میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۲
 
 
مردم عراق هوشمندانه رفتار کنند
نظام سلطه هیچ‌گاه خواهان آرامش و امنیت همراه با آسایش در کشورهای اسلامی به ویژه آن‌هایی که در محور...

نظام سلطه هیچ‌گاه خواهان آرامش و امنیت همراه با آسایش در کشورهای اسلامی به ویژه آن‌هایی که در محور مقاومت قرار دارند نبوده است به همین خاطر با ایجاد ناآرامی به هر شکلی سعی دارد تا این کشورها را به بن‌بست بکشاند.
تفرقه افکنی، ایجاد جنگ‌های داخلی، بهره بردن از عوامل تروریست همچون داعش، حمله مستقیم، ایجاد نارضایتی در میان مردم آن کشورها، اختلافات قومیتی، مذهبی و سیاسی، درگیری میان جناح‌ها و احزاب، ابزارهایی است که آمریکا با همکاری حکام برخی کشورهای وابسته عربی همچون آل‌سعود در منطقه پیاده می‌کند.
ادامه شرایط بحرانی در سوریه و عراق این فرصت را به آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی می‌دهد تا بتوانند سناریوهای خود را عملیاتی کنند. سوریه، عراق، لبنان، یمن و ایران کشورهایی هستند که هدف عملیاتی دشمن قرار دارند.
سوریه با ظهور داعش به آشوب کشیده شد و اکنون بسیاری از شهرهای این کشور ویران شده است و میلیون‌ها نفر آواره گشته‌اند، پس از آن عراق درگیر بحران داعش شد و مناطق وسیعی از خاک این کشور به اشتغال این گروه تروریستی وهابی درآمد. یمن نیز با تجاوز نظامی ائتلاف سعودی ۴ سال است که مقاومت می‌کند.
نقش اساسی را در خنثی کردن توطئه‌ای که آمریکا با همکاری همپیمانان منطقه‌ای برای اشتغال و سرنگونی دولت‌های قانونی سوریه و عراق تدارک دیده بود، جمهوری اسلامی ایران بازی کرد.
مردم این دو کشور هیچ‌گاه نباید فراموش کنند کشوری که توانست با کمک‌های خود مانع نابودی سوریه و عراق شود، جمهوری اسلامی ایران بود. هم مردم و هم جریان‌های سیاسی این دو کشور باید به این واقعیت و حقیقت که ایران ناجی آن‌ها است واقف باشند، چراکه اگر کوچکترین خدشه‌ای در اعتقاد آنها ایجاد شود، باید شاهد سر برآوردن دوباره فتنه داعش در کشورهای خود باشند.
ایران در بحران منطقه نه تنها دخالت به معنای تعیین سیاست برای سوریه و عراق نکرد، بلکه براساس وظیفه اسلامی و انسانی خود و براساس خواست دولت و ملت دو کشور برای یاری به آنها وارد بحران شد و اکنون که خطر این فتنه کم شده است، سیاست‌های اعمالی از سوی دولت‌ها و ملت‌های سوریه باید با رویکرد هوشمندانه تنظیم شود.
اینکه از سوی ائتلاف ضد جبهه مقاومت به دروغ تبلیغ می‌شود اگر ایران از سوریه یا عراق خارج شده و خود را از بحرانی که همچنان ادامه دارد کنار بکشد، مشکلات آنها حل خواهد شد، نیرنگی است که پس از شکست توطئه‌های ائتلاف آمریکایی، صهیونیستی و سعودی تدارک دیده شده است و به همین خاطر مردم سوریه و به ویژه مردم عراق که این روزها به خاطر برخی مشکلات مانند قطع برق دست به اعتراض زده‌اند، باید آگاهانه‌تر از گذشته با اتفاقاتی که در کشور می‌افتد برخورد کنند.
هر چند مردم عراق نسبت به عملکرد دولت خود و البته جناح‌های سیاسی این کشور انتقاد دارند و این انتقاد به خاطر وجود مشکلات زیادی است که با دخالت‌های دیگران به وجود آمده، به حق است، اما آیا منطقی و منصفانه است که برخی از معترضان ایران را مقصر شرایط کنونی کشور خود بدانند؟!
مردم عراق هیچگاه نباید نقش عربستان سعودی و رژیم اسرائیل را در ایجاد اختلافات داخلی و فتنه داعش فراموش کنند، در حالی که داعش هنوز وجود دارد، فتنه‌ها و دخالت‌های آمریکا، آل‌سعود و رژیم اسرائیل در عراق و سوریه ادامه دارد و شدت هم گرفته است.
پذیرفتنی است که اعتراضات مردم عراق به حق است، شرایط برای مردم این کشور چه از لحاظ اقتصادی و چه از نظر امنیتی، مناسب نیست، اما این وضعیت محصول دخالت‌های ائتلاف غربی - عربی - عبری است.
برخی جریان‌های سیاسی در عراق در زمین دشمنان این کشور بازی می‌کنند و چه بسا در ایجاد چنین فضایی نقش داشته باشند. دولت و مردم عراق باید تکلیف چنین جریان‌هایی را روشن کنند و در کنار هم به ساخت کشور خود بپردازند.
اعتراضاتی که به خشونت کشیده شده است، آتشی است که اگر ادامه پیدا کند، دامنه آن گسترده خواهد شد و یک بحران جدی دیگر را در منطقه رقم خواهد زد.

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 105231
 
Share/Save/Bookmark