میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
فلسطینی‌ها در میان سرکوب گری صهیونیست‌ها جمعه بازگشت دیگری را برگزار کردند
رد معامله قرن با «نه به الحاق کرانه باختری»
رد معامله قرن با «نه به الحاق کرانه باختری»
 

ساکنان نوار غزه شرکت در تظاهرات جمعه "نه به الحاق کرانه باختری" را به رغم سرکوب‌گری ارتش صهیونیستی برگزار کرده و مخالفت خود را با هر سازشی اعلام کردند.
به رغم سازشکاری برخی سران عرب و حملات صهیونیست‌ها ملت فلسطین همچنان بر مقاومت و مبارزه برای آزادی وطن اصرار دارند چنانکه هیئت ملی راهپیمایی بازگشت و شکستن محاصره از ساکنان غزه خواسته بود در تظاهرات جمعه "نه به الحاق کرانه باختری" شرکت کنند.
این تظاهرات در راستای راهپیمایی بازگشت و شکستن محاصره و علیه تلاش‌های اسرائیل برای الحاق کرانه باختری صورت گرفت. این هیئت بر پایبندی مردم فلسطین به حق ثابت خود درباره قدس از جمله حق تعیین سرنوشت و تشکیل کشور مستقل به پایتختی قدس تأکید کرد. این در حالی است که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بامداد امروز به اهدافی در شهر غزه حمله کرده و یک اسکله بندری جدید در خان‌یونس را از بین بردند. نیروی هوایی رژیم صهیونیستی سحرگاه جمعه به پایگاهی متعلق به گروه‌های مقاومت در شرق شهر غزه حمله کرد. نیروی هوایی رژیم صهیونیستی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد حمله هوایی به «زیرساخت‌های نظامی» گروه‌های مقاومت در غزه و «پایگاه دریایی متعلق به حماس» در واکنش به شلیک راکت از سوی غزه بوده است. رژیم صهیونیستی ساعاتی بعد از اعلام ممنوعیت ورود ماهیگیران فلسطینی به آب‌های غزه اعلام کرد آژیرهای خطر در جنوب فلسطین اشغالی به صدا درآمده‌اند.
خبر دیگر آنکه اتحادیه عرب با صدور بیانیه ای تصمیم مولداوی به انتقال سفارت خود از تل آویو به قدس اشغالی را محکوم کرد. اتحادیه عرب تصمیم مولداوی به انتقال سفارت خود از تل آویو به قدس اشغالی را محکوم و تاکید کرد که با این اقدام، این کشور شریک جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین خواهد بود. این اتحادیه در بیانیه‌ای تصریح کرد که تصمیم مولداوی تعدی آشکار به حقوق ملت فلسطین است.
خبر دیگر آنکه دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) پیش‌بینی کرد دستاورد نشست بحرین برای داماد رئیس‌جمهور آمریکا «شرم» باشد. صائب عریقات، دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف)، اعلام کرد نشست اقتصادی آتی دولت ترامپ موسوم به «صلح برای شکوفایی» با میزبانی بحرین برای جرد کوشنر، مشاور و داماد رئیس‌جمهور آمریکا، که طراح آن است «شرم» به ارمغان خواهد آورد. عریقات در گفت‌وگو با یک خبرگزاری رژیم صهیونیستی گفت: «این کنفرانس که در منامه برگزار می‌شود بزرگترین ناکامی و شرم برای کوشنر خواهد بود». از سوی دیگر نیروهای ائتلاف بین چپگراها و ملی گراها در اردن برای برگزاری تظاهرات علیه معامله قرن و حرکت به سمت سفارت آمریکا در امان فراخوان دادند. هرچند مسئولان امنیتی اردن موضع خود را در قبال برگزاری این تظاهرات اعلام نکرده اند اما به احتمال زیاد مجوز آن را صادر نخواهند کرد.
منابع وزارت کشور اردن به روزنامه الرای الیوم گفتند که ترتیب دادن هرگونه فعالیت در نزدیکی سفارت های خارجی بدون مجوز بوده و از هرگونه فعالیتی که سبب اخلال در قانون شود و فاقد مجوز باشد، جلوگیری می شود. همچنین "سلام حماد" وزیر کشور اردن به مسئولان اداری و امنیتی دستور داده است اجازه هیچ گونه فعالیت مردمی بدون مجوز را ندهند. همچنین شماری از مخالفان عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در مغرب در مورد اعلام آمادگی دولت این کشور برای حضور در کنفرانس منامه، پایتخت بحرین اعتراض کردند. فعالان و گروه‌های سیاسی در مغرب تأکید کردند که تصمیم رباط برای حضور در کنفرانس منامه، بیانگر خواست مردم مغرب نیست؛ بلکه توهین به احساسات مردم و تلاش در جهت از بین بردن مقدسات در مسجد الاقصی و نقض پایبندی مغرب در قبال برادران فلسطینی است.
پیش تر، رسانه‌ها گزارش داده بودند که مصر، اردن و مغرب از جمله کشورهایی هستند که موافقت خود را برای شرکت در کنفرانس منامه اعلام کرده‌اند. فعالان و گروه‌های سیاسی مغرب همچنین نسبت به حضور دولت این کشور در این کنفرانس ابراز نگرانی کردند.
در این میان سخنگوی جنبش حماس با بیان اینکه کرانه باختری بخش لاینفک فلسطین است، تأکید کرد راهپیمایی‌های بازگشت تا شکست محاصره نوار غزه ادامه خواهد داشت. راهپیمایی‌های بازگشت از ۳۰ مارس سال گذشته در مرزهای شرقی نوار غزه آغاز شد. «عبداللطیف القانوع» سخنگوی جنبش حماس اعلام کرد که راهپیمایی‌های بازگشت، تا شکست محاصره نوار غزه همچنان ادامه خواهد داشت. القانوع همچنین تصریح کرد که طرحهای یهودی‌سازی کرانه باختری و الحاق آن به اراضی اشغالی، «تجاوز به اصول ملت ما و نادیده گرفتن حقوق ملی آن است».

کد مطلب: 109381
 
Share/Save/Bookmark