میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
راهکار عراق چیست؟
عراق که از سال ۲۰۰۳ با حضور نیروهای آمریکایی تاکنون روی آرامش ندیده است همچنان با بحران‌های امنیتی مواجه است. گزارش‌ها نشان...

عراق که از سال ۲۰۰۳ با حضور نیروهای آمریکایی تاکنون روی آرامش ندیده است همچنان با بحران‌های امنیتی مواجه است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که گروه‌های تروریستی که اتز سال ۲۰۱۴ در عراق اوج گرفتند به رغم مبارزه گسترده عراقی‌ها با تروریسم همچنان به حیات خود ادامه می‌دهند. در کنار این مباحث یک نکته قابل توجه مشاهده می‌شود و آن اینکه دبیرکل نُجَباء، امریکا را عامل تضعیف سیستم پدافند هوایی عراق معرفی کرد و گفت: حزب بارزانی نیز مانع تجهیز کشور به این سامانه شده است. شیخ اکرم الکعبی گفته است امریکایی‌ها سیستم پدافند هوایی عراق را از کار انداخته و تضعیف کرده‌اند و حزب بارزانی که سابقه همکاری با صدام در سرکوب کردها را در کارنامه دارد، مانع تجهیز عراق به سامانه پدافند هوایی شده است.
این افشاگری در حالی صورت می‌گیرد که بررسی تحولات عراق نکات قابل توجهی را در این زمینه نشان می‌دهد. از سال ۲۰۰۳ که آمریکا به بهانه مقابله با سلاح‌های شیمیایی صدام وارد عراق شد تاکنون عملکردهای آن را در یک دو محور می‌توان تقسیم کرد. بخشی از این رفتارها جلوگیری از تشکیل و تقویت ارتش عراق بوده چنانکه آنها از ابتدا این نهادها را تعطیل کردند و پس از آن نیز اجازه تشکیل ارتش ندادند چنانکه در اقدامی کاملا سیاسی و ضد عراقی، پترائوس که مسئولیت فرماندهی نیروهای آمریکایی در عراق را داشت با ادعای تاسیس شورای بیداری علیه تروریسم، بعثی ها را دوباره وارد ارتش عراق کرد در همین حال گزارش‌ها نشان می‌دهد افرادی که بعدها سران داعش شدند در زندان‌های آمریکا بوده‌اند و در اصل آنها برای بحران سازی نگهداری شده بودند.
در سال ۲۰۱۴ نیر عراق در حالی هدف داعش قرار گرفت که آمریکا و برخی جریان‌های داخلی عراق در کنار آن بودند که در آستانه اشغال کامل عراق قرار داشتند. جالب توجه آنکه زمینه ساز ناکامی این طرح فتوی مرجعیت دینی مبنی بر بسیج سراسری بود که گروه‌های مقاومت مردمی را وارد میدان کرد و شکست را به دشمن را تحمیل کردند.
نکته قابل توجه آنکه با آشکارتر شدن شکست داعش در عراق و سوریه، تحرکات آمریکا برای حمایت از داعش بیشتر شده که ایجاد منطقه امن در مرزهای سوریه و نیز بمباران مناطق مرزی که عملا بمباران مواضع ارتش و نیروهای مردمی عراق است از جمله این اقدامات است. بر این اساس جای شک نیست که آمریکا با رژیم صهیونیستی علیه امنیت عراق همدستی کند و با خاموش کردن سیستم راداری عراق به کمک این رژیم بپردازد.
با توجه به این شرایط چنانکه بسیاری از جریان‌های سیاسی و مردم عراق تاکید دارند راهکار پایان بحران این کشور همگرایی و وحدت داخلی و زمینه سازی برای خروج آمریکایی از این کشور و نیز برخوردار شدن از ظرفیت‌های کشورهایی همچون جمهوری اسلامی است که در تحقق امنیت منطقه از هیچ تلاشی فروگذار نبوده و همگان اذعان دارند اگر ایران نبود اکنون داعش سراسر عراق را مسلط شده بود. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 110668
 
Share/Save/Bookmark