میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۳
 
 
ترکیه برای ایجاد «منطقه امن» در مرزهای سوریه طراحی می‌کند
پوست خربزه ترامپ زیر پای اردوغان
پوست خربزه ترامپ زیر پای اردوغان
 

در اقدامی که می‌توان آن را اشتباه محاسباتی بر اساس بازیگری آمریکا در منطقه دانست، شورای دفاع ملی ترکیه از طرح آنکارا برای ایجاد منطقه امن در طول مرزهای سوریه و تا عمق ۴۰ کیلومتری داخل خاک این کشور خبر داد.
شورای دفاع ملی ترکیه اعلام کرد که آنکارا قصد دارد در طول مرزهای خود با سوریه منطقه امن ایجاد کند. شورای دفاع ملی ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد، در جلسه سه شنبه شب ما دوباره بر طرحمان برای ایجاد یک «کریدور صلح» در چارچوب تضمین امنیت مرزهایمان تاکید و آن طرحها را تایید کردیم. مباحث مربوط به ایجاد منطقه حائل در مرزهای سوریه اولین بار در سال ۲۰۱۳ از سوی ترکیه مطرح شد. چندین گزینه از جمله منطقه پرواز ممنوع و منطقه امن در قلمروی سوریه برای پناهجویان مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. با این حال ترکیه هیچ کدام از این طرح‌ها را به دلایلی اجرا نکرد. منابع دیپلماتیک هفته گذشته اعلام کردند که «مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه هفته گذشته تلفنی با «مایک پامپئو» همتای آمریکایی خود درباره ایجاد منطقه حائل و همچنین ادلب و منبج رایزنی کرده است. آنکارا می‌گوید که عمق این منطقه امن باید بین ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر درون خاک سوریه باشد.
«خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه نیز با «مارک اسپر» وزیر دفاع جدید آمریکا تلفنی گفت‌وگو کرده و به وی گفته است که در صورت عدم حصول توافق با آمریکا، ترکیه یک منطقه امن در شمال سوریه ایجاد می‌کند. ترکیه از جمله کشورهایی است که نیروهای نظامی این کشور بدون مجوز قانونی از دولت دمشق و برخلاف قوانین بین‌المللی در بخشهایی از خاک سوریه حضور دارد. یک روزنامه سعودی به اختلاف نظر بین ترکیه و کُردهای تحت‌الحمایه آمریکا برای ایجاد منطقه امن در سوریه پرداخت و تأکید کرد که کُردها با پیشنهاد آنکارا مخالفت کرده‌اند.
مذاکرات هیأت آمریکایی به ریاست «جیمز جفری» فرستاده ویژه آمریکا در سوریه که اخیرا با مسئولان ترکیه‌ای در آنکارا انجام شد، به شکست انجامید. روزنامه سعودی الشرق الاوسط ششم مرداد ماه جاری گزارش دادکه پس از شکست این مذاکرات، هر یک از طرفها به سمت میدان حرکت و نیروها و گروههای وابسته به خود را در نزدیکی خطوط تلاقی گرد هم آوردند. ترکیه و آمریکا پس از شکست گروه‌های تروریستی تحت حمایت خود، برای حفظ برگه‌های خود در سوریه، این بار طرح موسوم به «منطقه امن» را مطرح کردند؛ طرحی که قرار بود در شمال و شمال شرق سوریه اجرایی شود، ولی دمشق بارها، ضمن مخالفت، آن را در راستای مداخلات آنکارا و واشنگتن قلمداد کرده است.
خبر دیگر آنکه سیزدهمین دور مذاکرات صلح سوریه موسوم به «آستانه» در حالی برگزار خواهد شد که قرار است در این دور از مذاکرات، طرح آنکارا و واشنگتن درباره ایجاد منطقه امن و اجرای توافق سوچی بررسی شود. ریاست این هیئت بر عهده «بشار الجعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل خواهد بود. منابع دیپلماتیک غربی حاضر در ژنو اعلام کردند که «گیر پدرسون» فرستاده سازمان ملل در امور سوریه، نخواهد توانست در این دور از مذاکرات حضور داشته باشد.از سوی دیگر با تشدید شکست آمریکا در سوریه، سفیر سابق آمریکا در دمشق گفت که آمریکا متقاعد شده که بشار اسد دست کم تا انتخابات آتی همچنان رئیس جمهور سوریه می‌ماند. وی که با شبکه خبری المیادین مصاحبه می‌کرد، افزود: «واشنگتن ترجیح می‌دهد که بغداد با نیروهای دموکراتیک سوریه همکاری داشته باشد و آمریکا به هیچ وجه نمی‌خواهد که انزوای دولت سوریه شکسته شود و به همین دلیل با بهبود روابط میان دمشق و بغداد مخالف است.» فورد اضافه کرد:« واشنگتن متقاعد شده که «بشار اسد» دست کم تا انتخابات آتی سوریه، همچنان رئیس جمهور این کشور باقی خواهد ماند.»
از سوی دیگر شهردار سابق آنکارا و از افراد نزدیک به اردوغان پیشنهاد کرد که تمامی پناهندگان زیر ۳۵ سال در ترکیه به اجبار مسلح شده و برای جنگ به سوریه اعزام شوند. «ملیح کوکچک» شهردار سابق آنکارا و از رهبران حزب عدالت و توسعه در صفحه توئیتر خود پیشنهاد کرد که باید مردان سوری زیر ۳۵ سال که در ترکیه به سر می‌برند مسلح شده و برای جنگ به سوریه اعزام شوند. او همچنین نوشت که هر پناهنده‌ای حاضر به گذراندن دوره آموزش نظامی و اعزام به سوریه نباشد نیز باید فورا از ترکیه اخراج شود.

کد مطلب: 110163
 
Share/Save/Bookmark