آغاز طرح ملی اقدام مسکن داشتند در این طرح مد نظر قرار دادیم.

کد مطلب: 111568
 
Share/Save/Bookmark