میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۵
 
 
راهکاری برای این روزها
امنیت همچنان یکی از اصلی‌‌ترین مسائل مطرح در عرصه جهانی است. این روزها اخبار و...

امنیت همچنان یکی از اصلی‌‌ترین مسائل مطرح در عرصه جهانی است. این روزها اخبار و گزارش‌های قابل تاملی در این عرصه منتشر می‌شود. حملات گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه همچنان ادامه دارد که صدها قربانی بر جای گذاشته است. در یمن نیز در کنار حملات گروه‌های تروریستی همچون القاعده، حملات رژیم سعودی نیز همچنان ادامه دارد. در اردوگاه عین‌الحلوه لبنان نیز درگیری‌هایی روی داده که فضایی امنیتی را بر این کشور حاکم کرده است. در فلسطین نیز تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی همچنان قربانی می‌گیرد.
در افغانستان و پاکستان نیز حملات تروریستی شدت بسیاری یافته چنانکه هر روز اخبار و گزارش‌های متعددی در باب حملات تروریستی به مناطق مختلف این کشورها منتشر شده است. نکته قابل توجه آنکه در مصر نیز انفجارهای خونینی دیروز روی داده است. تلویزیون مصر در خبری گزارش داد که در اثر وقوع انفجاری در نزدیکی کلیسای شهر اسکندریه چندین نفر زخمی شدند. همچنین منابع مصری از وقوع انفجاری در کلیسای طنطا واقع در شمال قاهره و کشته و زخمی شدن چندین نفر خبر دادند.
البته باید ناامنی در کشورهای اروپایی از جمله حملات تروریستی در سوئد، فرانسه، آلمان، انگلیس و .... و برخی تهدیدات امنیتی در آمریکا را نیز به این وضعیت افزود. مجموع این شرایط در حالی فضایی از ناامنی و وحشت را در صحنه جهانی ایجاد کرده که یک یک سوال‌های اساسی مطرح است و آن اینکه ریشه این وضعیت چیست و راهکار پایان آن چیست؟
پاسخ به این پرسش را در اقدام اخیر آمریکا علیه سوریه و از جمله عراق می‌توان جست وجو کرد. گزارش‌ها نشان می‌دهد آمریکا در لوای ائتلاف ضد داعش اخیرا در موصل عملیات نظامی صورت داده که در نتیجه آن صدها غیر نظامی و جمعی از نیروهای عراقی قتل عام شدند. در اقدامی قابل تامل آمریکا اقدام به تجاوز موشکی به خاک سوریه نمود که در آن پایگاه هوایی ارتش سوریه که به مبارزه با تروریسم می‌پرداخت هدف قرار گرفت. در این میان کشورهای اروپایی و شرکای منطقه‌ای آنان در کنار سازمان ملل به جای محکوم کردن اقدام آمریکا به حمایت از آن پرداختند.
مجموع این تحولات نشانگر یک اصل است و آن اینکه آمریکا و شرکایش حامی و محور تروریسم هستند و در این راه حتی به مقابله با مبارزان با تروریسم می‌پردازند که حملات صورت گرفته به عراق و سوریه و متحدانشان نمودی از این وضعیت است.
بر این اساس اگر جهان به دنبال مقابله با تروریسم و امنیت جهانی است باید رویکردی واقع گرایانه در پیش گرفته که محور آن مقابله با آمریکا و شرکایش است. راهبرد تحقق این امر نیز قرار گرفتن در کنار سوریه و عراق و متحدانشان یعنی ایران، حزب‌الله لبنان و روسیه است که کارنامه‌ای موفق در مبارزه با تروریسم بر جای گذاشته‌اند و اگر نبود ایستادگی و مقاومت آنان اکنون تروریسم بر سراسر جهان حاکم شده بود.

کد مطلب: 98913
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark