میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان مقاله
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۳۸
 
 
مدرسه آدمكش ها (پاياني)
از سال ۱۹۹۰ تا کنون، یک سازمان غیردولتی مستقر در واشنگتن با عنوان دیده‌بان مدرسه قاره آمریکا (SOA Watch) سعی داشته که...

دیده‌بان مدرسه قاره آمریکا
از سال ۱۹۹۰ تا کنون، یک سازمان غیردولتی مستقر در واشنگتن با عنوان دیده‌بان مدرسه قاره آمریکا (SOA Watch) سعی داشته که دانش‌آموختگان این سازمان را زیرنظر گرفته و از طریق اقدامات قضایی و سازماندهی راه‌پیمایی‌ها و اعتراضات صلح‌طلبانه در جهت تعطیلی این مدرسه تلاش نماید. این سازمان دارای پایگاه داده‌هایی در مورد دانش‌‌آموختگان مدرسه قاره آمریکا و "مؤسسه نیمکره غربی برای همکاری‌‌های امنیتی" است؛ افرادی که متهم به نقض حقوق بشر و دیگر اقدامات جنایتکارنه هستند. این سازمان اعلام کرده که در سال ۲۰۰۱ تنها نام این مؤسسه و آن هم با هدف فریب افکار عمومی تغییر یافته و اهداف و برنامه‌های آموزشی آن به همان منوال سابق ادامه دارند.
از سال ۱۹۹۰، دیده‌بان مدرسه قاره آمریکا تظاهرات سالیانه‌ اعتراض‌آمیزی را در برابر فورت بنینگ سازماندهی می‌کند. در سال ۲۰۰۵، ۱۹ هزار نفر در این اعتراض شرکت داشتند. این اعتراضات همزمان با سالگرد ترور ۶ کشیش یسوعی در السالوادور توسط دانش‌‌آموختگان مدرسه قاره آمریکا انجام می‌گیرند.

رویگردانی کشورهای آمریکای لاتین از مدرسه قاره آمریکا
در سال ۲۰۰۴، ونزوئلا تمام فعالیت‌های آموزشی سربازان ونزوئلیایی را در این مرکز متوقف نمود. در ۲۸ مارس ۲۰۰۶، دولت آرژانتین به ریاست جمهوری نستور کیرشنر، تصمیم به قطع اعزام سربازان بدین مرکز گرفت. دولت اروگوئه نیز اعلام داشت که به خط‌مشی خود مبنی بر عدم ارتباط با مدرسه قاره آمریکا ادامه خواهد داد. در سال ۲۰۰۷، اسکار آریسا رئیس‌جمهور کاستاریکا نیز تصمیم گرفت که به سایر کشوهای آمریکای لاتین و آمریکای جنوبی پیوسته و از اعزام سرابازان به مدرسه قاره آمریکا خودداری نماید. در ۱۸ فوریه ۲۰۰۸، اوا مورالس، رئیس‌جمهور بولیوی، در نامه‌ای خطاب به گیلبرتو پرز (Gilberto Perez)، رئیس وقت مدرسه، اعلام نمود که دیگر سربازان و افراد نیروی پلیس این کشور در برنامه‌های آموزشی مؤسسه‌ای که قبلا با عنوان "مدرسه قاره آمریکا" شناخته می‌شد، شرکت نخواهند کرد. 

اعترافات مربی سابق مدرسه آدمکش‌ها
جوزف ای بلیر (Joseph A. Blair) یک سرگرد بازنشسته ارتش آمریکا است که به عنوان مربی در مدرسه قاره آمریکا فعالیت می‌نمود و یکی از افسران ارشد برنامه سیا با عنوان عملیات فونیکس (Operation Phoenix) در ویتنام بود، عملیاتی که منجر به کشته شدن ۴۰ هزار نفر از مردم ویتنام شد. وی در سال ۱۹۸۹ بازنشسته شده و در سال ۱۹۹۳، با انتقاد علنی از مدرسه قاره آمریکا خواهان تعطیلی آن شد. وی از آن زمان تاکنون تبدیل به یکی از مخالفین سرسخت مدرسه قاره آمریکا شده است.
بلیر اذعان دارد که در مدرسه روش‌های شکنجه آموزش داده می‌شدند: "واحدهای درسی شامل دستورالعمل‌های شکنجه بودند... وی عمدتا استفاده از دستورالعمل‌هایی که ما برای جمع‌آوری اطلاعات در جنگ ویتنام به کار می‌بردیم را آموزش می‌داد. تکنیک‌ها شامل قتل، ترور، شکنجه، اخاذی و بازداشت‌های بی‌دلیل بودند." به گفته بلیر در زمان کارتر دوبت تصمیم گرفت که استفاده از این تکنیک‌ها را متوقف سازد اما مدرسه قاره آمریکا هنوز هم به آموزش آنها می‌پردازد. به گفته بلیر طی کی از جلسات یکی از ژنرال‌های پینوشه به مدرسه آمده و در مورد حقوق بشر به مدت چهار ساعت تدریس نمود!

مخالفت نمایندگان کنگره آمریکا با تعطیلی مدرسه آدمکش‌ها
در سال ۲۰۰۵ طرحی به منظور تعطیلی مدرسه قاره آمریکا با حمایت ۱۳۴ نفر از نمایندگان کنگره در کمیته نیروهای مسلح مجلس آمریکا مطرح گردید. در ژوئن ۲۰۰۷، طرح مک‌گاورن/لوئیس (McGovern/Lewis Amendment) با قطع بودجه این مؤسسه با اختلاف شش رأی با شکست مواجه شد. به گزارش دیده‌بان مدرسه قاره آمریکا مقامات پنتاگون قبل از رأی‌گیری فشار زیادی به نمایندگان وارد ساخته بودند و علی‌رغم اینکه در ابتدا قرار بود این طرح با اکثریت قاطع آراء تصویب گردد اما بسیاری از نمایندگان از موضع خود عقب نشسته و بدین ترتیب طرح با شکست مواجه شده و این مدرسه با عنوان جدید مؤسسه نیمکره غربی برای همکاری‌‌های امنیتی به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.
یقینا در آینده نیز شاهد اخبار و گزارش‌های دیگری در مورد وحشیگری‌ها و جنایت‌های فارغ‌التحصیلان این مدرسه در اقصی‌نقاط جهان خواهیم بود.

کد مطلب: 74748
 
Share/Save/Bookmark