میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۰
 
 
واکنش آقای رئیس شورا به حادثه علوم و تحقیقات:
قرار شد اقدامات پدر به پسر ربطی نداشته باشد

چهارم دی‌ماه سال‌جاری حوالی ظهر خبر رسید که یک دستگاه اتوبوس شرکت واحد در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی واژگون شد؛ در این سانحه ۱۰ دانشجو کشته و ۲۵ نفر مصدوم شدند.
سیدجلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران در همان دقایق اولیه حادثه گفت: در ساعت ۱۲:۲۲ امروز حادثه واژگونی یک دستگاه اتوبوس در انتهای سیمون بولیوار به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد که درپی آن، ستاد فرماندهی آتش‌نشانان چهار ایستگاه را به محل حادثه که در یک مجتمع آموزشی قرار داشت اعزام کرد.
وی با اشاره به حضور عوامل آتش‌نشانی در محل سقوط اتوبوس که ۳۰ سرنشین داشت، ادامه داد: پس از حضور آتش‌نشانان تعدادی از دانشجویان از داخل کابین خارج شده بودند.
همچنین ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی علت وقوع حادثه را سکته راننده عنوان کرد که بعد این موضوع از سوی اورژانس تکذیب شد.
همچنین محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد در ارتباط زنده تلفنی با صداوسیما گفت: حادثه ابعاد مختلفی داشت که بخشی از ابعاد آن عزیزان حادثه دیده ما بودند.
طهرانچی گفت:‌ این حادثه علاوه بر ۱۰ نفری که ما از دست دادیم، ۲۵ مجروح داشت که باید در این پنج روز همت می‌کردیم و با تمام توان در خدمت این عزیزان می‌بودیم. خوشحالیم که ۹ نفر از مجروحان این سانحه از بیمارستان ترخیص شدند ولی ۱۶ نفر از این عزیزان همچنان در بیمارستان بستری هستند.
رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه مطالب دانشجویان بعضا ریشه در گذشته دارد، گفت: وقتی که دانشجویان شنیدند که دانشگاه چگونه در یک سال اخیر پس از قبول مسئولیت آقای ولایتی، چگونه شفافیت مالی در دانشگاه به وجود آمده و دغدغه دانشجویان، دغدغه اول مسئولان دانشگاه شده است.
طهرانچی خاطرنشان کرد: در چند ماه اخیر طوری پیگیری شده بود که قراردادهای که تا پایان سال اعتبار داشت، مناقصات و اقدامات قانونی صورت گرفته بود تا فردای این حادثه کل شرکت ترابری دانشگاه آزاد جایگزین شود. وی تاکید کرد: پس از این حادثه باید کسانی که در نظارت کوتاهی کرده بودند به سرعت شناخته می‌شدند چراکه وقوع چنین حوادتی در هیچ جای کشور شایسته نیست و در دانشگاه به طریق اولی.
رئیس دانشگاه آزاد گفت: اگر در جمع دانشجویان اعلام کردم که از طرف کسانی که در گذشته قصور کردند از شما عذرخواهی می‌کنم ولی من به این بسنده نمی‌کنیم. ما باید محیط دانشگاه را محیط امنی داشته باشیم و مدیریتی بهتر بر دانشگاه آزاد داشته باشیم.
طهرانچی با اشاره به نتیجه تحقیقات کمیته ویژه پیگیری این سانحه گفت:‌ در تاریخ سوانح این چنینی بی‌سابقه بوده که یک روز پس از سانحه جلسه تشکیل شود و ابعاد سانحه به دقت بررسی شود. در این راستا از آقای جعفری دولت‌آبادی به عنوان دادستان تهران تشکر می‌کنیم ولی ما منتظر قوه قضاییه نشدیم و یک روز پس از سانحه قرارداد و ابعاد قرارداد و کسانی که در این قراردادها قصور داشتند مورد بررسی قرار گرفتند و مدیرانی که در انعقاد قرارداد نقش داشتند، احضار شدند و سریعا در جهت پاسخگویی به اذهان عمومی عمل شد و در مرحله اول کسانی که در انجام وظایف خود کوتاهی کردند، عزل و به محاکم قضایی معرفی شدند.
همچنین علی‌اکبر ولایتی رئیس هیئت ‌امنای دانشگاه آزاد درباره این حادثه گفت: این اتفاق بسیار حادثه تلخی بود که متأسفانه تعدادی از فرزندان جامعه علمی کشور جان باختند که در این رابطه همه ابعاد این حادثه به صورت قانونی پیگیری خواهد شد. وی با تاکید بر تلاش مسئولان در بهبود جسمی مجروحان این حادثه افزود: مسئولان تمام کوشش خود را برای تسریع درمان و بهبود وضعیت جسمانی مجروحان حادثه دانشگاه خواهند کرد.
رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: این حادثه تلخ دل همه اعضای خانواده دانشگاه آزاد را به درد آورد. هیچ کوتاهی درپیگیری قانونی رسیدگی به پرونده جانباختگان و همچنین رسیدگی به بهبود وضعیت مجروحان نخواهد شد.
همچنین، در تاریخ ۶ دی‌ماه کمیته ویژه پیگیری این سانحه اعلام کرد، معاون دانشجویی، مدیرکل دانشجویی، سرپرست معاونت اداری و مالی، مدیرکل اداری و مسئول ترابری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، به دلیل سوء‌مدیریت و قصور، اخراج و به مراجع قانونی و قضایی معرفی شدند.
براساس این گزارش، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران یک دانشگاه خصوصی در شمال غرب تهران است که در سال ۱۳۶۳ ساخته شد. این دانشگاه در جوار ساختمان سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته ‌است. این واحد یک دانشگاه جامع مستقل محسوب می‌شود و دارای مراکز متعدد تحقیقاتی و آزمایشگاهی است که بیشتر رشته‌های آموزشی را در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی وحرفه‌ای که به قریب ۵۰۰۰۰ دانشجو ارائه می‌دهد (تمرکز این واحد دانشگاهی بیشتر در مقاطع تحصیلات تکمیلی است). کارکنان آکادمیک شامل بیش از ۱۰۰۰ استاد تمام وقت، پاره‌وقت و مدعو، در رشته‌های مختلف است.
هفته پیش اتوبوس دانشجویان در این واحد واژگون شد و حوالی ظهر دیروز محسن هاشمی‌رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران که مدتی معاون عمرانی دانشگاه آزاد بود در پاسخ به این پرسش که دانشگاه آزاد در زمان پدر شما ساخته شده است به شوخی گفت قرار شد اقدامات پدر با پسر کاری نداشته باشد! فارس

کد مطلب: 107437
 
Share/Save/Bookmark