میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۵
 
 
دست رد به فضای دوقطبی
دست رد به فضای دوقطبی
 

رئیس‌جمهور سابق کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که از هیچ فرد یا جناح و حزب و گروهی در انتخابات ۹۶ حمایت نخواهد کرد.
این اظهارات در حالی مطرح شد که با توجه به نهی صریح رهبر معظم انقلاب برای عدم ورود احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری، یکی از سوالات جالب توجه برای فعالین سیاسی بخصوص برخی از اصلاح‌طلبان پاسخ به این سوال بود که وی در انتخابات ریاست جمهوری آتی از چه کسی حمایت خواهد کرد؟
پیش از این اخباری مبنی بر اعلام کاندیداتوری برخی از نزدیکان وی برای انتخابات ریاست جمهوری شده بود و حتی برخی ناظرین سیاسی در آنزمان معتقد بودند احمدی‌نژاد نهایتا یکی از نزدیکان خود را برای کاندیدای ریاست جمهوری شدن ترغیب خواهد کرد. در همین راستا نیز از گزینه‌های همچون غلامحسین الهام و علی نیکزاد و حتی برخی مواقع ثمره هاشمی نیز به عنوان گزینه‌های جایگزین برای احمدی‌نژاد نام برده می‌شد.
اما در این زمینه پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر محمود احمدی‌نژاد طی اطلاعیه‌ای هرگونه حمایت از کاندیدای خاص در انتخابات ۹۶ را تکذب کرد.
در این اطلاعیه آمده است:
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه
ملت شریف و بزرگوار ایران
سلام و درود خداوند بر شما و همه صالحان، آزادی‌خواهان و عدالت‌طلبان و با تبریک ایام‌الله دهه‌فجر
در رد برخی شایعات مبنی بر حمایت اینجانب از کاندیدای خاص در انتخابات سال آینده و پیرو نامه مورخ ۶/۷/۹۵ اینجانب به حضور مقام معظم رهبری، متواضعانه به استحضار می‌رساند؛
۱- اینجانب عضو هیچ جناح و حزب و گروهی نیستم و خود را تنها قطره‌ای از اقیانوس زلال ملت ایران و خادم آنان می‌شمارم و این امر را یک افتخار ابدی می‌دانم.
۲- از هیچ فرد یا جناح و حزب و گروهی حمایت نکرده و نخواهم کرد. این موضع قطعی و غیرقابل تغییر اینجانب است.
۳- ممکن است برخی افراد یا جریانات و جناح‌ها به خاطر منافع گروهی، اخبار و شایعاتی تحت عنوان حمایت از شخص خاصی به نقل از اینجانب منتشر نماید. صریحا اعلام می‌نمایم که این نوع شایعات و اخبار حتی اگر از زبان نزدیکان اینجانب باشد، خلاف واقع است و قویا تکذیب می‌شود.
با آرزوی طول عمر مقام معظم رهبری، از خداوند منان دوام سعادت، عزت و موفقیت ملت ایران را تحت عنایات خاص امام عصر(عج) مسالت دارم.
در حقیقت می‌توان گفت این نامه بار دیگر لبیک به توصیه مقام معظم رهبری به رئیس دولت‌های نهم و دهم برای عدم شرکت در انتخابات بود.
در آن زمان رهبر معظم انقلاب در درس خارج از فقه خود خطاب به مردم اعلام کردند که: «یک نفری، یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه‌ صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید، گفتیم صلاح نمی‌دانیم ما شما شرکت کنید. این را گفتیم. خب یک چیز عادی است. انسان بایستی آن چیزی را که می‌بیند و می‌فهمد و فکر می‌کند که به نفع برادر مؤمن‌اش است باید به او بگوید دیگر. ما هم اوضاع کشور را خب، غالباً بیشتر از اغلب افراد آشنا هستیم. آدم‌ها هم، بخصوص آدم‌هایی که صدها جلسه با ما نشستند و برخاستند بیشتر و بهتر از دیگران می‌شناسیم. با ملاحظه‌ حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر توی این مقوله وارد شدید این دوقطبی در کشور ایجاد می‌شود. دوقطبی در کشور مضرّ است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید. بله، این چیز خیلی مهمی که نیست. این یک چیز خیلی طبیعی است، خیلی ساده است. بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم.»
بدنبال این اظهارات احمدی‌نژاد نیز طی نامه‌ای خطاب به رهبر معظم انقلاب تاکید کرد که در انتخابات کاندیدا نمی‌شود و در عمل به منویات معظم‌له، برنامه‌ای برای حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی سال آینده ندارند. در حقیقت احمدی‌نژاد با ارسال این نامه و پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب ولایت‌پذیری خود را به شکل عملی نشان داد و نامه اخیر نیز بیانگر ادامه عمل به این مسئله و التزام و اعتقاد عملی خود به ولایت و توصیه‌ها، دستورات و تذکرات مقام معظم رهبری بوده است. 

ممانعت از فضای دوقطبی
یادمان باشد که رهبر معظم انقلاب اسلامی با آگاهی، هوشمندانه و دقیق و شناخت عمیق از ظرفیت، آینده و مخاطراتی که می‌تواند کشور و مردم را تهدید کند مبتنی بر خیر و صلاح کشور و حفظ ارزش‌های دینی و انقلابی، موضع‌گیری و امر و نهی و توصیه می‌کنند و کسانی که داعیه‌دار صیانت از ارزش‌های دینی، انقلابی و ارزش‌گرایی هستند توصیه‌های رهبری را جدی بگیرند.
مقام معظم رهبری فرمودند دوقطبی شدن مسیر کشور را به صلاح نمی‌دانند و اشاره کردند: «کسانی که صدها جلسه با ما نشست و برخاست کردند را می‌شناسم.» براین اساس احساس رهبری این بود در شرایطی که کشور به آرامش، وحدت و گذراندن این دوران نیاز دارد به صلاح نیست که ایشان در عرصه انتخابات وارد شوند.
در این زمان نیز با نزدیک شدن به زمان انتخابات لازم است که از هر اقدام و عملی که منجر به انشقاق در جامعه و قطب‌بندی می‌شود پرهیز کرد. باید در نظر داشته باشیم که در انتخابات ممکن است رقابت سالم وجود داشته باشد اما گاهی هم رقابت منجر به حوادث و وقایعی نظیر وقایع سال ۸۸ خواهد شد که آن سم مهلک برای منافع و امنیت ملی و وحدت جامعه است و موجب سوء‌‌برداشت هم در داخل و هم بیرون از مرزها توسط دشمنان انقلاب می‌شود.
همچنین در این زمان دولتمردان باید بدانند که نباید کشور را سیاست‌زده و جو را آلوده به مسایل حاشیه‌ای کنند چرا‌که کشور ما نیاز به توسعه و پیشرفت دارد که این امر با اتحاد وحدت و همدلی و کار روزافزون امکان‌پذیر است.

فضای کشور دوقطبی نیست
در همین حال باید گفت که خوشبختانه در حال حاضر فضای کشور دوقطبی نیست و شخص احمدی‌نژاد نیز با اقدامات خود نشان داد که به دنبال این اقدام نیست و فرضِ دوقطبی کردن مردم توسط احمدی‌نژاد رد شد. اما به نظر می‌رسد که برخی در حال حاضر می‌خواهند فضای دوقطبی را در کشور ایجاد و به مردم تلقین کنند با احساس به فرد یا گروه خاصی رای دهند و در این راستا از حمایت احمدی‌نژاد خرج می‌کنند اقدامی که دیگر رنگی ندارد و دوقطبی‌های ساختگی آنها پاسخ نمی‌دهد و اگر دوقطبی نیز ایجاد شود حاصل فعالیت‌های فتنه‌انگیزانه این گروه است.

کد مطلب: 98508
 
Share/Save/Bookmark