میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان مقاله
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۱۸
 
 
مدرسه آدمکش‌ها(۱)
آیا مدارس آموزش آدمکشی و ترور تنها در فیلم‌ها وجود دارد؟ این مدارس از چه زمانی تاسیس شد؟ آیا دولت ایالت متحده مبدع این مدارس بود؟...

آیا مدارس آموزش آدمکشی و ترور تنها در فیلم‌ها وجود دارد؟ این مدارس از چه زمانی تاسیس شد؟ آیا دولت ایالت متحده مبدع این مدارس بود؟ چگونه فارغ‌التحصیلان این مدرسه، در چند شب، صدها نفر را کشته و سوزاندند؟ دیکتاتورهای آمریکای لاتین در کجا آموزش دیده‌‌اند؟ برای رازگشایی از این سؤالات با گزارش ویژه مشرق همراه شوید...
به گزارش مشرق، مدرسه‌ای را تجسم کنید که به آموزش شکنجه، اینکه سربازان چگونه به راهبه‌ها تجاوز كنند و کشیش‌های السالوادوری را به قتل برسانند می‌پردازد؛ مؤسسه‌ای که وظیفه آن آموزش چگونگی "ناپدید کردن" افراد بی‌گناه در کمال مصونیت است.
حال تصور کنید که این مدرسه با دلارهای مالیات‌دهندگان آمریکایی اداره شده و در خاک آمریکا واقع است. اما مجبور نیستید که چنین چیزهایی را تجسم نمایید زیرا "مدرسه قاره آمریکا" طی ۶۴ سال گذشته همین کار را انجام داده است.

تاریخچه
"مدرسه قاره آمریکا" (School of the Americas) یک مؤسسه آموزشی برای سربازان آمریکای لاتین است که در پادگان بنینگ (Fort Benning) در ایالت جرجیا واقع شده. این مؤسسه در سال ۲۰۰۱ و پس از تصویب کنگره آمریکا به " مؤسسه نیمکره غربی برای همکاری‌‌های امنیتی" (WHINSEC) تغییر نام داد. ریاست " مؤسسه نیمکره غربی برای همکاری‌‌های امنیتی" هم‌اکنون بر عهده سرهنگ فلیکس سانتیاگو (Felix Santiago) قرار دارد. مدرسه قاره آمریکا ابتدا در پاناما مستقر بود اما در سال ۱۹۸۴ و بر اساس مفاد مندرج در "معاهده کانال پاناما" (ماده چهار) از این کشور خارج گشته و بر اساس "معاهده بی‌طرفی و کارکرد دائمی کانال پاناما" (ماده ۵) تقویت شد.
به گفته، جرج ایلیوسا (Jorge Illueca)، رئیس‌جمهور سابق پاناما، این مدرسه "بزرگترین پایگاه بی‌ثبات‌سازی آمریکای لاتین" بود. مدرسه قاره آمریکا در تمام کشورهایی که دانش‌‌آموختگان آن پای گذارده‌اند ردی از خون و رنج بر جای گذارده است. به همین دلیل منتقدین به این مدرسه لقب "مدرسه آدمکش‌ها" را داده‌اند.

کد مطلب: 74658
 
Share/Save/Bookmark