میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰
 
 
چند ضلعی آمریکایی
اروپای شرقی این روزها شاهد رخدادی قابل توجه بوده و آن اقدام آمریکا به استقرار سامانه موشکی...

اروپای شرقی این روزها شاهد رخدادی قابل توجه بوده و آن اقدام آمریکا به استقرار سامانه موشکی در رومانی است. اقدامی که بسیاری آن را در جهت ادامه تحرکات آمریکا علیه روسیه می‌دانند که در قالب یک جانبه گرایی آمریکا صورت می‌گیرد. این اقدام در حالی صورت گرفته که یک ادعا از سوی مقامات آمریکایی مطرح می‌شود و آن اجرای این طرح برای مقابله با ایران است. قائم مقام وزارت دفاع آمریکا پس از استقرار سامانه موشکی ناتو در رومانی تاکید کرده که تا زمانی که ایران به تولید موشک‌های بالستیک ادامه بدهد، فعالیت‌های سامانه موشکی ناتو ادامه می‌یابد. این ادعای آمریکایی‌ها در حالی مطرح شده که بسیاری از ناظران سیاسی و نظامی بر واهی بودن این ادعا تاکید دارند چونانکه رئیس کمیته دفاعی مجلس دومای دولتی روسیه می‌گوید سامانه موشکی تازه تاسیس آمریکا در رومانی، مسکو را هدف قرار داده و نه ایران را.
حال این سوال مطرح می‌شود که چرا آمریکایی‌ها با چنین ادعاهایی این طرح را اجرا می‌سازند و چه اهدافی را در ورای آن پیگیری می‌کنند؟
آمریکا در صحنه جهانی با یک چالش مهم مواجه است و آن از دست دادن متحدانش در صحنه جهانی است. آمریکا دیگر آن جایگاه گذشته را در میان متحدان خود در اروپا ندارد و ساز فروپاشی اروپا هزینه‌های بسیاری آمریکا به همراه دارد. آمریکا که هر لحظه فروپاشی اروپا را پیش چشم خود می‌بیند به دنبال توسعه نظامی گری در این قاره است تا در آینده از سلطه نظامی برای سوق دادن اروپا به سمت اهدافش بهره گیرد. آمریکا که به دنبال پنهان سازی این هدف است همزمان هدفی دیگر را نیز دنبال می‌کند و آن اجرای اهدافش در قبال جمهوری اسلامی ایران است. آمریکایی‌ها پس از برجام دو هدف را در پیش گرفته‌اند اولا استمرار تحریم‌ها در قالب‌های جدید دو ثانیا سیاست نابودی توان دفاعی ایران با ادعای مقابله با تهدیدات موشکی.
نتیجه این ایران هراسی مواضع بانک‌ها در باب روابط با ایران بود چنانکه مقام‌های بانک‌های اروپایی بعد از دیدار روز پنجشنبه با جان کری، وزیر خارجه آمریکا می‌گویند اظهارات وی آنها را درباره از سرگیری مبادله با ایران متقاعد نکرده است.
واهی بودن ادعاهای آمریکا در باب استقرار سپر موشکی در رومانی برای مقابله با ایران زمانی آشکار می‌شود که جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید مدعی شد اقدامات ایران مانند آزمایش موشکی، دلیل دست نیافتن این کشور به رابطه تجاری دلخواه با جامعه بین‌المللی است. به عبارتی آمریکایی‌ها همزمان سیاست سلطه بر اروپا و سوق دادن ایران به تسلیم شدن در برابر این کشور را پیگیری می‌کند در حالی که در ظاهر ادعای امنیت جهانی و حتی تلاش برای کمک به رفع تحریم‌های ایران را مطرح می‌سازد.

کد مطلب: 95763
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark