میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
ترکیه تهدید کرد پایگاه هوایی ناتو را به روی آمریکا می‌بندد
خط و نشان اینجرلیکی
خط و نشان اینجرلیکی
 

در ادامه تنشها میان آنکارا و واشنگتن، معاون نخست وزیر ترکیه تهدید کرد اگر منافع این کشور ایجاب کند، پایگاه هوایی اینجرلیک را به روی آمریکایی‌ها خواهند بست.
«فکری ایشیق» معاون نخست وزیر ترکیه گفت اگر منافع طولانی‌مدت ترکیه ایجاب کند، پایگاه هوایی «اینجرلیک» را به روی نظامیان آمریکایی خواهند بست. ایشیق طی نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره تنش‌های اخیر بین ترکیه و آمریکا بر سر حمایت از کُردهای سوری گفت: اگر منافع میان و بلند مدت بطلبد، ترکیه از انجام دادن این اقدام ابایی نخواهد داشت. به نوشته روزنامه «ترکیه» وی پس از مواجه شدن با اصرار خبرنگاران درباره اینکه آیا بستن پایگاه هوایی اینجرلیک در دستور کار دولت است، تاکید کرد: «بعضی موضوعات خاص را نمی‌توان علنا بیان کرد اما مکانیزم‌های تصمیم‌گیری همواره هر موضوعی را تحت بررسی خواهد داشت». پایگاه هوایی اینجرلیک در سال ۱۹۵۴ و درپی توافق بین‌ آمریکا و ترکیه جهت استفاده مشترک نظامی تاسیس شد.
حدود پنج هزار نیروی آمریکایی و یگان سی‌ونهم هوایی ارتش آمریکا در این پایگاه حضور دارند. این اظهارات در حالی است که «هربرت مک‌مستر» برای بهبود تنش‌ها با ترکیه به استانبول سفر کرده است. همچنین قرار است «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا نیز طی چند روز آینده به تکیه سفر کند. ایالات متحده شبه‌نظامیان کُرد را مهره موثری در نبرد با گروه تروریستی داعش و پاکسازی شمال سوریه از لوث این عناصر دانسته و چندین ماه است که با ارسال تسلیحات، از آنها حمایت می‌کند.
ترکیه معتقد است شبه‌نظامیان کُرد سوری، تفاوتی با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) که از نظر بین‌المللی تروریستی شناخته می‌شود، نداشته و سلاح‌های ارسالی آمریکا در نهایت به سمت ترکیه نشانه خواهد رفت.
آنکارا که از چندین ماه قبل تهدید به اجرای عملیات نظامی جدید در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان کُرد در این منطقه می‌کرد، بعد از اعلام تصمیم آمریکا برای ایجاد ارتش کُردی ۳۰هزار نفری در سوریه، مجاب به آغاز آن شد. ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از ۲۰ ژانویه آغاز کرد؛ زمانی که با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت. دیروز «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد روابط دوجانبه با آمریکا در نقطه بسیار حساسی قرار دارد به‌گونه‌ای که یا بهبود می‌یابند و یا به کلی قطع می‌شوند.
وی با بیان اینکه نظامیان آمریکا به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش، از یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) حمایت می‌کند، افزود: اما آنها حتی به مناطق تحت سلطه داعش نزدیک هم نشده‌اند. لازم به ذکر است مشاور امنیت ملی آمریکا طی سفر به ترکیه جهت برطرف نمودن تنش‌های دوجانبه اخیر با سخنگوی ریاست جمهوری این کشور دیدار کرد. «هربرت مک‌مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا برای دیدار با مقامات دولت ترکیه، به استانبول سفر کرد. این در حالی است که تحرکات دو کشور در سوریه همچنان بحران ساز است.
نیروهای همپیمان ارتش سوریه موسوم به «صیادان داعش» اعلام کردند که حملات اخیر آمریکا به آنان دردیرالزور در حمایت از داعش و کُردها بوده و از امروز دیگر این دو گروه برای آنان هیچ تفاوتی نخواهند داشت. ۱۹ بهمن ماه جاری بود که منابع خبری از حمله ائتلاف آمریکا به نیروهای همپیمان ارتش سوریه در استان دیرالزور در شرق سوریه خبر دادند. در جریان حملات مذکور، بیش از ۱۰۰ تن از نیروهای هم‌پیمان ارتش سوریه در شرق رود فرات کشته شدند.
خبر دیگر آنکه یک فرمانده کُرد اعلام کرد که برای مقابله با ترکیه هیچ کمکی از سوی نهادهای بین‌المللی دریافت نمی‌کنند و فقط دمشق است که از آنان حمایت لجستیکی و انسان دوستانه می‌کند. در این میان دولت ترکیه با اضافه کردن نام رهبر حزب اتحاد دموکراتیک سوریه به لیست قرمز، برای دستگیری او جایزه ۴ میلیون لیری تعیین کرد. وزارت کشور ترکیه اعلام کرد که نام «صالح مسلم» رهبر حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) را به لیست قرمز اضافه کرده است.
همچنین ارتش ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد تلفات نظامیان این کشور در جریان عملیات شاخه زیتون به ۳۱ کشته و ۱۴۳ زخمی افزایش یافت و همچنین ۱۳۶۹ شبه‌نظامی کُرد نیز کشته شدند. در بیانیه ارتش ترکیه آمده است که با از بین رفتن ۱۰۳ تروریست عضو گروه‌های داعش، یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) طی درگیری‌های دیروز ، تعداد شبه‌نظامیان کُرد از پای درآمده از آغاز عملیات به ۱۳۶۹ نفر رسید.
در این میان معاون وزیر خارجه سوریه تأکید کرد که هر کسی که به سوریه تجاوز کند سرنوشتش مثل جنگنده اسرائیلی خواهد بود. فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه در مراسمی در سفارت ایران در دمشق به مناسبت سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران گفت: دستاوردی که ارتش سوریه با سرنگونی جنگنده اسرائیلی محقق کرد نشان دهنده بازگشت سوریه و تصمیمش برای چیره شدن بر دشمنانش است.

کد مطلب: 103189
 
Share/Save/Bookmark