میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
خشونت پلیس با ۱۳۳ زخمی و ۴۱۲ بازداشتی فرانسه را در آستانه وضعیت اضطراری قرار داد
قدردانی ماکرون از سرکوب معترضان
قدردانی ماکرون از سرکوب معترضان
 

در جریان ناآرامی‌های فرانسه ۱۳۳ نفر زخمی شدند و ۴۱۲ نفر هم دستگیر شدند بگونه‌ای که حتی سخن از اجرای وضعیت اضطراری در فرانسه قوت گرفته که رئیس جمهور این کشور رسما از سرکوب اعترا‌ض‌ها قدردانی کرده است.
فرانسه مدعی حقوق بشر این روزها صحنه اعتراض‌های مردمی به سیاست‌های دولتمردانشان است در حالی که از یک سو دولتمردان فرانسه پاسخ به مطالبات مردم را در مشت آهنین می‌بینند و کشورهای غربی نیز در برابر این سرکوب سکوت کرده‌اند و سازمان ملل نیز سکوت کرده و رسما از این سرکوب حمایت کرده است.
پلیس فرانسه اعلام کرد که در جریان ناآرامی‌ها در پاریس ۱۳۳ نفر زخمی و ۴۱۲ تن هم دستگیر شدند در حالی برخی منابع از مرگ دو معترض خبر داده‌اند. پلیس همچنین اعلام کرده است که ۲۳ نفر از زخمی‌ها، نیروهای پلیس هستند و ۳۷۸ نفر هم در بازداشت به سر می‌برند.
معترضان موسوم به «جلیقه زردها» ضمن به آتش کشیدن خودروها، شکستن پنجره‌ها و با پرتاب سنگ با نیروهای پلیس درگیر شدند و پلیس پاریس هم در مقابل با استفاده از گاز اشک آور و ماشین آب پاش تلاش کرد تا جمعیت را متفرق کند. شماری از خیابان‌ها و تعدادی از ایستگاه‌های مترو مسدود شدند. حجم ناآرامی به حدی بود که کارکنان شهرداری اوایل وقت دیروز در حال پاکسازی نوشته‌های روی «طاق پیروزی» بودند. یکی از نوشته این است: «جلیقه زردها پیروز خواهند شد.» تظاهرات‌های اعتراضی در فرانسه از هفدهم نوامبر (۲۶ آبان ماه) آغاز شده بود. رانندگان و شماری از اتحادیه‌های بازرگانی و احزاب سیاسی از عوامل محرک برای آغاز موج اعتراض ها در این کشور بودند.معترضان نام خود را به دلیل کلاه زردی که برای جلوگیری از جلب توجه و جلوگیری از تصادف استفاده می‌شود، «جلیقه زرد» گذاشتند.
ماکرون بلافاصله پس از اینکه از آرژانتین بازگشت، به محل طاق پیروزی رفت. احتمال دارد مقامات فرانسه با توجه به ناآرامی‌های اخیر، در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کنند. «بنجامین گریوو» سخنگوی دولت فرانسه در پاسخ به پرسشی به این موضوع اشاره کرد و گفت که هدف این است تا از وقوع مجدد برخی از ناآرامی‌های مدنی که بدترین مورد در بیش از یک دهه گذشته در این کشور بوده است، جلوگیری شود و از معترضان می‌خواهد که پای میز مذاکره حاضر شوند. ماکرون با اشاره به اعتراضات جلیقه‌زردها تاکید کرد که «آنچه امروز در فرانسه رخ می‌دهد، ارتباطی به مطالبات مشروع ندارد.» ماکرون در ادامه خاطرنشان کرد که با اخلاگران امنیت در فرانسه برخورد خواهد شد و به حساب آنها رسیدگی می‌شود. نکته جالب و البته قابل تامل اینکه ۶۶ هزار پلیس ضد شورش نیروی ژاندارمری و ارتش مسئولیت برپایی نظم در میان ۶۵ هزار معترض را بر عهده داشتند، اما با این حال یکی از خشن‌ترین سرکوب‌ها در طول جمهوری پنجم فرانسه را رقم زده اند! معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه خواهان استعفای رئیس جمهور و شکل گیری جمهوری ششم هستند. سنگفرش خیابان شانزه لیزه عوض شده و فشنگ‌های گلوله پلیس و چوب و سنگ مردم سنگ فرش جدیدی رابرای عروس خیابان‌های دنیا تشکیل داده است!
فرانسه این روزها دورانی بحرانی و خونین را سپری می‌کند در حالی که مدعیان حقوق بشر در برابر آن سکوت کرده‌اند و واکنشی نداشته‌اند.

کد مطلب: 107031
 
Share/Save/Bookmark